WYWIAD:

WYWIAD:

ROWEREM PRZEZ ŚWIAT - rozmowa z podróżnikiem Piotrem Strzeżyszem Czytaj dalej »

KIM JESTEŚ, CZYTELNIKU?

KIM JESTEŚ, CZYTELNIKU?

O sowach, e-bookach i nie tylko – rozmowa z Marią Skibińską Czytaj dalej »

JEDZENIE W DOBREJ CENIE...

JEDZENIE W DOBREJ CENIE...

… czyli jak oszczędzać na zakupach Czytaj dalej »

BOMBONIERKOWA APLIKACJA ...

BOMBONIERKOWA APLIKACJA ...

… czyli jak pracodawca demaskuje fałsz w twoim CV Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

POZNAJ SWÓJ KRAJ: “MAJĄ GLIWICE SWOJĄ HISTORYCZNĄ…WIEŻĘ EIFFLA” – fotoreportaż Danuty Baranowskiej

Hits: 261

Radiostacja gliwicka i słynne historyczne słowa: Uwaga! Tu Gliwice. Rozgłośnia znajduje się w rękach polskich… znane są chyba wszystkim. Prowokacja gliwicka miała miejsce w przeddzień wybuchu II wojny Światowej

 

31 sierpnia 1939 o godzinie dwudziestej do niemieckiej radiostacji w Gliwicach wtargnęło kilku uzbrojonych esesmanów w cywilnych ubraniach. Dowodził nimi oficer SS Alfred Naujocks, wyznaczony przez szefa Głównego Urzędu Służby Bezpieczeństwa Niemiec działającego na bezpośrednie polecenie Hitlera Reinharda Heydricha. Akcja otoczona była ścisłą tajemnicą. Ustalono tylko tekst hasła, które Heydrich miał telefonicznie przekazać Naujocksowi: grossmutter gestorben (babcia umarła). Hasło było rozkazem do rozpoczęcia akcji.

Napastnicy sterroryzowali niemiecką załogę i przesłali w eter po polsku, ten słynny do dziś komunikat.

W budynku Radiostacji zamordowano Franciszka Honioka, polskiego Ślązaka, uważanego obecnie za pierwszą ofiarę drugiej wojny światowej. Poprzedniego dnia zaaresztowało go gestapo w rodzinnej wsi Łubie pod Pyskowicami. Honiok został przywieziony do Radiostacji jako tzw. „żywa konserwa” i zastrzelony. Miał być dowodem polskiej winy.

Widok na zabudowania Radiostacji

Następnego dnia (1 września 1939 r.) Hitler wygłosił przemówienie, w którym rozpoczęcie wojny uzasadnił prowokacjami granicznymi dokonanymi rzekomo przez stronę polską.

Niezbyt wiele się zmieniło w tym historycznym miejscu, a wieża i stare budynki radiostacji na zawsze będą przypominać wojenne dni.

Nad Radiostacją góruje 111 metrowa wieża antenowa, uchodząca obecnie za najwyższą na świecie drewnianą budowlę nadawczą, będącą unikatem w skali światowej, zabytkiem przedwojennej inżynierii niemieckiej oraz przedmiotem wielkiej troski władz miejskich.

Wieża Radiostacji

Wieża Radiostacji widok od dołu

Gliwicka wieża jest zbudowana z drewna modrzewiowego, odpornego na szkodniki i warunki atmosferyczne. Belki zostały połączone wyłącznie mosiężnymi śrubami. Nie ma tu ani jednego żelaznego gwoździa, ponieważ korodujące żelazo niszczy drewno. Śrub jest około szesnaście tysięcy.

Wzniesiona w roku 1935 wieża, pozwalała Radiostacji gliwickiej retransmitowć audycje wrocławskiej rozgłośni. Po wojnie do 1952 roku nadawano stąd program Radia Katowice a następnie stacja radiowa pracowała jako… zagłuszarka Wolnej Europy. Od 1956 roku produkowano tu nadajniki radiowe i osprzęt dla telekomunikacji.

Dzisiaj Radiostacja wpisana na listę pomników historii zarabia na swoje utrzymanie dźwigając na sobie kilkadziesiąt anten różnego typu, obsługujących Centrum Ratownictwa Gliwice, sieci telefonów komórkowych i inne systemy łączności. A wieża i otaczające je budynki tworzą oddział Muzeum w Gliwicach.

tablica pamiątkowa

Bardzo chciałam wejść na wieżę antenową wierząc, że kustosz zrobi dla mnie wyjątek (wejście na wieżę jest wyłączone ze zwiedzania) i spojrzeć z wysokości na Gliwice, ale tego dnia wiał silny, porywisty wiatr, wieża odchylała się od pionu dość mocno, słychać było przeciągły skrzyp i nie pozwolono mi wejść na górną platformę obiektu.

historyczny słup z orłem

Przed budynkiem Radiostacji stoi historyczny znak białego orła, wewnątrz budynku centralka telefoniczna i ów słynny telefon, z którego Alfred Naujocks powiadomił Reinharda Heydricha o wykonaniu akcji. Aparatura nadawcza znajduje się w takim samym stanie jak przed laty, obok można zobaczyć stary ekran mikrofonu.

centrala Radiostacji

głośnik odsłuchowy firmy Siemens

historyczny aparat telefoniczny

Mimo że od tamtych dni upłynęło osiemdziesiąt lat, mimo ogromnych zmian i wielu zawirowań historii, to w pomieszczeniach Radiostacji dalej mieszka duch 1939 roku i przemawia do naszej wyobraźni.

tekst i fotografie Danuta Baranowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Danuta Baranowska – stuprocentowy zodiakalny baran, niespokojny duch, aktywnie i entuzjastycznie nastawiona do życia. Jak przystało na znak żywiołu ognia, uwielbia kolor czerwony. Kocha książki w każdej ilości, przyrodę, góry, kawę z kardamonem i koty. Jest właścicielką, a właściwie niewolnicą kota ragdolla o imieniu Misiek. Jej pasją są podróże, zwiedzanie niezwykłych miejsc, poznawanie ciekawych ludzi oraz fotografia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Visited 202 times, 1 visits today)
Ciekawie się czytało? Polub post!
fb-share-icon13
6
Podziel się
Share

One Response to POZNAJ SWÓJ KRAJ: “MAJĄ GLIWICE SWOJĄ HISTORYCZNĄ…WIEŻĘ EIFFLA” – fotoreportaż Danuty Baranowskiej

  1. Jaga pisze:

    Jak zwykle ciekawe. Znam tę historię tylko z filmow a jak zwykle filmy przeklamuja historię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial