POCZYTAJ MI NA UCHO: Na ścieżce życia – recenzja audiobooka „Trudne powroty” Anny Onichimowskiej

audiobooki - recenzje literatura dla dzieci i młodzieży - audiobooki

Odsłony: 120

Anna Onichimowska zaprosiła młodych słuchaczy do poznania grupy młodzieży i ich bliskich oraz zupełnie nieznanych ludzi w audiobookach Samotne wyspy i storczyk, Żegnaj na zawsze. Dziś ponownie spotkają się oni z bohaterami czterotomowego cyklu dla młodzieży Maciek, Ewa, Gruby i inni. W trzecim tomie narratorem jest Gruby, czyli Grzesiek, brat Ewy i przyjaciel Maćka. Zapraszam do recenzji audiobooka Trudne powroty Anny Onichimowskiej.

Od poprzednich wydarzeń minął prawie rok. Gruby przeprowadza ankietę na ulicy, ale nie za bardzo mu idzie. Niełatwy to zarobek, a parę groszy na pierwszym roku studiów filozoficznych zawsze się przyda. W jego domu sytuacja nieciekawa – ojciec wyniósł się do kochanki, matka jest osowiała, a siostra robi karierę modeli w Paryżu. Ukochana Baśka jest daleko, ale od czego są pociągi. Gruby po kilku godzinach jest na miejscu i znienacka oświadcza się dziewczynie. Zaczyna wyrastać między nimi mur. Wkrótce Baśka składa rewizytę. Niby nic się między nimi nie zmieniło, nic się nie stało, ale to już nie jest to samo. Grzesiek często powtarza slogan: „Kochać to znaczy być wolnym”, z czasem dodaje „…i nie przeszkadzać sobie nawzajem”. Wspólne wakacje w górach z Maćkiem i Justyną kończą się rozstaniem ukochanych.

Gruby ruszył w Polskę, porzucając tym samym studia. Ucieka od swego dawnego życia i bliskich, jeszcze nie do końca wie, czego chce. Na pewno chce przyjrzeć się życiu, znaleźć swoje miejsce na świecie, poznać nowych ludzi. Jest zdany tylko na siebie. Ima się różnych zajęć, a przy tym ma niezłe pole do obserwacji ludzi i ich zachowań. W czasie wędrówki podejmuje decyzję życia…

Grzegorz na swej drodze spotyka różnych ludzi. Zaznaje ich dobroci i gościnności, przynajmniej na początku. Sam sprawdza się lub nie w różnych zawodach, nabywa nowych umiejętności. Jeszcze nie do końca świadomie postępuje według hasła: „Otworzyć się na drugiego człowieka i otworzyć dla niego to wielka sztuka”. Tak naprawdę to ludzie i uczucia są w życiu najważniejsi. Dla Grześka stał się nim chłopiec z Domu Dziecka, z czasem siostra zakonna, a najważniejsza pozostawała ta jedyna.

Baśka wciąż tkwi w pamięci Grubego. Chłopak tęskni za nią. Wprawdzie wydawało mu się, że coś minęło, lecz to ciągle trwa. Jest inne niż przedtem, jednak musiał się o tym osobiście przekonać, nawet będąc z inną dziewczyną. Basia to nadal jego marzenie. Marzenie do spełnienia. Czy ono się spełni?

Są dni, kiedy Gruby czasami nie umie wyłączyć umysłu, świat uciska go boleśnie. Każdego dnia dopadają go dziesiątki pytań bez odpowiedzi. Jako były buddysta i student filozofii dużo rozmyśla. Zastanawia się nad człowiekiem jako zjawiskiem samym w sobie i otoczeniem innych. Obserwując pary, zadaje sobie pytanie o różnice między nimi – niektórzy po prostu ze sobą są i wszystko jest w porządku, a od innych par wieje nudą. Interesuje go też pamięć jako jedna z najbardziej zagadkowych rzeczy, dlaczego jedne rzeczy zachowuje w pamięci, a inne wymazuje, na podstawie czego przeprowadza selekcję.  Ciekawe egzystencjalne i mentalne zagadnienia.

Kilkumiesięczna rozłąka z rodziną, przyjaciółmi i ukochaną zmieniły bohatera audiobooka i jego podejście do życia. Grzegorz wydoroślał, wiele rzeczy zrozumiał, nowe doświadczenia uwrażliwiły go na potrzeby drugiego człowieka. Zależy mu na szczęściu innych. Już rozumie swoje pragnienia. Znalazł swój cel w życiu. Autorka pięknie to uchwyciła, wcielając się w postać młodzieńca wkraczającego w dorosłe życie i filozofującego na różne tematy.

Trudne powroty to audiobook o poszukiwaniu siebie, własnego „ja” zagubionego w codzienności, podejmowaniu samodzielnych decyzji, często niełatwych, które wpłyną na życie jednostki. To także audiobook o ludziach, ich postawach, mentalności, emocjach. Ważne są relacje międzyludzkie, zwłaszcza te rodzinne. Powrót nigdy nie jest łatwy. Trzeba odwagi, szczerości do bólu, rozłąki czy płaczu, doświadczenia nowego, by docenić to, co się straciło. Czasami potrzeba zaangażowania innych, katalizatora i łącznika w jednym. To lekcja życia dla młodych i nieco starszych słuchaczy, jak zawalczyć o siebie i swoich bliskich oraz nowych znajomych. Samo życie w wersji skróconej do 5 h i 38 minut.

Polecam, Marta Korycka

materiał chroniony prawem autorskim

Tytuł: Trudne sprawy

Autor: Anna Onichimowska

Czyta: Daniel Misiewicz

Czas trwania: 5 h 38 minut

Wydawca: Storybox.pl

ISBN: 978-83-8146-497-0

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *