WYWIADY:

WYWIADY:

Przeczytaj rozmowy z pisarzami oraz poznaj wiele osób z pasją! Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

ŻELAZO W DONICZCE, CZYLI DOMOWA UPRAWA PIETRUSZKI NACIOWEJ

Hits: 16627

Zmęczenie i zła forma psychiczna to nieproszeni goście, którzy zjawiają się z końcem zimy. Witaminy syntetyczne pomagają tylko doraźnie, bo monotonna dieta oraz napięty rozkład dnia wcześniej czy później zniszczą  odbudowane elektrolity. Wtedy, zamiast sięgać po następną fiolkę z suplementami, pomyśl o roślinach, bogatych w składniki odżywcze. To one tak naprawdę mają największą moc witalna. Są dostępne w sklepach za małe pieniądze, ale własne witaminy najlepszej jakości możesz z powodzeniem  uprawiać w domu na parapecie. Jedną z tych cudownych roślinek jest pietruszka naciowa, którą bez przesady można nazwać “żelazną królową”.

 

Natka pietruszki to roślinka bardzo dobrze znana nam wszystkim. Używamy ją w tradycyjny sposób posypując ziemniaki, czy zupę. Wiemy, że pomaga w niwelowaniu ostrego zapachu czosnku lub cebuli z ust. Czasami natkę dodajemy do sałatek, albo robimy z niej pesto po polsku.

Jeśli nie mamy domu z warzywnikiem, zieloną pietruszkę kupujemy bukiecikach. Ale kiedy  po rodzinnym obiedzie niewiele jej już zostaje, trzeba się udać z powrotem do sklepu po nową.
W rzeczywistości rzadko regularnie kupujemy pietruszkę naciową, bo jeśli nie planujemy obiadu z tradycyjnym menu, albo makaronu z pesto, po prostu nie mamy takiej potrzeby.

A szkoda, bowiem zielone listki pietruszki mają doprawdy turo-moc witalną. Zawierają betakaroten, witaminę A, potas, wapń, fosfor, magnez, sód, witaminy z grupy B oraz błonnik. Regularne spożywanie natki sprawia, że bardzo podnosi się nam odporność. Dzieje się tak za sprawą ogromnej dawki witaminy C. W 100 gramach naci pietruszki zawarte jest aż  177,7 mg witaminy C. Jest to bardzo dobry argument, aby regularnie zacząć spożywać zieloną pietruszkę w okresie wiosennym i jesiennym, kiedy bardziej narażeni jesteśmy na infekcje, niż na przykład w lecie.

 

Natka pietruszki ma jeszcze jeden sekret. Jest to zacna dawka żelaza i witamin z grupy B (100 g natki pietruszki zawiera aż  6,2 mg tego pierwiastka, co czyni ją niemal rekordzistką). Mimo że źródła roślinne żelaza są gorzej przyswajalne niż żelazo hemowe (mięsne), to kiedy połączy się go z tak dużą dawką witaminy C, jaką ma pietruszka, mamy bardzo dobrą wchłanialność.

JAK UPRAWIAĆ NATKĘ PIETRUSZKI W DOMU

Jeśli chcemy uprawiać pietruszkę naciową w domu, wysiewamy ją na przełomie marca i kwietnia. Po pierwsze dlatego, że dłużej świeci słońce, po drugie nie grzeją już kaloryfery, które bardzo szybko wysuszają ziemie z doniczek.

Do wyboru mamy nasiona tradycyjnych odmian, takie jak  Festival i Karnaval, ale dużą popularnością cieszą się odmiany kędzierzawe, na przykład Moss Curled, czy Triple Curled, lub Astra przede wszystkim ze względów na ich walory dekoracyjne.

Jeśli chcemy uprawiać natkę w doniczce tradycyjnej, czyli okrągłej, pamiętajmy, że roślina ma postać małego krzaczka, zatem nie można wkładać więcej, niż parę nasionek. Można wsypać do ziemi  więcej, ale potem trzeba młode roślinki poprzerywać. Pamiętajmy też, żeby była ona głęboka, bo mimo że pietruszka naciowa korzeniową nie jest, to korzeń jednak jakiś ma.

Do doniczki wsypujemy dwie garście keramzytu a potem  ziemię ogrodową delikatnie przemieszaną z piaskiem w celu jej rozluźnienia.

Nasionka wkładamy do dołeczków na głębokość 1 cm i przysypujemy cieniutką warstwą ziemi, delikatnie ją ugniatając. Przez cały czas pilnujemy, aby ziemia była wilgotna. Nie można jej przesuszyć. Nie można jej także podlewać w nadmiarze, dlatego zadbajmy także o doniczce. Dobrym rozwiązaniem jest zakup doniczki ceramicznej, która nie tylko będzie ładnie i naturalnie wyglądała, ale sprawi, że ziemia i korzenie tak delikatnych roślinek jak zioła będą swobodnie oddychały a woda nie będzie w niej  “stać”. Ładne doniczki ceramiczne wcale nie muszą być drogie. Przekonaj się TUTAJ!

Jeśli chodzi o nawożenie, ta roślina nie jest aż tak bardzo wymagająca. Jednak biorąc pod uwagę, że będzie rosła w doniczce, można ją zasilać płynnym nawozem humusowym lub nawozem do roślin kwitnących.

Nie wszyscy wiedzą, ale istnieje  praktyczny i bardzo  tani sposób na nawadnianie roślin, nie tylko ziół. Przyda się on osobom, które są tak zapracowane, że przebywając całymi dniami poza domem nie myślą regularnie o podlewaniu, albo tym, którzy często wyjeżdżają. Otóż jest to maleńki gadżecik, szpikulec jakby, mający wielką moc sprawczą.  Po napełnieniu pustej butelki czystą wodą należy przykręcić go do gwintu i do ziemi. Dosłownie kilka złotych i dwa tygodnie spokoju. Możesz sprawdzić TUTAJ.

Uwaga. Pietruszka wschodzi dopiero po 15-20 dniach, ale warto czekać na tę witaminową królową.

 

 

 

Żródło: pixabay.com/ foto: photosforyou
Deutsch

(Visited 16564 times, 2 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share
Close