POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

DRZEWA UMIERAJĄ STOJĄC Czytaj dalej »

PODRÓŻE:

PODRÓŻE:

BIAŁORUŚ DLA POCZĄTKUJĄCYCH, Igor Sokołowski Czytaj dalej »

PORADY:

PORADY:

JAK UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH? Czytaj dalej »

DZIECKO W SZKOLE :

DZIECKO W SZKOLE :

KIEDY NAUKA STAJE SIĘ PROBLEMEM... Czytaj dalej »

ZDROWIE:

ZDROWIE:

JAK SIĘ KLUJE GŁÓD? Czytaj dalej »

ALCHEMIA PRANIA:

ALCHEMIA PRANIA:

GADŻETY POMOCNE W PRANIU Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO (DO MATURY):

POCZYTAJ MI NA UCHO (DO MATURY):

ŚCIĄGA Z JĘZYKA POLSKIEGO. POWTARZAJ WIADOMOŚCI Z AUDIOBOOKIEM Czytaj dalej »

CIEKAWOSTKI NAUKOWE:

CIEKAWOSTKI NAUKOWE:

JAK DZIAŁA PAMIĘĆ? Czytaj dalej »

KSIĄŻKA NA WAKACJE:

KSIĄŻKA NA WAKACJE:

PODUSZKA W RÓŻOWE SŁONIE Czytaj dalej »

AUDIOBOOK NA WAKACJE:

AUDIOBOOK NA WAKACJE:

SERCE Z SZUFLADY, Agnieszka Jeż Czytaj dalej »

 

SZPIEG W KSIĘGARNI: “Sen u dzieci”M.Kaczor, M. Szczęsna – recenzja

Autorki połączyły zawodowe kompetencje z własnym rodzicielskim doświadczeniem. W przystępny sposób przybliżyły zagadnienia z dziedziny medycyny snu, przedstawiły dużo merytorycznych treści i cennych praktycznych wskazówek, które pomogą rodzicom zrozumieć istotę problemu i poradzić sobie z  zasypianiem, czy zaburzeniami snu u dzieci. Warto taki poradnik mieć na półce.
Zazwyczaj dość sceptycznie podchodzę do wszelkiego rodzaju poradników, tym razem jednak moje obawy szybko się rozwiały.  To pierwsza na polskim rynku  skierowana do rodziców, merytoryczna, konkretna, rzetelna, przystępnie napisana i taka “zdroworozsądkowa” publikacja podejmująca ważny i potrzebny temat  trudności ze snem u dzieci zdrowych.

Autorki są specjalistkami w tej dziedzinie, a także matkami, którym nieobce są problemy i rozterki związane z rodzicielstwem. Dr Magda Kaczor  jest lekarzem, specjalistą psychiatrą dzieci i młodzieży, ekspertem Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem. Magdalena Szczęsna natomiast  jest lekarzem w trakcie specjalizacji z pediatrii, związana z kołami naukowymi pediatrii i neurologii dziecięcej. Panie mają w dorobku pierwszą polską monografię dotycząca snu u dzieci skierowaną do lekarzy.

Bazując na solidnych naukowych podstawach oraz niebagatelnym własnym doświadczeniu,  zarówno zawodowym jak i prywatnym, napisały poradnik, który pomoże rodzicom, opiekunom pokonać kłopoty i trudności ze snem dziecka. I tu nie jest tak, że przeczytamy  same “złote rady” i  dostaniemy “magiczne recepty”, a nasz problem rozwiąże się sam. Nie. Otóż dostaniemy solidną porcję wiedzy, pozwalającą na zrozumienie mechanizmów snu i uświadomienie sobie popełnianych błędów, znajdziemy wiele obrazowych przykładów, ciekawostek oraz wskazówki postępowania. Nie porywam się na wymienienie tych metod i sposobów, bowiem  ważna jest całość przekazu, a nie tylko wybrane  rady.

Tematyka książki okazuje się dość obszerna i fascynująca. Przeczytamy m.in. o fizjologii snu, roli rytuałów, wpływie kofeiny i kołysanek, negatywnym oddziaływaniu mediów, problemie moczenia nocnego i bezdechu.  Poznamy prawdy i mity na temat cosleepingu, smoczków i butli, będą poruszone kwestie związane z karmieniem i jedzeniem,  dowiemy się dlaczego śnimy i na czym polegają koszmary nocne, co to jest parasomnia, chronotyp, jaktacje i mioklonie przysenne… Są rozdziały poświęcone śmierci we śnie,  snowi w ostrych stanach chorobowych oraz u dzieci przewlekle chorych.

Książka jest napisana ciekawie, świetnie się ją czyta. Autorki nie przemawiają z perspektywy osoby “wszystkowiedzącej”, nie prawią morałów, tłumaczą, wspierają, inspirują, występują w roli przewodniczek.  Opierają się na naukowych badaniach, logice, własnych doświadczeniach i obserwacjach. Udało im się połączyć bogactwo naukowej wiedzy i wysoki poziom merytoryczny z przystępnością formy. Tak naprawdę niekoniecznie trzeba mieć dzieci i trudności związane z ich snem, by wynieść z tej publikacji, stanowiącej istne kompendium wiedzy o śnie, wiele korzyści.
Uważam, że warto ten podręcznik mieć na półce i z niego korzystać. Polecam zwłaszcza rodzicom noworodków i małych dzieci. Życzę owocnej lektury i spokojnych nocy!

 

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi


Wydawnictwo Marginesy
Tytuł: Sen u dzieci
Autor: Magda Kaczor, Magdalena Szczęsna
Projekt okładki: Krzysztof Rychter
Liczba stron: 360
Data wydania: wrzesień 2019
ISBN: 978-83-66335-11-0

(Visited 31 times, 1 visits today)
Podziel się
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close