POCZYTAJ MI NA UCHO: “NOC MIĘDZY TAM I TU” Marta Krajewska – recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje dziecko w wieku szkolnym fantastyka literatura dla dzieci i młodzieży - audiobooki

Odsłony: 164

Oto kolejna propozycja do rodzinnego słuchania! Piękna, wzruszająca, fantastyczna opowieść Marty Krajewskiej przedstawia świat słowiańskich wierzeń i porusza temat relacji między dziećmi, zazdrości o rodzeństwo, rywalizacji o względy rodziców. Wyprawa do Wilczej Doliny okaże się nie tylko ciekawą przygodą, ale i ważną, wartościową lekcją. Czyta Krystyna Czubówna.

Jakiś czas temu na potrzeby pewnego czytelniczego wyzwania – zabawy poszukiwałam książki z motywem słowiańskim. Nie ukrywam, że taka tematyka niespecjalnie mnie interesuje, nie pasjonuje. Jakaż szkoda, że wtedy nie wpadła mi w ręce Noc między Tam i Tu Marty Krajewskiej! Dzięki tej autorce przekonałam się, że nie taka ta ‘słowiańszczyzna’ straszna jak ją malują.

Opowieść, choć przeznaczona dla  dzieci, nie tylko mnie nie znużyła, czego się obawiałam, ale szczerze zainteresowała i zachwyciła. Doszłam do wniosku, że ten tytuł powinien znaleźć się na liście lektur szkolnych, byłaby to na pewno atrakcyjna, chętnie czytana i lubiana pozycja. To bowiem książka mądra i wartościowa, oddziałująca na wyobraźnię, z wciągającą i trzymającą w napięciu przygodową fabułą, a także sporą porcją wiedzy o wierzeniach i kulturze dawnych Słowian.

Dzięki magii wyobraźni przenosimy się w “czasy Piasta Kołodzieja”, do wykreowanej przez autorkę Wilczej Doliny. Siedmioletni Bratmił dostąpił obrzędu postrzyżyn, przeszedł pod opiekę ojca i zaczął uczyć się typowo męskich zajęć. Wkrótce urodziła mu się siostrzyczka, Paprotka, która skupiła na sobie uwagę całej rodziny. Odprawiono niezbędne rytuały, złożono ofiarę bogom, nad kołyską swą wróżbę wygłosiły rodzanice… Chłopiec stał się zazdrosny o niemowlę, w myślach nazywał małą Pokrzywą, czuł się odrzucony, ignorowany. Zbuntowany, targany emocjami nie przekazał siostrze amuletu ochronnego przygotowanego dla niej przez Opiekunkę (szeptuchę). W czasie żniw, okazało się, że… dziecko zostało podmienione! Mamuna zabrała śliczną Paprotkę, a zostawiła swoje dziecię – Podmieńca. Bratmił czuł się winny zaistniałej sytuacji, postanowił naprawić swój błąd, odzyskać siostrę, wyruszył więc nocą do lasu…  Czekało tam na niego wiele dziwów, lęków, niebezpieczeństw. Czu uda mu się spotkać Mamuny i zamienić z powrotem dzieci? Czy ktoś mu pomoże? Jak zmieni się Bratmił pod wpływem wydarzeń?
Wiadomo, jak na klasyczną baśń przystało, wszystko dobrze się skończy, ale ile po drodze będzie przygód, emocji i wrażeń, to już tylko sami czytelnicy lub słuchacze mogą się przekonać.

Piękna baśń, powiem krótko. Pełna magii i fantastycznych postaci wywodzących się ze słowiańskich wierzeń ( np. wodnik, rusałki, rodzanice, mamuny…), niezwykle klimatyczna,  zawierająca realistyczne opisy codziennych zajęć i obyczajów mieszkańców wioski (np. wikliniarstwo, łowienie ryb,  dziecięce zabawy, posiłki, żniwa itp.) oraz nastrojowe opisy  przyrody, opowiedziana przystępnym, plastycznym językiem, wciągająca, wzruszająca, wartościowa.

Świat pradawnych Słowian i ich wierzeń, przedstawiony przez Martę Krajewską w baśniowej formie został połączony z uniwersalną tematyką dotyczącą relacji w rodzinie, a szczególnie między rodzeństwem, wartości takich jak miłość, przyjaźń, odpowiedzialność, uczciwość, zaufanie.
Współcześni słuchacze bez trudu mogą utożsamić się z głównym bohaterem, podzielając uczucia i emocje, jakich doświadcza niemal każde dziecko w sytuacji pojawienia się na świecie młodszego rodzeństwa. Problemy są te same, niezależnie od miejsca i czasu.
Dzięki słowiańskiej, fantastycznej otoczce opowieść nabiera kolorów i staje się czymś więcej niż pouczającą historyjką.  Temat relacji miedzy rodzeństwem pojawia się także w innym utworze Marty Krajewskiej – Emil, kanarek i rudy pies, tu mamy jednak współczesne realia, fabułę osadzoną w barwnych latach 90.XX w. I nic nie ujmując tej ciekawej mądrej, sentymentalnej książce, to jednak zdecydowanie Noc między Tam i Tu wydaje się bardziej przemawiać do wyobraźni młodego czytelnika bądź słuchacza.  Co więcej, trafia także do dorosłego czytelnika, inspirując  do sięgania po inne teksty dotyczące mitologii słowiańskiej. A gdy już ów dorosły poczyta co nieco, wówczas inaczej odczytuje treści zawarte w baśni.

Czyta Krystyna Czubówna. Te trzy słowa wystarczą za całą rekomendację audiobooka.  Tej lektorki chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. I nie chodzi już nawet o biogram zawodowy tej słynnej prezenterki i dziennikarki, bo jej głos znają wszyscy, z prowadzonej przez nią przez wiele lat Panoramy, filmów przyrodniczych i audycji radiowych.  Mistrzyni Wymowy Polskiej, niedościgniony wzór lektorki. Mogłaby czytać nawet książkę telefoniczną, a słuchałoby się z zapartym tchem. To ogromne wyróżnienie dla książki Marty Krajewskiej, że  jej treść możemy poznać właśnie w interpretacji Krystyny Czubówny.

Warto wybrać się całą rodziną do Wilczej Doliny wykreowanej przez Martę Krajewską, poznać świat Bratmiła i jego bliskich – to będzie nie tylko niezwykła przygoda, uczta dla wyobraźni, ale także wartościowa lekcja.

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawca Storybox.pl, Genius Creations,
Tytuł: Noc Między Tam i Tu
Krystyna Czubówna
Czas trwania: 3 godziny 38 minut
 Data wydania: wrzesień 2019
ISBN : 978-83-8146-918-0

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *