SZPIEG W KSIĘGARNI: “Jesienny motyl” Agata Suchocka – recenzja

literatura obyczajowa i współczesna recenzje

Odsłony: 241

Odważna i oryginalna tematyka, nieoczywiste relacje bohaterów i nieoczywisty rozwój wydarzeń, mocny i przekonujący język  to główne, ale nie jedyne, atuty najnowszej powieści Agaty Suchockiej. O czym opowiada Jesienny motyl i dlaczego jest tak zaskakującą książką? Zapraszamy do przeczytania recenzji Sylwii Bornos.

Agata Suchocka to prawdziwa artystyczna dusza. Pisze prozę, poezję, tłumaczy, śpiewa, maluje, komponuje, tworzy teksty. Debiutowała w 2015 r. powieścią Woła mnie ciemność, którą zapoczątkowała cykl gotycki inspirowany książkami Anny Rice. Rok później ukazała się jej nowela pt. O jeden krok za daleko. Na kolejną pozycję Agata Suchocka kazała czekać czytelnikom trzy lata. Jednak było warto!

Jej najnowsza powieść Jesienny motyl porusza temat trudny, nieoczywisty, zwykle oceniany w sposób bardzo surowy, jednoznaczny, czarno-biały. Zderza w niej, na pozór, dwa skrajne światy. Pierwszy – świat kariery i dobrobytu – reprezentuje Ona, dojrzała kobieta, która całe swoje życie podporządkowała pracy w korporacji. Zagłuszająca tęsknoty, żale i pustkę najdroższymi ciuchami, butami, najlepszymi kosmetykami, wizytami w najmodniejszych restauracjach, fitness klubach, salonach kosmetycznych i fryzjerskich. Próbująca zapomnieć w ten sposób o swoim wiejskim pochodzeniu, niedostosowaniu, kompleksach i grzechach przeszłości.

„Może i nie pochodziła z arystokratycznego rodu, ale mentalnie była hrabiną, carycą nawet, spoglądającą z niesmakiem w dół na niegodnych lizania jej butów maluczkich. Butów za grube tysiące, na cieniutkich obcasach” ( s. 10) Jednak „(…) pod warstwą nieskazitelnego makijażu, pod powłoką idealnej cielesności krył się nagryziony zębem czasu i erozją wywołaną przez życiowe żywioły szkielet, niestabilna konstrukcja, mogąca w każdej chwili runąć, odkrywając tym samym zrzeszotniałe podwaliny”( s. 11).

Drugi świat – świat brudu, zepsucia, straconych szans i biedy uosabia On, Mickey – Olgierd, dwudziestokilkulatek – zdolny, wrażliwy, zagubiony, który, nie wiedzieć czemu, ląduje na wrocławskim dworcu i kupczy swoim ciałem.

„Upodlił się, jak nigdy nie zamierzał, ale życie w wielkim mieście szybko zweryfikowały jego świetlane plany na przyszłość (…). Kiedy wpadł do tego bagna, z którego nie sposób się wydostać? Kiedy i dlaczego zrobił to po raz pierwszy?” (s. 45).

Przypadkowe i niezbyt miłe spotkanie tych dwojga okaże się dla nich punktem kulminacyjnym. Punktem, który będzie mógł pozytywnie wpłynąć na ich losy i zmienić je na lepsze. Jednak czy ostatecznie wpłynie, czy coś zmieni? Ona za brudnymi i śmierdzącymi ubraniami, za umorusaną twarzą i nieświeżym oddechem dostrzeże, nie tylko, inteligentne, smutne, niebieskie oczy, ale także szansę na odkupienie win z przeszłości.

„Nagle zrobiło jej się go cholernie żal. Co sprawiło, że taki młody chłopak się puszczał? Wyglądał jak lump, pewnie był bezdomny (…) Było w nim coś, co zaprzeczało prostactwu (…) Nie była w stanie tego zdefiniować. Wyglądał, jak aktor ucharakteryzowany do źle dobranej roli. Czuła, że musi mu pomóc, choćby doraźnie”( s. 84).

Na pierwszy, drugi, a nawet trzeci, czwarty i dziesiąty rzut oka, dzieli ich wszystko. Przepaść wieku, pozycja społeczna, stan posiadania, całkowicie odmienna rzeczywistość i otoczenie. Ona, kobieta z klasą i kasą. On – „dworcowy kur…on”. Co mogłoby ich połączyć? Jaki głębszy sens mogłaby mieć ich znajomość? Czy jest coś, co wzajemnie mogliby sobie zaoferować? Czy nic nieznaczące zerknięcie w oczy może zmieniać ludzkie losy?

Książka Agaty Suchockiej jest zaskakująca z kilku powodów. Po pierwsze przez wzgląd na mocny, niezbyt popularny temat – męskiej prostytucji. Temat potraktowany całościowo i nie skupiający się jedynie na fizyczności profesji, ale próbujący dociec motywów, pokazać konsekwencje i szerszy, bardziej skomplikowany aspekt problemu. Drugi powód to nieoczywista relacja, która połączy głównych bohaterów, a co za tym idzie równie nieoczywisty rozwój wypadków. Natomiast trzeci, to język i sposób narracji. Mocny, nieugładzony a dzięki temu autentyczny i bardziej przekonujący.

Gdybym w kilku słowach miała napisać o czym jest Jesienny motyl, to napisałabym, że o samotności, poranionych duszach i o tym, że nigdy nie jest za późno, by próbować zmienić coś w swoim życiu na lepsze. A, i jeszcze o jednym – o tym, by nie sądzić po pozorach i nie wystawiać pochopnych ocen, że to, co widać, to jedynie wycinek prawdy. Prawdy często bolesnej, którą bardzo łatwo przegapić i umniejszyć.

polecam, Sylwia Bornos
materiał chroniony prawami autorskimi

 

Wydawnictwo:  Replika
Autor: Agata Suchocka
Tytuł: Jesienny motyl
Data wydania: 2019
Ilość stron: 304
ISBN: 978-83-66217-57-7


Sylwia Bornos – absolwentka filologii polskiej na UMCS, bibliotekarka, organizatorka comiesięcznych “Rozmów o książce”, jurorka w konkursach recytatorskich dla dzieci i młodzieży. Kocha zwierzęta (ma psa i dwa koty), uwielbia czytać, zarówno prozę, jak i poezję, sama pisze wiersze…do szuflady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *