“My, psy, czyli czapka admirała Yamamoto” Henio Pies -recenzja

dziecko w wieku szkolnym literatura dla dzieci i młodzieży młodzież recenzje

Odsłony: 304

Gdybym miała psa, kota albo chociaż chomika, to on napisałby tę recenzję. Niestety, z powodu braku zwierzyńca, musiałam sama zakasać rękawy i naskrobać parę zdań.  Przyznaję, że to dość nietypowa książeczka,  która ma swój sceniczny odpowiednik  w formie spektaklu muzycznego wystawianego przez Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi, w reżyserii Przemysława Dąbrowskiego. Rekomendują ją m.in Lucky – pies dziennikarki Marzeny Chełminiak i Masza, “stara teatralna kundlica od Wojtyszków”, a napisał ją… pies, Henio Pies. To utrzymana w ciekawej konwencji wartościowa lektura dla dzieci w wieku szkolnym, dająca też wiele do myślenia dorosłym.

Witajcie na nieczynnym, pełnym różnorodnych zapachów wysypisku.
“Uwielbiam zapachy miasta! Ostre, niepokojące, gorzkie od spalin i maślane od wyrzuconych resztek jedzenia. Są zapachy proste i zrozumiałe, a są też dziwne i niepojęte. Wszystko ma swój zapach: kroki przechodniów, hałas samochodów, zapadający zmrok. Z nosem przy ziemi wywęszysz wszystko!” ( s. 12)

Właśnie tu, wśród odpadków, starych klamotów, egzystuje sfora bezdomnych psów: Wierny, Mądrala, Ładna, Kulawy i inni…  Stanowią zgrane stado, rodzinę. Mała Kropka jest rozbrajająco uroczym szczeniakiem, Mądrala umie czytać,  Matylda vel Rasowa była pupilem profesora, Kulawy nie znosi hałasu i wprost panicznie boi się wystrzałów petard/fajerwerków, liczy na to, że może niedźwiedź przepędzi sylwestra…?

Każdy z nich ma swoją niewesołą historię. Porzucone, głodne, wystraszone, z determinacją zdobywają pożywienie, śnią o dawnym życiu i marzą o lepszej przyszłości, ciepłym kącie, pełnej misce, głaszczącej dłoni. Nienawidzą ludzi, ale w głębi psiej duszy  nie utraciły mimo wszystko wiary w człowieka.
Podobno wysypisko ma zostać zlikwidowane, a na jego miejscu wybudują nowe osiedle. Co stanie się  z psami?  Oczywiście, dzielne zwierzaki nie będą siedzieć z założonymi łapami, zaczną działać…

Wśród nich pojawi się… niezwykła postać – kot, potomek admirała Yamamoto w prostej linii, japoński arystokrata. Dzięki niemu Wierny miał okazję nie tylko godnie się pożywić, ale nawet spróbować wasabi. Kot, niedoceniany przez swoich gospodarzy, uniósł się honorem i wybrał życie wagabundy na wysypisku. Nie wszyscy przyjęli “sierściucha” z otwartymi ramio… łapami, ale w końcu, kto powiedział, że w gromadzie bezpańskich psów mają być tylko psy? “Yamamoto, bracie, witaj w rodzinie!”.  Ach, gdyby tylko  miał złotą czapkę swojego przodka, admirała, mógłby spełnić ostatnie życzenie Kulawego…
Co z tego wszystkiego wynikło? Jak potoczyły się losy zwierzaków?
Odsyłam do opowieści Henia Psa…

Z ciekawością sięgnęłam po tę niewielką objętościowo, ale – jak się okazało – treściwą książkę przeznaczoną dla dzieci. Nie bez znaczenia  tu była okładka – projekt i ilustracje wykonała Joanna Grudnik (ciekawa kreska! kolorystyka przeważnie czarno-biała) – kot postury Garfielda malujący sprayem po murze zdecydowanie mnie zaskoczył i zaintrygował. Z każdą stroną coraz bardziej “wsiąkałam” w psie i kocie dzieje,  uśmiechając się i wzruszając na przemian. Tu bowiem mimo ogólnie smutnej tematyki, nie brakuje poczucia humoru, ani ciepłej, serdecznej atmosfery. Krótkie rozdziały sprzyjają uporządkowaniu treści i niczym odcinki serialu pokazują scena po scenie świat “czterech łap”.

Bohaterami są psy, ale przekaz książki jest znacznie szerszy, uniwersalny. Opowiada o bezdomności, wykluczeniu,  tolerancji, akceptacji, o przyjaźni, trosce, miłości, wierności,  śmierci. Uwrażliwia na krzywdę i los zwierząt , które czują nie tylko głód, chłód i ból, ale też “mają duszę”, zasługują na uczucia, i traktowanie “po ludzku”.

Słówko o “autorze”: Henio Pies to liczący 8 psich lat przystojniak, prawdziwy aktor –  za rolę Psa Jipa w spektaklu Doktor Dolittle i przyjaciele otrzymał m.in. Nagrodę im. Psa Kazimierza Dejmka oraz „Złotą Parówkę”. Mieszka ze swoimi gospodarzami i zgrają innych zwierząt we wsi Zagaj na granicy Wielkopolski i Łódzkiego.

Za “kulisami” tej książeczki stoją Lena Ledoff (  pianistka i kompozytorka o rosyjskich korzeniach) oraz aktor Przemysław Dąbrowski, którzy wspólnie przygotowali spektakl muzyczny “My, psy” (premiera miała miejsce 2 lutego 2019 r. w Teatrze Nowym w Łodzi). Ciekawostką jest, że grający  tam aktorzy nie mają typowo “psich” kostiumów i charakteryzacji, a scenografia zaskakuje prostotą i kolorami, nieco “odrealniając” opowieść. Zakończenia książki i spektaklu różnią się od siebie. Książka przeznaczona jest  dla dzieci 9+, ma bardziej poważny, smutny finał, natomiast spektakl skierowany do dzieci już od 7 r. ż.  nastawiony jest na lżejszy przekaz, bardziej optymistyczny. Ponadto  przy okazji sztuki zorganizowana jest zbiórka darów dla potrzeb schroniska dla zwierząt.  Pomysłodawcom i darczyńcom należą się wielkie brawa.

My, psy czyli czapka admirała Yamamoto to kolejna niebanalna propozycja wydawnictwa Prószyński i S-ka.  Polecam ją szczególnie miłośnikom psów i fanom japońskich wątków w literaturze, ale także wszystkim wrażliwym czytelnikom. Niech sumienna praca literacka “Henia Psa” nie pójdzie “psu na budę”, czytajmy książki i dbajmy o zwierzęta.

Tę książkę w najtańszych cenach znajdziesz TUTAJ

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Autor: Henio Pies
Tytuł: My, psy, czyli czapka admirała Yamamoto
Data wydania: luty 2019
ilość stron: 96
ISBN: 978-83-8169-025-6

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *