POCZYTAJ MI NA UCHO: “KAPELUSZ PANI WRONY” Danuta Parlak – recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje dziecko w wieku szkolnym literatura dla dzieci i młodzieży - audiobooki

Odsłony: 3113

“Chodź, chodź, poznaj gang zwierzaków, małych leśnych rozrabiaków….”  co prawda, to nie o tym słynnym słodkim Gangu mowa, ale ta piosenka też pasuje jak ulał.
Zupełnie niespodziewane, ale całkiem przyjemne okazało się spotkanie z twórczością Danuty Parlak, której opowiadania o zwierzętach widnieją na liście lektur dla młodszych dzieci. Wyjątkowo tę książkę “czytałyśmy uszami”. Aktorka Julia Kamińska okazała się wspaniałą lektorką.

Danuta Parlak, z wykształcenia psycholog i teatrolog, jest autorką słuchowisk radiowych i książek dla dzieci. Na jej literacki dorobek składają się m.in. Tajemnicze notesy Tywonki, Pan Mruczek i Mysia rodzina, Zwariowana kałuża, O misiu, który szukał przyjaciela, O Mikołaju, który zgubił prezenty. Książkę Obcy w lesie wyróżniono w konkursie na Książkę Roku IBBY 2015.  Według nowej podstawy programowej Kapelusz Pani Wrony znalazł się w kanonie lektur dla klas I-III szkoły podstawowej.

Ach, gdzie są niegdysiejsze śniegi…, kiedy to  w młodszych klasach podstawówki czytało się takie utwory jak: “Plastusiowy pamiętnik” M. Kownackiej, “Jak Wojtek został strażakiem” Cz. Janczarskiego, “Pilot i ja” A. Bahdaja, “Puc, Bursztyn i goście” i “Czarna owieczka” J. Grabowskiego, czy “Jacek, Wacek i Pankracek” M. Jaworczakowej i jeszcze to okropne “O psie, który jeździł koleją” R. Pisarskiego! Wspominamy je z sentymentem, ale nasze dzieci mają już nieco inną listę lektur . Przyznam, że ciężko jest znaleźć konsensus między klasyką a współczesnością. Warto ocalać od zapomnienia stare, wartościowe teksty, ale trzeba pamiętać, że niektóre już mocno trącą myszką, a współczesna literatura ma naprawdę wiele do zaoferowania i odpowiednio dobrana – pomoże zachęcić dzieci do czytania.

Kapelusz pani Wrony – pierwsze słyszę! Tak zareagowałam na tę pozycję w spisie szkolnych lektur córki.  Najwyższy czas wziąć byka za rogi i poznać tę książkę. Udało się zdobyć ją w formie audiobooka. Niewykluczone jednak, ze poszukam też wersji papierowej, by w pełni nacieszyć oko ilustracjami  znakomitej graficzki Iwony Całej.

Spotkanie z twórczością Danuty Parlak okazało się wyjątkowo miłe.
Kapelusz Pani Wrony zawiera łącznie cztery opowiadania, oprócz tytułowego są to: Wystraszek, Nic w Ogrodzie, Mikołaj, czyli historia pewnego bociana. Wszystkie historyjki napisane są prostym, przystępnym językiem, są bardzo zabawne, pełne humoru i emocji, a przy tym mądre, ale nie moralizatorskie.
Bohaterami są upersonifikowane  zwierzęta (m.in. wiewiórka, jeż, wrona, szpak, bocian, żaba…) , a miejsce akcji to las, ogród, łąka. Sporo się tu dzieje – detektyw niedźwiedź, prowadzi śledztwo w sprawie zaginionego kapelusza, straszny stwór sieje grozę, w ogrodzie panoszy się tajemnicze Nic, a bocian wreszcie się zakochał, tylko w dość nietypowej wybrance….

Wszystkie cztery historie bawią i uczą. Pod płaszczykiem wesołych perypetii zwierzątek autorka poruszyła tematy takie jak pomaganie innym,  wybaczanie, tolerancja, pokonywanie strachu, odwaga, przełamywanie stereotypów.

Kapelusz Pani Wrony nadaje się idealnie do samodzielnego czytania przez dziecko, ale będzie też miłą lekturą czytaną “na dobranoc” przez rodzica. To także znakomita inspiracja do familijnego czytania z podziałem na role, a może nawet do przygotowania  domowego albo klasowego teatrzyku!
Bardzo polecam jednak audiobook. Nie tyle jako ułatwienie, ile uatrakcyjnienie zapoznania z lekturą.

Lektorką jest aktorka Julia Kamińska, znana m. in z głównej roli w serialu “BrzydUla” i dubbingu w wielu produkcjach (m. in Zaplątani, Zwierzogród, Aladyn). W jej wykonaniu te opowiadania to “petarda”!  Znakomicie interpretuje tekst, przy tym modulując głos i wcielając się w poszczególne role: jako wrona – skrzeczy, jako niedźwiedź – mruczy grubym głosem, słychać, że Wystraszek drży z lęku itp. Słucha się tego bardzo dobrze, często z rozbawieniem, a wręcz chichotem. Zarówno dzieci jak i dorośli słuchacze świetnie się bawią, aż żal, że to trwa tylko godzinę.

Kapelusz Pani Wrony Danuty Parlak to moim zadaniem trafny wybór na liście lektur zalecanych dla klas 1-3 szkoły podstawowej. To książka bardzo uniwersalna, mądra i zabawna, która nie straci na wartości z upływem czasu, nie zestarzeje się. W  lektorskiej interpretacji Julii Kamińskiej to dodatkowo świetna rozrywka w teatrze wyobraźni.

Audiobooka najtaniej kupisz TUTAJ

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Zabawki - sprawdź na Ceneo

Wydawnictwo BIS
Autor: Danuta Parlak
Tytuł: Kapelusz Pani Wrona
Czyta: Julia Kamińska
Czas trwania: 1 godz. 3 min.
ISBN 978-83-7551-565-7

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *