POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

Z WIZYTĄ U MUSZKIETERÓW - fotoreportaż Danuty Baranowskiej Czytaj dalej »

OSOBOWOŚĆ ŻYCIA I PASJI:

OSOBOWOŚĆ ŻYCIA I PASJI:

UŚMIECH, TO MÓJ KLUCZ DO WSZYSTKICH SERC - rozmowa z Urszulą Wojnarowską-Curyło Czytaj dalej »

WIEMY CO JEMY:

WIEMY CO JEMY:

PAPRYKARZ DOMOWY JAK SZCZECIŃSKI Czytaj dalej »

BABSKIE SEKRETY :

BABSKIE SEKRETY :

ŻELAZO W DONICZCE, CZYLI UPRAWA PIETRUSZKI NACIOWEJ W DOMU Czytaj dalej »

PODPOWIEDZ MI NA UCHO:

PODPOWIEDZ MI NA UCHO:

MEGA HIT NA MATORĘ: BIOLOGIA Czytaj dalej »

WARSZTATY WYCHOWAWCZE

WARSZTATY WYCHOWAWCZE

TRZEBA BYĆ TWARDYM, MAMO! Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

ZŁE, Michał J. Chmielewski - RECENZJA AUDIOBOOKA Czytaj dalej »

Z GÓRNEJ PÓŁKI:

Z GÓRNEJ PÓŁKI:

LEONARDO DA VINCI. ZMARTWYCHWSTANIE BOGÓW, Dmitrij Mereżkowski - recenzja patronack Czytaj dalej »

 

“#biblioteka”, czyli świętujemy czytelnictwo

Dziś zaczął się niezwykły tydzień. Niezwykły dla tych, którzy kochają książki. W tym roku już po raz szesnasty. Jest to Tydzień Bibliotek organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. To program promocji bibliotek i czytelnictwa, który ma na celu podkreślenie roli bibliotek i rozwoju czytelnictwa w poprawie jakości życia i edukacji, zainteresowania książką wszystkich od małego do dużego. To także zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza. Nie bez znaczenia jest fakt, że Tydzień Bibliotek zaczyna się 8 maja w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek.  

 

Biblioteka była dla niego niczym świątynia. Ten klimat, ten zapach i tyle pięknych historii. Trendy się zmieniały. Raz modny był tablet, raz komputer, za chwilę jakieś inne cudo, a biblioteka stała.

(Magdalena Trubowicz, Zakochani w słowach, Poznań 2019, s. 11)

Biblioteki też idą z postępem technologicznym i rozwojem cywilizacji, rozwijają się, docierają do szerszych kręgów społeczeństwa, a swoim czytelnikom ułatwiają możliwość dotarcia do książek. Tegoroczna edycja Tygodnia Książek odbywa się pod hasłem „#biblioteka”.

Zajrzyjcie do swojej biblioteki – gminnej, miejskiej, powiatowej, wojewódzkiej, akademickiej. Zobaczcie, co przygotowały one dla swoich wiernych czytelników i tych nowych. Zamieńcie słowo z bibliotekarkami i bibliotekarzami. To są „fajni ludzie”, jak stwierdziła pani Zofia, bibliotekarka z czterdziestoletnim stażem, bohaterka ww. powieści. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami! Osobiście i literacko.

I tak na koniec dodam od siebie prywatnie jako humanistka, bibliotekarka i książkoholiczka – podarujcie swoim książkom drugie życie. Uwolnijcie je! Zwolnijcie miejsce na półkach, a gwarantuję Wam, że wkrótce się ono zapełni. Wiem to z doświadczenia. Dzięki Wam, Waszej hojności, Waszemu dobremu sercu książki ucieszą nowych czytelników – czy to w bibliotece, w szpitalu, w sanatorium, czy na półce z bookcrossingiem. Najpiękniejsze, co może spotkać książkę, to jej zaczytanie.

Marta Korycka
materiał chroniony prawami autorskimi

Podziel się
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close