WYWIADY:

WYWIADY:

Przeczytaj rozmowy z pisarzami oraz poznaj wiele osób z pasją! Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

SŁÓW KILKA WRÓBLA ĆWIRKA: SZCZYPIOR Z CEBULI NA OKNIE – DLACZEGO NIE ROŚNIE?

Hits: 1326

Wielu z nas nie wyobraża sobie twarożku, kanapek, czy jajecznicy bez szczypiorku. Tym bardziej, że aby go mieć, nie trzeba wciąż chodzić do sklepu. Jego uprawa w doniczce na kuchennym parapecie nie wymaga jakichś wyjątkowych starań. Wystarczy bowiem wsadzić do ziemi cebulę i voilà, za dwa tygodnie cieszymy się naszym ulubionym smakiem. Jednak jeśli i ty regularnie “produkujesz” szczypiorek na oknie, na pewno zauważyłeś, że czasami mija tydzień, dwa, a niektóre cebule nawet nie mrugnęły zielonym okiem, chociaż ich koleżanki już wesoło wypuściły zielone języki. Chcesz wiedzieć jaka jest tego przyczyna?

Cebula to warzywo, które najczęściej uprawiamy w doniczkach, albowiem po stosunkowo szybkim czasie możemy się cieszyć smakiem własnego, domowego szczypiorku. Zdarza się jednak, że cebule nie chcą wypuścić ani jednego liścia. Aby  tego uniknąć,  trzeba pamiętać o kilku ważnych szczegółach.

źródło: pixabay.com/ foto: Credit Robert Owen-Wahl

Na szczypiorek wybieramy mniejsze okazy cebuli, których średnica ma od 2 do 4 cm. Należy wiedzieć, że cebula przechodzi w okres spoczynku, który trwa około 2 miesięcy. Jeśli zauważymy, że po tygodniu warzywo nie daje znaku życia, nie znaczy to nic innego, iż warzywo znajduje się właśnie w tym okresie i szczypior nam nie wyrośnie.
Ale jest na to rada. Nalewamy do naczynia wodę o temperaturze ok 35 stopni, wkładamy cebule przeznaczone do posadzenia i na 24 godziny stawiamy na parapecie nad ciepłym kaloryferem. Następnie wsadzamy wymoczone cebule do wilgotnej ziemi w doniczce na głębokość 2/3 warzywa.
Szczypior ścinamy, zaczynając od zewnętrznych języków, które mają 20 cm wysokości, co pobudzi cebulę do wypuszczania kolejnych. Przydadzą się na pewno nożyce do ziół, które sprawią, że ogonki nie będą poszarpane. Zobacz, jakie kupić TUTAJ 
Kiedy na dworze będzie już regularnie świeciło słońce, można doniczkę wystawić na balkon, ponieważ im więcej słońca, tym bardzie zielony będziemy mieć szczypiorek.

Podnieś swoją odporność. Sprawdź ILE TO KOSZTUJE ?

źródło: pixabay.com/ foto: Inaktiv, Webseite

(Visited 1321 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share
Close