“#biblioteka”, czyli świętujemy czytelnictwo

życie i pasje

Odsłony: 84

Dziś zaczął się niezwykły tydzień. Niezwykły dla tych, którzy kochają książki. W tym roku już po raz szesnasty. Jest to Tydzień Bibliotek organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. To program promocji bibliotek i czytelnictwa, który ma na celu podkreślenie roli bibliotek i rozwoju czytelnictwa w poprawie jakości życia i edukacji, zainteresowania książką wszystkich od małego do dużego. To także zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza. Nie bez znaczenia jest fakt, że Tydzień Bibliotek zaczyna się 8 maja w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek.  

 

Biblioteka była dla niego niczym świątynia. Ten klimat, ten zapach i tyle pięknych historii. Trendy się zmieniały. Raz modny był tablet, raz komputer, za chwilę jakieś inne cudo, a biblioteka stała.

(Magdalena Trubowicz, Zakochani w słowach, Poznań 2019, s. 11)

Biblioteki też idą z postępem technologicznym i rozwojem cywilizacji, rozwijają się, docierają do szerszych kręgów społeczeństwa, a swoim czytelnikom ułatwiają możliwość dotarcia do książek. Tegoroczna edycja Tygodnia Książek odbywa się pod hasłem „#biblioteka”.

Zajrzyjcie do swojej biblioteki – gminnej, miejskiej, powiatowej, wojewódzkiej, akademickiej. Zobaczcie, co przygotowały one dla swoich wiernych czytelników i tych nowych. Zamieńcie słowo z bibliotekarkami i bibliotekarzami. To są „fajni ludzie”, jak stwierdziła pani Zofia, bibliotekarka z czterdziestoletnim stażem, bohaterka ww. powieści. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami! Osobiście i literacko.

I tak na koniec dodam od siebie prywatnie jako humanistka, bibliotekarka i książkoholiczka – podarujcie swoim książkom drugie życie. Uwolnijcie je! Zwolnijcie miejsce na półkach, a gwarantuję Wam, że wkrótce się ono zapełni. Wiem to z doświadczenia. Dzięki Wam, Waszej hojności, Waszemu dobremu sercu książki ucieszą nowych czytelników – czy to w bibliotece, w szpitalu, w sanatorium, czy na półce z bookcrossingiem. Najpiękniejsze, co może spotkać książkę, to jej zaczytanie.

Marta Korycka
materiał chroniony prawami autorskimi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *