WYWIAD:

WYWIAD:

ROWEREM PRZEZ ŚWIAT - rozmowa z podróżnikiem Piotrem Strzeżyszem Czytaj dalej »

KIM JESTEŚ, CZYTELNIKU?

KIM JESTEŚ, CZYTELNIKU?

O sowach, e-bookach i nie tylko – rozmowa z Marią Skibińską Czytaj dalej »

JEDZENIE W DOBREJ CENIE...

JEDZENIE W DOBREJ CENIE...

… czyli jak oszczędzać na zakupach Czytaj dalej »

BOMBONIERKOWA APLIKACJA ...

BOMBONIERKOWA APLIKACJA ...

… czyli jak pracodawca demaskuje fałsz w twoim CV Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

SZPIEG W KSIĘGARNI: “Sen u dzieci”M.Kaczor, M. Szczęsna – recenzja

Hits: 95

Autorki połączyły zawodowe kompetencje z własnym rodzicielskim doświadczeniem. W przystępny sposób przybliżyły zagadnienia z dziedziny medycyny snu, przedstawiły dużo merytorycznych treści i cennych praktycznych wskazówek, które pomogą rodzicom zrozumieć istotę problemu i poradzić sobie z  zasypianiem, czy zaburzeniami snu u dzieci. Warto taki poradnik mieć na półce.
Zazwyczaj dość sceptycznie podchodzę do wszelkiego rodzaju poradników, tym razem jednak moje obawy szybko się rozwiały.  To pierwsza na polskim rynku  skierowana do rodziców, merytoryczna, konkretna, rzetelna, przystępnie napisana i taka “zdroworozsądkowa” publikacja podejmująca ważny i potrzebny temat  trudności ze snem u dzieci zdrowych.

Autorki są specjalistkami w tej dziedzinie, a także matkami, którym nieobce są problemy i rozterki związane z rodzicielstwem. Dr Magda Kaczor  jest lekarzem, specjalistą psychiatrą dzieci i młodzieży, ekspertem Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem. Magdalena Szczęsna natomiast  jest lekarzem w trakcie specjalizacji z pediatrii, związana z kołami naukowymi pediatrii i neurologii dziecięcej. Panie mają w dorobku pierwszą polską monografię dotycząca snu u dzieci skierowaną do lekarzy.

Bazując na solidnych naukowych podstawach oraz niebagatelnym własnym doświadczeniu,  zarówno zawodowym jak i prywatnym, napisały poradnik, który pomoże rodzicom, opiekunom pokonać kłopoty i trudności ze snem dziecka. I tu nie jest tak, że przeczytamy  same “złote rady” i  dostaniemy “magiczne recepty”, a nasz problem rozwiąże się sam. Nie. Otóż dostaniemy solidną porcję wiedzy, pozwalającą na zrozumienie mechanizmów snu i uświadomienie sobie popełnianych błędów, znajdziemy wiele obrazowych przykładów, ciekawostek oraz wskazówki postępowania. Nie porywam się na wymienienie tych metod i sposobów, bowiem  ważna jest całość przekazu, a nie tylko wybrane  rady.

Tematyka książki okazuje się dość obszerna i fascynująca. Przeczytamy m.in. o fizjologii snu, roli rytuałów, wpływie kofeiny i kołysanek, negatywnym oddziaływaniu mediów, problemie moczenia nocnego i bezdechu.  Poznamy prawdy i mity na temat cosleepingu, smoczków i butli, będą poruszone kwestie związane z karmieniem i jedzeniem,  dowiemy się dlaczego śnimy i na czym polegają koszmary nocne, co to jest parasomnia, chronotyp, jaktacje i mioklonie przysenne… Są rozdziały poświęcone śmierci we śnie,  snowi w ostrych stanach chorobowych oraz u dzieci przewlekle chorych.

Książka jest napisana ciekawie, świetnie się ją czyta. Autorki nie przemawiają z perspektywy osoby “wszystkowiedzącej”, nie prawią morałów, tłumaczą, wspierają, inspirują, występują w roli przewodniczek.  Opierają się na naukowych badaniach, logice, własnych doświadczeniach i obserwacjach. Udało im się połączyć bogactwo naukowej wiedzy i wysoki poziom merytoryczny z przystępnością formy. Tak naprawdę niekoniecznie trzeba mieć dzieci i trudności związane z ich snem, by wynieść z tej publikacji, stanowiącej istne kompendium wiedzy o śnie, wiele korzyści.
Uważam, że warto ten podręcznik mieć na półce i z niego korzystać. Polecam zwłaszcza rodzicom noworodków i małych dzieci. Życzę owocnej lektury i spokojnych nocy!

 

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi


Wydawnictwo Marginesy
Tytuł: Sen u dzieci
Autor: Magda Kaczor, Magdalena Szczęsna
Projekt okładki: Krzysztof Rychter
Liczba stron: 360
Data wydania: wrzesień 2019
ISBN: 978-83-66335-11-0

(Visited 76 times, 1 visits today)
Ciekawie się czytało? Polub post!
fb-share-icon13
6
Podziel się
Share

2 Responses to SZPIEG W KSIĘGARNI: “Sen u dzieci”M.Kaczor, M. Szczęsna – recenzja

  1. Magda Kaczor pisze:

    Bardzo dziękuję za przemiłe słowa. Pani recenzja oddaje zamysł, jaki miałyśmy pisząc nasz poradnik – chciałyśmy trafić do zagubionych w informacyjnym gąszczu rodziców, których noce, a w konsekwencji także i dnie odbiegają od ich wyobrażeń o rodzicielstwie. Medycyna snu dzieci jest młodą dziedziną, zalecenia dotyczące snu małych dzieci nie są powszechnie znane, co sprawiło, że postanowiłyśmy z nimi trafić do jak największej grupy odbiorców. Wiele z powszechnie stosowanych metod usypiania niemowląt może mieć negatywny wpływ na ich rozwój. Rodzic świadomy zagrożeń może ustrzec swoje dziecko przed niepożądanymi konsekwencjami.

    • Agnieszka Grabowska pisze:

      Dziękuję za zauważenie i docenienie recenzji. Gratuluję książki i oby takich publikacji było więcej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial