LOGOPEDA RADZI: Dlaczego dziecko sepleni? Kiedy wybrać się do logopedy?

dziecko i wychowanie logopeda logopeda radzi małe dziecko polecane

Odsłony: 1835

Każde małe dziecko mówi niewyraźnie. Dzieje się tak dlatego, że opanowanie poprawnej wymowy to proces długi i dynamiczny, a jego przebieg zależy od wielu czynników. Jednak rodzice porównując swoją pociechę do innych dzieci często zadają sobie pytanie, czy niewymawianie poszczególnych głosek to jeszcze norma, czy należy zacząć się już niepokoić.
Najczęściej niepokoi ich fakt złego wypowiadania takich głosek, jak s, z, c, dz, albo sz, ż, cz, dż, bo właśnie tutaj  można  najwcześniej  wychwycić wyraźne różnice w wymowie między rówieśnikami. Kiedy zasięgnąć porady u logopedy i od czego zależy, że dziecko sepleni?

Teoretycznie każde dziecko w wieku pięciu lat powinno realizować już głoski sz, ż, cz, dż a takie, jak: s, z, c, dz powinny się pojawić rok wcześniej. Jest to jednak granica umowna. Bywa bowiem, że pięciolatek potrafi już poprawnie artykułować je wszystkie, ale zdarza się także, że zacznie czysto mówić dopiero w zerówce. Kiedy zatem zasięgnąć porady logopedy?

SEPLENIENIE – JAKA JEST PRZYCZYNA

Najpierw należy wykluczyć wady zgryzu. Każdy rodzic potrafi z grubsza ocenić, czy dziecko ma tyłozgryz, czyli czy żuchwa (potocznie nazywana szczęką dolną) jest cofnięta względem górnych zębów, bądź czy zęby przednie są wyraźnie odchylone do przodu. W poprawnej artykulacji nie pomaga także zgryz otwarty, czyli otwór pomiędzy przednimi zębami dolnymi i górnymi, powstały wskutek ssania palca lub smoczka. W takich przypadkach należy przede wszystkim udać się do ortodonty, a potem do logopedy.

Należy także zwrócić uwagę, czy wędzidełko podjęzykowe nie jest zbyt krótkie, co uniemożliwia pionizację języka i upośledza jego mobilność. Należy wtedy skonsultować się z lekarzem rodzinnym i laryngologiem dziecięcym.
Bywa, że przyczyną złej artykulacji jest zbyt gruby język lub rozszczep podniebienia.

Każde wymienione wyżej anomalie anatomiczne jamy ustnej implikują szereg wad wymowy. W takich przypadkach moment zakończenia kształtowania mowy będzie mniej lub bardziej opóźniony i żeby nastąpił, należy z dzieckiem intensywnie pracować.

Jeśli natomiast je wykluczymy, szukamy przyczyn seplenienia gdzie indziej.
Kiedy dziecko w wieku przedszkolnym rozwija się prawidłowo, nie cierpi na chorobę genetyczną, która ogranicza rozwój operacji myślowych, nie ma mózgowego porażenia dziecięcego, ani nie stwierdza się zaburzeń ze spektrum autyzmu, wtedy zwracamy uwagę, czy dziecko pionizuje język.

Pionizacja języka, to umiejętność łatwego unoszenia języka w górę i dotykania podniebienia twardego (potocznie: górnego). Dziecko, które tego nie potrafi lub wykonuje tę czynność z wysiłkiem, będzie mieć nie tylko trudności z realizowaniem głosek sz, ż, czy, dż i s,z,c,dz, ale także z realizacją takich głosek jak l, czy r, a w niektórych też t,d. Wykluczając krótkie wędzidełko, mamy tu do czynienia z tzw leniwym językiem, czyli językiem słabym, małomobilnym.
Pionizacja języka to nie tylko umiejętność podnoszenia języka. To także podstawowa, fizjologiczna pozycja języka w spoczynku oraz jego pozycja podczas połykania. Należy zatem zwrócić uwagę, czy dziecko śpi, czy siedzi z otwartą buzią oraz jak dziecko połyka (sprawdzamy, kiedy dziecko nie ma kataru i nie ma trzeciego migdałka). Jeśli stwierdzimy takie dysfunkcje, to właśnie znaczy, że język jest słaby.

Kolejną rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest słuch. Być może dziecko nie potrafi wychwycić różnic między głoskami, ma kłopoty z tak zwanym słuchem fonemowym. Można w prosty sposób sprawdzić, pytając dziecko, czy np. to jest “skoła”, albo “zaba” lub które słowo jest poprawnie powiedziane “wąs, czy wąż”.

Bardzo istotnym czynnikiem powodującym zaburzenia rozwoju mowy jest środowisko, w jakim dziecko się wychowuje. Należy zrobić sobie rachunek sumienia i przyznać, czy nie mówi się do dziecka spieszczając, używając gwary, czy dziecko spędza dużo czasu przy komputerze, z telefonem lub przy telewizorze.

KIEDY DO LOGOPEDY?

Jeśli dziecko do pięciu lat, nie mając anomalii anatomicznych w obrębie aparatu mowy oraz zaburzeń neurologicznych, nie wymawia wszystkich głosek, można dać mu jeszcze czas. Nie zwalnia to jednak rodziców z czujności. Nieoceniona jest tu świadomość podstaw logopedii i psychologii rozwojowej. Minimum wiedzy, jakim rodzice powinni dysponować jest potrzebne po to, aby w porę zareagować, czy nie wpadać w panikę pod wpływem porównań z innymi dziećmi.

Należy pamiętać, po pierwsze, że dziecko rozwija się według swojego rytmu. Dojrzałość aparatu artykulacyjnego nastanie więc we właściwym momencie.
Są jednak aspekty rozwoju, których nie można pominąć, takich jak wszechstronny rozwój dziecka, rozmowy z nim, wpływ nadmiernej opieki, która objawia się wyręczaniem dziecka, w tym wypadku w samodzielnym jedzeniu potraw nie tylko różnych, ale też o różnej konsystencji, używanie smoczka, ssanie palca, czy odsuwanie w czasie nauki picia ze szklanki.
Jeśli jednak dziecko idzie do szkoły i nadal sepleni, nie ma na co czekać. Ale nie zaszkodzi też wcześniej, wybrać się do specjalisty w ramach konsultacji  jeśli coś nas niepokoi.

PROFESJONALNE GADŻETY POMOCNE W USPRAWNIANU APARATU ARTYKULACYJNEGO

Do usprawniania mięśni okrężnych ust oraz wydłużania fazy oddechowej bardzo przydatne są tak zwane dmuchajki.  

Duża frajdą dla dzieci są zabawy oddechowe na bazie TEJ OTO publikacji, zawierającej opisy bardzo przyjemnych ćwiczeń oraz kolorowe, sztywne karty zabaw do bezpośredniego użytku bez potrzeby drukowania.

W ćwiczeniach mięśni języka dla małych dzieci lub dzieci z porażeniem mózgowym sprawdzą się specjalistyczne gryzaki o trzech stopniach twardości.

 

Klaudia Maksa
materiał chroniony prawami autorskimi

LOGOPEDA RADZI: “O DZIÓBKACH”

PRZECZYTAJ TAKŻE INNE ARTYKUŁY W DZIALE: DZIECKO I WYCHOWANIE

PRZECZYTAJ TAKŻE: MAGAZYN “ŻYCIE I PASJE” POLECA KSIĄŻKI I AUDIOBOOKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

PRZECZYTAJ: DOBRE POMOCE DYDAKTYCZNE – RECENZJE

 

źródło: pixabay.com/ foto: Alexas_Fotos

 

Klaudia Maksa. Z zawodu neurologopeda i pedagog terapeuta. Pracuje z dziećmi z MPD. Posiada wiele dyplomów i certyfikatów, które leżą sobie na dnie szuflady kompletnie niepotrzebne. Jednak każdy z nich wiąże się z jakimś ważnym okresem życia i niesie oprócz umiejętności, czy jak to się teraz nazywa – kompetencji, wiele wspomnień i doświadczeń. Codziennie przygląda się ludziom i światu jednym okiem w przenośni i dosłownie. Magazyn Życie i pasje, który stworzyła w akcie desperacji, żeby mieć bodziec do rehabilitacji, okazał się dobry pomysłem nie tylko dla niej, ale dla innych także, o czym świadczy coraz liczniejsze grono czytelników.

1 thought on “LOGOPEDA RADZI: Dlaczego dziecko sepleni? Kiedy wybrać się do logopedy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *