PATRONAT MEDIALNY: Mąż tylko z nazwiska – recenzja książki „Basil” Wilkie Collinsa

literatura piękna patrornat medialny recenzje

Odsłony: 177

Wilkie Collins to poczytny i ceniony angielski pisarz dziewiętnastowieczny epoki wiktoriańskiej, prekursor powieści detektywistycznej i sensacyjnej, którego nazwisko coraz częściej pojawia się na łamach naszego portalu i jest znane czytelnikom. Jego najnowsza powieść Basil, wydana nakładem wydawnictwa MG, ukazuje potęgę miłości między ludźmi z różnych stanów i cenę, jaką przyjdzie za nią zapłacić. Na recenzję zapraszam do małej wioski rybackiej w Kornwalii.

Po wstępnych uwagach o swoich najbliższych krewnych Basil przechodzi do głównego tematu swojej opowieści. Jest to historia pewnej niewinnej omyłki, która stała się wielkim błędem w miarę rozwoju wydarzeń, a jej skutki okazały się zgubne. Basil opisuje nieco ponad rok ze swego krótkiego życia. W dniu dwudziestu czterech urodzin zaszyty w kornwalijskiej wiosce rybackiej zaczyna spisywać swoją opowieść. Ma, o czym pisać, gdyż wiele przeszedł, wiele przeżył. Z powodu tego, co zaszło w jego życiu, nie wymienia swojego nazwiska. Zrzekł się go w imię honoru. Co takiego się wydarzyło w jego życiu?

Poddałem się urokowi, który na mnie rzucono. (s. 42)

Basil to drugi syn majętnego angielskiego dżentelmena, potomek jednego z najstarszych rodów w kraju. Jest aspirującym pisarzem, a jego siostra Clara staje się poniekąd jego muzą i asystentką. Pewnego dnia jechał omnibusem, do którego wsiadły dwie damy. Jedna z nich go zaintrygowała. Była to kobieta w woalce, której pomógł przejść i która to siadła prawie naprzeciwko niego. Zauważył, że jest młoda i piękna, poczuł jej wpływ na siebie i… przepadł z kretesem. Zakochał się od pierwszego wejrzenia w smagłej, ciemnookiej piękności, córce kupca bławatnego – Margaret Sherwin. Kobieta, która go zniszczyła. Jej zgubna uroda…

Musimy utrzymać zarówno zaloty, jak i małżeństwo w tajemnicy. (s. 72)

Miłość Basila, choć czysta i namiętna, nie jest wskazana. Młodzieniec źle ulokował swoje uczucia, ponieważ wybranka jego serca znajduje się wiele stopni niżej na drabinie społecznej. To byłoby poniżające małżeństwo, jeśli chodzi o stan. Mezalians! Wszystko przez uprzedzenia społeczne. Basil dla miłości ryzykuje wszystko, chcąc poślubić Margaret. Zna ojca i jego surowe zasady moralne, nie może liczyć na jego aprobatę, dlatego postanawia zawrzeć małżeństwo w wielkiej tajemnicy. Sekretarz kupca Manion staje się sprzymierzeńcem jego miłości. Basil zawiera dziwaczny układ z kupcem i wkrótce poślubia jego córkę. Śmiała to decyzja.

Dziwne to małżeństwo Basila i Margaret – na papierze, utrzymywane w tajemnicy, nieskonsumowane. Mąż jest mężem tylko z nazwiska. W dodatku zakochany Basil nie podejrzewa zdrady. W krytycznej chwili pozostawiony jest sam sobie z groźbą okrutnej zemsty odwiecznego wroga jego rodziny. Nie może liczyć na wsparcie ojca i siostry ani przyjaciół. Nie spodziewa się pomocy znikąd… Co mu zgotował los?

Dla jego winy nie ma pokuty ani przebaczenia. (s. 198)

Wilkie Collins w powieści Basil ukazuje trudną miłość młodych ludzi pochodzących z różnych sfer, stojących na różnych stopniach drabiny społecznej. Różnica pozycji ma znaczenie. Z nią wiążą się wszelkiego rodzaju problemy i kłopoty, choćby rozdźwięk między rodzicielską miłością a rodową dumą. Jednak miłość jest ślepa, łączy ze sobą ludzi i nie patrzy na ich pochodzenie. Ono w II połowie XIX wieku w Anglii było najważniejsze, szczególnie gdy się pochodzi ze starego rodu i kala je mezaliansem. Zakazana miłość obarczona jest dużym ryzykiem ze strony rodziny, społeczeństwa, codziennego życia. Ściąga na rodowe nazwisko wstyd, hańbę, ostracyzm społeczny. Kończy się choćby złamanym sercem i zgnębioną duszą. Jak odkupić winę?

Autor ukazuje również problem winy i kary. Nie tylko doskonale i obszernie portretuje sylwetki bohaterów, skupia się też na ich zasadach moralnych, sumieniu, poczuciu krzywdy. W opisywanych relacjach międzyludzkich dba o realizm, szczegóły otoczenia, język i pozycję bohatera w społeczeństwie. Nie obce mu są choroba i załamanie psychiczne, zemsta jako silne narzędzie zbrodni, prawo moralne i siła rodzeństwa, a także zwykła, ludzka dobroć czy nienawiść.

W pięknym, literackim stylu Wilkie Collins opisuje „pomyłkę” Basila i jej straszne konsekwencje. Na uwagę zasługuje tłumaczenie powieści w wykonaniu Joanny Wadas, dzięki któremu czytelnik po prostu przenosi się do dziewiętnastowiecznej Anglii i śledzi poczynania Basila. Ty też możesz, drogi czytelniku. Wystarczy, że sięgniesz po powieść Basil i zatracisz się w akcji.
Tę książkę naprawdę tanio kupisz TUTAJ

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

Wydawnictwo: MG
Autor: Wilkie Collins
Tytuł: Basil
Data wydania:  styczeń 2019
Ilość stron: 320
ISBN: 978-83-7779-414-2

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *