WYWIADY:

WYWIADY:

Przeczytaj rozmowy z pisarzami oraz poznaj wiele osób z pasją! Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

POCZYTAJ MI NA UCHO: „Ale historia… Mamy niepodległość”, Grażyna Bąkiewicz

Hits: 128

Nie ta kategoria wiekowa, ale co tam! I dorosły może wysłuchać z uwagą i uśmiechem na ustach audiobooki dla dzieci i młodzieży Grażyny Bąkiewicz z serii Ale historia… Podbiły one jakiś czas temu moje serce, usystematyzowały wiedzę historyczną o Polsce, a także ją wzbogaciły nie tylko o ciekawostki. Fakty historyczne autorka zaserwowała w wersji lekkostrawnej, aczkolwiek bogatej, z domieszką fantastyki i humoru, a to najlepiej się sprzedaje wśród młodszych pokoleń. Niewiele dzieci interesuje historia, ale dzięki pani Grażynie systematycznie się to zmienia, przynajmniej mam taką nadzieję. Zapraszam do recenzji audiobooka Ale historia… Mamy niepodległość! Grażyny Bąkiewicz w sto pierwszą rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Autobus wiozący uczniów utknął w korku. Drogę zablokował gruchot Cebuli! Znaczy się nauczyciela historii, a na pierwszej lekcji Ola, Aleks, Słoniu i inni mieli z nim lekcję. Uczniowie zabrali nauczyciela i się zaczęło! I to jeszcze przed dzwonkiem na pierwszą lekcję! Cebula zapytał o najtragiczniejsze wydarzenie z 1795 roku. Miał na myśli… regalia. „W 1811 roku korony i berła naszych królów zostały przetopione na pruskie monety”. Uczniowie przeżyli mały szok. Chcieli wiedzieć więcej! Temat ich lekcji brzmiał: „Odzyskanie niepodległości przez Polskę”. Cebula zaczął pytać, ale nikt nie odrobił pracy domowej, a wystarczyło tylko stuknąć palcem o cokolwiek, aby wbudowane komunikatory momentalnie dostarczyły wiedzę. Skończyło się na teściku i dwóch lotach do XIX wieku. Ola wylądowała w mennicy w Królewcu. Stała się świadkiem przetapiania regaliów. Bardzo to przeżyła.

Tego dnia uczniowie mieli się dowiedzieć, jak Polska odzyskała niepodległość. Podzieleni na grupy przenieśli się w czasie. Wracali na hasło: „Mamy niepodległość”, ale pod pewnymi warunkami. Historyk nie wiedział, że uczniowie mieli swój tajny plan odnalezienia monet wybitych z przetopionych regaliów w celu odtworzenia z nich koron i bereł polskich królów. Niemożliwe? W przyszłości nie tylko to będzie możliwe. To co, lecicie z uczniami z ławek do przeszłości? Rozbierzecie Cebulę?

O wydarzeniach opowiada kłamczuszka Ola, dziewczynka pełna energii, według której życie jest super. Dlaczego kłamczuszka? Jej rodzice są przekonani, że ich córka chodzi na balet, a ona w tajemnicy przed nimi… trenuje ju-jitsu! Jest dobra i trener wytypował ją do zawodów. Ola ma problem. Podpis. Brakuje podpisu rodziców na formularzu wyrażającym zgodę na jej wyjazd na zawody. Za wszelką cenę musi go zdobyć, ale rodzice wyjechali na wycieczkę, a ona przenosi się w czasie po XIX i XX wieku i kombinuje, jakby tu połączyć dwa w jednym.

Grażyna Bąkiewicz prowadzi słuchacza przez zabory: pruski, rosyjski, austriacki, przebierając go w stroje XIX-wieczne i pokazując mu życie pod rządami zaborców, zaglądając w różne miejsca, obserwując rozwój wydarzeń i historyczne postaci w akcji – Emilię Plater, gen. Chłapowskiego, Józefa Piłsudskiego. Grupa Oli trafiła na młodzieńców, czytających szeptem książkę. Jeden z nich był Ziuk, znaczy się Józef Piłsudski. Jeszcze nie raz się z nim spotkają. Prorocza okazuje się wróżba cyganki wyczytana z dłoni dla przyszłego marszałka. Późniejsza wróżba z kart mówi o nrw, czyli o nietypowym rozwoju wydarzeń. Jesteście ciekawi jakim? Zacytuję cygankę: „Wojna to przy tym pikuś!”. Uczniowie chcą nawet zmienić bieg historii, pomóc, ale istnieją ustawy, które tego po prostu zabraniają. Gdy coś zostawią w przeszłości, to odpowiednie osoby posprzątają historię ze współczesnych rzeczy.

Mimo powagi i grozy sytuacji lekkości nadają liczne komiksy, wyróżniane dźwiękowo od tekstu głównego. W ten prosty i przystępny sposób zabarwiony humorem przekazywana jest wiedza o przyczynach zaborów, powstaniach, wysyłkach na Sybir, I wojnie światowej. Walka o prawa kobiet, walka z analfabetyzmem to inne wojny prowadzone w tamtym czasie. Nie ma zmiłuj się – wady Polaków też są ujawnione, a liberum veto wytykane placami. A ile razy Polak po szkodzie… No wiecie. Przy okazji dowiecie się o tajnych skrytkach emisariuszy, produkcji bomb przez dziewczyny oraz co to znaczy tworzyć państwo od zera. Wyobraźcie sobie bociana i żabę podsłuchujących kłótnię szlachcica z chłopami, wywiad z koniem z dorożki o środkach lokomocji, kłótnię państw na mapie czy orłów w herbach zaborców. I śmieszne, i smutne. Gdy zgłodniejecie, możecie zjeść główne danie wszystkich sfer tamtych czasów… kartofle albo wypróbować podany przepis w komiksie na rosół z kapłona. Nie wiecie, co to kapłon? Sprawdźcie! Tylko się nie pojedynkujcie!

Mistrzostwem jest nie tylko intrygujący pomysł na przekazanie niełatwej porcji wiedzy historycznej młodszym odbiorcom, ale dla mnie także talent lektorski aktora Macieja Więckowskiego. Swoim głosem, barwą i intonacją doskonale zinterpretował i zilustrował komiksy, które same się rysują w wyobraźni słuchacza w trakcie słuchania audiobooka. Tego lektora mogę słuchać bez końca.

Jak się skończy szósty tom serii Ale historia…? Oczywiście odzyskaniem niepodległości. Lecz co z tajnym planem uczniów? Gdzie przetopione regalia? Co się stało z monetami? Do jakiego stopnia rozbierzecie wraz z bohaterami audiobooka Cebulę. Dodam tylko, że tego dnia historyk był ubrany w żupan, spodnie w kratę, narciarskie buty i cylinder, czyli kolejny ekstrawagancki strój do uczniowskiej kolekcji. Na wszystko macie trzy i pół godziny. Ruszajcie! I świętujcie!

Polecam, Marta Korycka

materiał chroniony prawem autorskim

Tytuł: Ale historia… Mamy niepodległość!
Autor: Grażyna Bąkiewicz
Czyta: Maciej Więckowski
Czas trwania: 3 h i 30 minut
Wydawca: Storybox.pl
ISBN: 978-83-8194-019-1

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

(Visited 120 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share
Close