Naukowe “lanie wody”, czyli fizyka dla laika -“Książka o wodzie” Aleksandry Kardaś – recenzja

Odsłony: 429

Wkrótce Wielkanoc, a co za tym idzie, Lany Poniedziałek, czyli inaczej śmigus-dyngus. Dawniej, zwłaszcza na wsiach, oblewano się sowicie wiadrami wody, współcześnie kulturalni ludzie ograniczają się do symbolicznego popryskania wodną mgiełką, czasem zdarzy się szklanka zimnej wody na głowę. Choć tradycję trzeba szanować i  w miarę możliwości kultywować, to może by tak dla odmiany w tym roku w drugi dzień świąt uszło nam na sucho? Tym, którzy będą mogli wtedy delektować się spokojną lekturą, proponuję… Książkę o wodzie. Tak, tak, właśnie o wodzie, który to temat jest rozległy jak ocean, nurtujący i wart zgłębienia. Wcale nie trzeba mieć naukowego zacięcia, wystarczy zwykła ciekawość świata, by sięgnąć po publikację Aleksandry Kardaś, wydaną przez MG.


Nie jest to wbrew pozorom praca naukowa, podręcznik, czy leksykon, a popularyzująca wiedzę, subiektywnie ujęta opowieść o tym, co samą autorkę, z wykształcenia fizyczkę, specjalizującą  się w systemie klimatycznym, pasjonuje, czyli niezwykłe właściwości, rola i wykorzystanie wody.
Dr Aleksandra Kardaś od wielu lat zajmuje się popularyzowaniem nauki, współtworzy stronę  Nauka o klimacie , pisze artykuły, prowadzi wykłady, a także internetowe kursy meteorologii. W kręgu jej zainteresowań są zjawiska fizyczne w środowisku, mechanizmy rządzące klimatem, fakty wpływające na jego zmiany.

Książka o wodzie jest wypadkową tych zagadnień. Autorka skupiła się głównie na fizycznych cechach wody w jej różnych postaciach i zjawiskach z jej udziałem. W poszczególnych rozdziałach przyjrzymy się wodzie pod następującymi hasłami tematycznymi: Woda i życie, Ocean, Atmosfera, Lód morski, Lodowce i lądolody, Woda na lądzie, Woda i technika. Każdy może znaleźć  interesujący go “kawałek układanki”, jednakże dopiero poznanie i zrozumienie całości w pełni przyczyni się do lepszego uświadomienia sobie zależności i wzajemnych powiązań, które dotyczą zmiany klimatu.
Niewątpliwie publikacja ma wyraźny proekologiczny przekaz, wydaje się ciekawym uzupełnieniem szkolnej wiedzy z lekcji, geografii, przyrody, fizyki i chemii.

Zgodnie z tym, co Aleksandra Kardaś  deklaruje we wprowadzeniu, nie jest to podręcznik ani encyklopedia i rzeczywiście, jak na książkę popularnonaukową przystało, napisana jest rzetelnie pod względem merytorycznym, przystępnym językiem, można rzec – “po ludzku”.

Autorka bardzo obrazowo przedstawia treść, podaje przykłady, stosuje wykrzyknienia, porównania itp. Czytając np. o molekule “machającej łapkami” łatwiej sobie wyobrazić i zrozumieć na czym polegają omawiane właściwości i zjawiska, przy czym – według mnie – nie jest to infantylne.  Nic nie szkodzi lekko rozbawić czytelnika, w takim rozluźnionym stanie łatwiej przyswoi ważne treści. Fizyczka przekazuje wiedzę dość szczegółowo, odnosi się do życia codziennego, przytacza naukowe badania i ciekawostki.
Niekiedy jednak bywa zbyt “łopatologicznie”, niekiedy zbyt “podręcznikowo”, ale przecież ta książka nie jest hermetyczna, czytelnicy mogą mieć różny poziom wiedzy i inne wymagania. Jedno jest pewne, na lekturze nikt nie straci, co najwyżej powtórzy sobie to i owo, a kto wie, co się może przydać na przykład w teleturnieju…

Publikacja wyróżnia się minimalistyczną, niebieską okładką, o fakturze imitującej płótno, tytuł i widniejąca pod nim kropla wody ślicznie się srebrzą. Została opatrzona fotografiami i grafikami w czarno-biało-niebieskiej kolorystyce. Kluczowe pojęcia w tekście zaznaczono tłustym drukiem i dodatkowo podkreślono niebieskimi kropkami. Tom wygląda elegancko, jest solidnie zszyty.

Trzeba przyznać, że kontakt z tą książką dostarcza wrażeń estetycznych na wysokim poziomie, co stoi w parze w wysokim poziomem merytorycznym tej popularnonaukowej pozycji. Sądzę, że Książka o wodzie przyda się zarówno ambitnym uczniom, jak i szukającym atrakcyjnych pomocy dydaktycznych nauczycielom. Także ci, którzy etap szkoły mają już za sobą, a interesują się fizyką, meteorologią, ekologią, są po prostu ciekawi świata, mogą tu znaleźć dla siebie pasjonującą lekturę.

Warto sięgać po książki popularnonaukowe, poszerzać i utrwalać  swą wiedzę. Tak przystępnie napisanych, ciekawych książek jak dzieło doktor nauk fizycznych, Aleksandry Kardaś, życzyłabym sobie więcej.

polecam, nie tylko na Wielkanocny czas, (Sprawdź, GDZIE kupisz tę książkę najtaniej)

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Tytuł: Książka o wodzie
Autor: Aleksandra Kardaś
Liczba stron: 236
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-7779-527-9

 

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *