POCZYTAJ MI NA UCHO:”Nieboszczyk wędrowny” Małgorzata J. Kursa – recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje kryminał, triller, sensacja - audiobooki

Odsłony: 131

Tym, którzy lubią kryminały na wesoło, komedie kryminalne i ogólnie książki pisane z przymrużeniem oka i poczuciem humoru, a w dodatku wolą ich posłuchać polecam lekką, zwariowaną opowieść o… Belzebubie, aptekarzach, starszych paniach, przestępcach i oczywiście – nieboszczyku…
Czyta Krzysztof Plewako-Szczerbiński.

Powieść Małgorzaty J. Kursy została wydana w 2016 roku przez wydawnictwo Nasza Księgarnia w serii Babie Lato. Ukazywały się w niej książki przeważnie obyczajowe, napisane z poczuciem humoru, życiową mądrością, kryminalnym pazurem, lekkie, romantyczne, zabawne, wzruszające… takie “babskie”, w dobrym tego słowa znaczeniu, fajne “czytadła”, nie aspirujące do miana wybitnej literatury, ale znakomicie spełniające funkcję rozrywkową. Seria okazała się bardzo poczytna i lubiana. Osobiście przeczytałam niemal wszystkie jej tomy, znakomicie  relaksując się podczas lektury.
Nieboszczyka wędrownego też czytałam, więc wybór audiobooka nie był przypadkowy, chciałam sprawdzić, czy możliwa jest “powtórka z rozrywki” i “przetestować” lektora, którego chyba jeszcze nie miałam okazji usłyszeć.

Z przyjemnością powtórzyłam sobie fabułę, nie pamiętałam przecież wszystkich szczegółów, sytuacje, opisy i dialogi nadal mnie bawiły.
Autorka typowo osadziła akcję w Kraśniku wśród bohaterów znanych min. z powieści Teściową oddam od zaraz czy Ekologiczna zemsta (zaznaczam jednak, że wcale nie trzeba ich wcześniej znać, łączą się ze sobą w  luźny sposób).

Maryla i Sławek odziedziczyli po zmarłej ciotce dom i aptekę, sprowadzili się zatem do Kraśnika i zaczęli powoli urządzać na tym nowym etapie swojego życia. Towarzyszył im niepospolity czarny kocur o jakże wdzięcznym imieniu Belzebub, pupil Marylki, nieco uciążliwy jednak w obyciu zwierz…
Kot, jakby go nazwać, obronny? Koci gangster? Piękny i niepospolity z niego okaz! Wpędził swoich opiekunów w nie lada tarapaty, a to był dopiero początek zwariowanej historii…

Jak to się mawia, wypadki chodzą po ludziach. A nieboszczyki, jak się okazuje, wędrują. Niekoniecznie w miłych okolicznościach natury…. Nikt nie chce mieć zbrodni na sumieniu, zwłaszcza, że jej nie popełnił, wiec woli przerzucić (i to dosłownie!) odpowiedzialność na kogoś innego. Nie ze złośliwości, ale tak na zasadzie -“ja mam spokój, niech się inni martwią”

Udział w całej historii biorą niepowtarzalne i charakterne, młode duchem staruszki Waleria i Leokadia, a także Malwina i Eliza – panie nie tyle wścibskie, co dociekliwe, zapobiegliwe i sprytne, prowadzący nietypowe śledztwo policjanci, lokalni przestępcy, pojawiają się również inni mieszkańcy kraśnickiej społeczności.

Atutami powieści są niewątpliwie zaskakujące zwroty wartkiej akcji, galeria nietuzinkowych postaci z Belzebubem na czele, dystans do ludzi i świata, ironiczny charakter, czarny humor. Uśmiech i chichot w zmiennym nasileniu towarzyszyły mi przez cały czas słuchania tej książki. Nie brakowało też refleksji nad tym, jak doskonale autorka zaobserwowała  i odmalowała relacje międzysąsiedzkie, rodzinne i inne wśród mieszkańców małej miejscowości, ludzkie wady i zalety. Owszem, przedstawiła je w krzywym zwierciadle, ale inteligentny czytelnik, bez trudu odczyta to, co sam zna z własnego życia.

Z pewnością nie jest to książka dla ponuraków, dla tych, którzy wszystko biorą zupełnie na serio, nie potrafią “wyluzować” i przymrużyć oka. To pozycja humorystyczna, lekka, typowo rozrywkowa, nie ma co się tu doszukiwać psychologicznej głębi, bo jej tu nie ma z założenia.

Nieboszczyka wędrownego czyta Krzysztof Plewako-Szczerbiński, aktor teatralny, filmowy, serialowy, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Widzowie mogli go zobaczyć np. w “Brawach szczęścia”, “M jak miłość”, a ostatnio w “Ślepnąc od świateł”. Dubbingował wiele postaci w animacjach dla dzieci oraz grach komputerowych.
Wydawało mi się, że to moje pierwsze spotkanie z tym lektorem, a jednak nie, bowiem słuchałam w jego wykonaniu Czasu meteorów Anny Onichimowskiej, Uznałam wtedy, że w opowieści dla dzieci sprawdził się w sam raz. Teraz jednak nie czuję się przekonana, jego sposób intonacji nieco mnie irytował. Na szczęście zabawna treść powieści i skupienie się na fabule sprawiły, że ten mankament odszedł w niepamięć. Przez 6 godzin i 28 minut przyzwyczaiłam się do głosu Krzysztofa Plewako-Szczerbińskiego  i choć niekoniecznie będę wybierać audiobooki z jego udziałem, to dla pełnych czarnego humoru książek Małgorzaty J. Kursy zrobię zawsze wyjątek.

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawca: Storybox.pl
Autor: Małgorzata J. Kursa
Tytuł: Nieboszczyk wędrowny
czas trwania: 6 godz. 28 min.
Czyta: Krzysztof Plewako- Szczerbiński
ISBN: 978-83-8146-889-3

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *