POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

DRZEWA UMIERAJĄ STOJĄC Czytaj dalej »

PODRÓŻE:

PODRÓŻE:

BIAŁORUŚ DLA POCZĄTKUJĄCYCH, Igor Sokołowski Czytaj dalej »

PORADY:

PORADY:

JAK UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH? Czytaj dalej »

DZIECKO W SZKOLE :

DZIECKO W SZKOLE :

KIEDY NAUKA STAJE SIĘ PROBLEMEM... Czytaj dalej »

ZDROWIE:

ZDROWIE:

JAK SIĘ KLUJE GŁÓD? Czytaj dalej »

ALCHEMIA PRANIA:

ALCHEMIA PRANIA:

GADŻETY POMOCNE W PRANIU Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO (DO MATURY):

POCZYTAJ MI NA UCHO (DO MATURY):

ŚCIĄGA Z JĘZYKA POLSKIEGO. POWTARZAJ WIADOMOŚCI Z AUDIOBOOKIEM Czytaj dalej »

CIEKAWOSTKI NAUKOWE:

CIEKAWOSTKI NAUKOWE:

JAK DZIAŁA PAMIĘĆ? Czytaj dalej »

KSIĄŻKA NA WAKACJE:

KSIĄŻKA NA WAKACJE:

PODUSZKA W RÓŻOWE SŁONIE Czytaj dalej »

AUDIOBOOK NA WAKACJE:

AUDIOBOOK NA WAKACJE:

SERCE Z SZUFLADY, Agnieszka Jeż Czytaj dalej »

 

ŻELAZO W DONICZCE, CZYLI DOMOWA UPRAWA PIETRUSZKI NACIOWEJ

Zmęczenie i zła forma psychiczna to nieproszeni goście, którzy zjawiają się z końcem zimy. Witaminy syntetyczne pomagają tylko doraźnie, bo monotonna dieta oraz napięty rozkład dnia wcześniej czy później zniszczą  odbudowane elektrolity. Wtedy, zamiast sięgać po następną fiolkę z suplementami, pomyśl o roślinach, bogatych w składniki odżywcze. To one tak naprawdę mają największą moc witalna. Są dostępne w sklepach za małe pieniądze, ale własne witaminy najlepszej jakości możesz z powodzeniem  uprawiać w domu na parapecie. Jedną z tych cudownych roślinek jest pietruszka naciowa, którą bez przesady można nazwać “żelazną królową”.

Natka pietruszki to roślinka bardzo dobrze znana nam wszystkim. Używamy ją w tradycyjny sposób posypując ziemniaki, czy zupę. Wiemy, że pomaga w niwelowaniu ostrego zapachu czosnku lub cebuli z ust. Czasami natkę dodajemy do sałatek, albo robimy z niej pesto po polsku.

Jeśli nie mamy domu z warzywnikiem, zieloną pietruszkę kupujemy bukiecikach. Ale kiedy  po rodzinnym obiedzie niewiele jej już zostaje, trzeba się udać z powrotem do sklepu po nową.
W rzeczywistości rzadko regularnie kupujemy pietruszkę naciową, bo jeśli nie planujemy obiadu z tradycyjnym menu, albo makaronu z pesto, po prostu nie mamy takiej potrzeby.

A szkoda, bowiem zielone listki pietruszki mają doprawdy turo-moc witalną. Zawierają betakaroten, witaminę A, potas, wapń, fosfor, magnez, sód, witaminy z grupy B oraz błonnik. Regularne spożywanie natki sprawia, że bardzo podnosi się nam odporność. Dzieje się tak za sprawą ogromnej dawki witaminy C. W 100 gramach naci pietruszki zawarte jest aż  177,7 mg witaminy C. Jest to bardzo dobry argument, aby regularnie zacząć spożywać zieloną pietruszkę w okresie wiosennym i jesiennym, kiedy bardziej narażeni jesteśmy na infekcje, niż na przykład w lecie.

Natka pietruszki ma jeszcze jeden sekret. Jest to zacna dawka żelaza i witamin z grupy B (100 g natki pietruszki zawiera aż  6,2 mg tego pierwiastka, co czyni ją niemal rekordzistką). Mimo że źródła roślinne żelaza są gorzej przyswajalne niż żelazo hemowe (mięsne), to kiedy połączy się go z tak dużą dawką witaminy C, jaką ma pietruszka, mamy bardzo dobrą wchłanialność.

JAK UPRAWIAĆ NATKĘ PIETRUSZKI W DOMU

Jeśli chcemy uprawiać pietruszkę naciową w domu, wysiewamy ją na przełomie marca i kwietnia. Po pierwsze dlatego, że dłużej świeci słońce, po drugie nie grzeją już kaloryfery, które bardzo szybko wysuszają ziemie z doniczek.

Do wyboru mamy nasiona tradycyjnych odmian, takie jak  Festival i Karnaval, ale dużą popularnością cieszą się odmiany kędzierzawe, na przykład Moss Curled, czy Triple Curled, lub Astra przede wszystkim ze względów na ich walory dekoracyjne.

Jeśli chcemy uprawiać natkę w doniczce tradycyjnej, czyli okrągłej, pamiętajmy, że roślina ma postać małego krzaczka, zatem nie można wkładać więcej, niż parę nasionek. Można wsypać do ziemi  więcej, ale potem trzeba młode roślinki poprzerywać. Pamiętajmy też, żeby była ona głęboka, bo mimo że pietruszka naciowa korzeniową nie jest, to korzeń jednak jakiś ma.

Do doniczki wsypujemy dwie garście keramzytu a potem  ziemię ogrodową delikatnie przemieszaną z piaskiem w celu jej rozluźnienia.

Nasionka wkładamy do dołeczków na głębokość 1 cm i przysypujemy cieniutką warstwą ziemi, delikatnie ją ugniatając.

Przez cały czas pilnujemy, aby ziemia była wilgotna. Nie można podlewać pietruszki w nadmiarze, ani jej przesuszyć.
Jeśli chodzi o nawożenie, ta roślina nie jest aż tak bardzo wymagająca. Jednak biorąc pod uwagę, że będzie rosła w doniczce, można ją zasilać płynnym nawozem humusowym lub nawozem do roślin kwitnących.

Uwaga. Pietruszka wschodzi dopiero po 15-20 dniach, ale warto czekać na tę witaminową królową.

 

Żródło: pixabay.com/ foto: photosforyou
Deutsch

(Visited 53 times, 1 visits today)
Podziel się
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close