PATRONAT MEDIALNY: “Białoruś dla początkujących” Igor Sokołowski – recenzja

literatura popularnonaukowa, poradniki patrornat medialny recenzje

Odsłony: 152

Odkąd na rynku turystycznym panuje ogromna konkurencja, wydawcy przewodników i folderów nie mają łatwo. Turysta bowiem, jak każdy klient, lubi „kupować oczami”, dlatego żeby przyciągnąć jego uwagę takie publikacje muszą mieć atrakcyjną szatę graficzną i przejrzystą treść. W efekcie na półkach księgarskich mamy mnogość pozycji, które poza rzeczoną grafiką, ceną i nazwą wydawnictwa nie różnią się poza tym niczym znaczącym. Natomiast na książki zawierające porządną dawkę wiedzy trafić jest już o wiele trudniej. Są rzadkością na rynku, ponieważ nie epatują kolorem, ilość fotografii w nich zawartych nie jest imponująca, papier zwyczajny, toteż wydawcy nie mają gwarancji na dobry zbyt i takich po prostu nie drukują.


Taką publikacją jest wydana nakładem wydawnictwa MG książka Igora Sokołowskiego Białoruś dla początkujących. Autor ukończył filozofię i filologię wschodniosłowiańską oraz Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje jako dziennikarz, ale w każdej wolnej chwili oddaje się swojej pasji podróżniczej. Jego turystyczne zainteresowania obejmują przede wszystkim kraje byłego Związku Radzieckiego.

Białoruś dla początkujących jest zbiorem reportaży poświęconych krajowi naszego najbliższego sąsiada. W gawędziarskim stylu autor opowiada nam zarówno o tamtejszej kulturze i tradycji, jak i życiu codziennym Białorusinów. Nawiązuje do historii, pisząc o Grodnie, Katyniu, czy Czarnobylu. Pisze też o pięknej przyrodzie, żeby potem dla równowagi zwrócić nam uwagę na szpetotę komunistycznej architektury i uwielbienie Białorusinów do pomników Lenina, które wyrastają niemal w każdym uczęszczanym miejscu, jak grzyby po deszczu.

Chwali gościnność tubylców, ale nie omieszka wytykać wad, czy często bezkrytycznego uwielbienia dla Łukaszenki.
Sokołowski nie boi się żonglować kontrastami, bo nie o kontrowersję mu chodzi, tylko o wartość poznawczą treści zawartej w książce. Dlatego uważny czytelnik pojedzie na Białoruś z przydatnym, nabytym z tej książki, zasobem wiedzy z różnych dziedzin, począwszy od praktycznych porad co czeka nas tuż przed i za granicą tego kraju, poprzez krajoznawcze ciekawostki, skończywszy na świadomości wzajemnych uprzedzeń narodowych.
Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zachęcić do lektury tej bardzo wartościowej książki. Nie będzie to ani czas, ani grosz stracony.

Polecam, Klaudia Maksa
materiał chroniony prawem autorskim

 

Wydawnictwo MG
Tytuł: Białoruś dla początkujących
Autor: Igor Sokołowski
Kategoria  literatura faktu / felieton i reportaż
ISBN: 9788377795262
Ilość stron: 250
Data wydania: 2019-02-26

Klaudia Maksa. Z zawodu pedagog neurologopeda. Pracuje z dziećmi z MPD. Posiada wiele dyplomów i certyfikatów, które leżą sobie na dnie szuflady kompletnie niepotrzebne. Jednak każdy z nich wiąże się z jakimś ważnym okresem życia i niesie oprócz umiejętności, czy jak to się teraz nazywa – kompetencji, wiele wspomnień i doświadczeń. Codziennie przygląda się ludziom i światu jednym okiem w przenośni i dosłownie. Magazyn Życie i pasje, który stworzyła w akcie desperacji, żeby mieć bodziec do rehabilitacji, okazał się dobry pomysłem nie tylko dla niej, ale dla innych także, o czym świadczy coraz liczniejsze grono czytelników.

1 thought on “PATRONAT MEDIALNY: “Białoruś dla początkujących” Igor Sokołowski – recenzja

  1. Dobry przewodnik wyłącznie dla osób, które chcą wczuć się w ducha miejsca. Dla tych co tylko zaliczają miejsca i pobyty- odradzam. Dla was za dużo tekstu i za mało obrazków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *