CÓRKA OPIEKUNA WSPOMNIEŃ, Kim Edwards – recenzja

Odsłony: 521

Kim Edwards z zawodu jest literaturoznawcą i lingwistą. Zaczynała od pisania opowiadań, które zdobywały liczne nagrody literackie. Jednak prawdziwą sławę przyniosła jej powieść Córka opiekuna wspomnień. Została obsypana masą prestiżowych nagród. Na liście bestselerów „The New York Timesa” utrzymywała się 122 tyg., w tym 20 tyg. na pierwszym miejscu. Książka została przetłumaczona na wiele języków, ukazała się w ponad 32 krajach. W 2008 roku została przeniesiona na duży ekran. Doczekała się wielu wznowień, a w bieżącym roku wydawnictwo Replika znów postanowiło przypomnieć o niej czytelnikom.

Akcja Córki opiekuna wspomnień rozpoczyna się w 1964 roku w pewien marcowy, śnieżny dzień. Dzień ten na zawsze zmieni życie pewnego małżeństwa, Dawida i jego żony Nory. To właśnie tego dnia zostaną rodzicami. Na świat przyjdzie ich wyczekiwane dziecko. Gdy szalejąca śnieżyca uniemożliwi lekarzowi dyżurującemu dojazd do szpitala, Dawid, który jest chirurgiem ortopedą, postanawia odebrać poród żony. Asystuje mu zaufana – podkochująca się w nim – pielęgniarka Caroline. Nora, bez większych komplikacji, rodzi ślicznego i zdrowego synka Paula. Jednak, okazuje się, że tuż po nim Nora rodzi także dziewczynkę – Phoebe. Niestety, dziewczyna jest chora. Dawid rozpoznaje u niej symptomy zespołu Downa. Z doświadczenia wie, że dzieci takie dotknięte są szeregiem innych poważnych dolegliwości i zwykle są w stanie dożyć zaledwie kilku lat.

Dawid, chcąc oszczędzić żonie cierpień z powodu przedwczesnej utraty dziecka postanawia zrobić krok tragiczny w skutkach. Prosi pielęgniarkę, by zawiozła dziecko do zaufanego zakładu dla niepełnosprawnych, a żonę informuje, że ich córeczka zmarła. Robi to w imię źle pojętego dobra. Pamięta, jak bardzo jego matka przeżywała śmierć chorej na serce córeczki, i jak on sam nie mógł pogodzić się ze śmiercią siostry. Nie chce, by jego żona musiała doświadczać tego samego. Nie wie wówczas, jakie konsekwencje będzie miała jego decyzja, zarówno dla niego samego, jak i dla jego żony, a nawet syna.

Po tym tragicznym zdarzeniu Dawid i Nora postanawiają przeprowadzić się do nowego domu w nowej dzielnicy, a Dawid rozpoczyna pracę w nowym szpitalu. Wydaje się, że rozpoczęli całkiem nowy i lepszy etap wspólnego życia. Mają wspaniały dom, zdrowego synka i siebie nawzajem, a jednak do ich związku zaczyna wkradać się chłód i obojętność. Nora nie potrafi zakończyć żałoby po Phoebe. Nie jest w stanie o niej zapomnieć. Ciągle czuje jej obecność i właściwie w samotności, po cichu, zmaga się z depresją, o której w latach 60-tych jeszcze nikt nie słyszał i nie stanowiła, w tamtym czasie, problemu do zgłębiania.
I mimo, że Nora ma ogromne wsparcie młodszej siostry – szalonej, odważnej i spontanicznej Bree – to coraz bardziej oddala się od swojego męża, który nie rozumie jej smutku oraz pragnienia posiadania kolejnego dziecka.

Dawid, targany wyrzutami sumienia, nie potrafiący poradzić sobie z rozpaczą żony, obciążony brzemieniem tajemnicy z przeszłości, ucieka w pracę i odkrytą przypadkiem pasję, która z czasem przerodzi się w obsesję – robienie zdjęć. Skrywając się po drugiej stronie obiektywu aparatu odgradza się od żony, syna i prawdziwych problemów, które coraz bardziej go osaczają.

I tak, Dawid i Nora żyją – z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc, z roku na rok – razem, ale coraz bardziej obok siebie. Łączące ich od lat poczucie straty, po latach zaczyna zbierać swoje destrukcyjne żniwo – doprowadza do rozpadu rodziny.

Czy Dawid odważy się powiedzieć Norze prawdę? Czy Nora kiedykolwiek dowie się, że córka, którą opłakuje całe życie, jednak żyje? Czy uda im się na nowo odbudować związek? Czy Caroline spełniła prośbę Dawida? Jak potoczyły się losy Phoebe? Czy będzie jej dane poznać biologicznych rodziców i brata?

W Córce opiekuna wspomnień tajemnice kładą się cieniem na losach kilku osób. Osoby uwikłane w nie w sposób świadomy, jak również nieświadomy, nie są w stanie dłużej dźwigać ich ciężaru. Niedopowiedzenia, niedomówienia, poczucie żalu i wyrzuty sumienia wyniszczają ich samych i relacje z ich najbliższymi. Czy odnajdą w sobie siły by być ponad nie? By pomimo wszystko móc żyć szczęśliwie i w  pełni pogodzić się z przeszłością?

Kim Edwards w swojej książce przedstawia wiele ludzkich, emocjonalnych dylematów ale także problemów społecznych. Na plan pierwszy wysuwa się niemożność matki z poradzeniem sobie ze stratą dziecka, destrukcyjny wpływ złych decyzji i tajemnic z przeszłości, ale także walka o godne życie dla osób niepełnosprawnych i zapewnienie im godziwych warunków życia.

polecam, Sylwia Bornos
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo:  Replika
Autor: Kim Edwards
Tytuł: Córka Opiekuna wspomnień
Data wydania: maj 2019
Ilość stron: 558
ISBN: 978-83-66217-17-1

Sylwia Bornos – absolwentka filologii polskiej na UMCS, bibliotekarka, organizatorka comiesięcznych “Rozmów o książce”, jurorka w konkursach recytatorskich dla dzieci i młodzieży. Kocha zwierzęta (ma psa i dwa koty), uwielbia czytać, zarówno prozę, jak i poezję, sama pisze wiersze…do szuflady.

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *