WYWIAD:

WYWIAD:

ROWEREM PRZEZ ŚWIAT - rozmowa z podróżnikiem Piotrem Strzeżyszem Czytaj dalej »

KIM JESTEŚ, CZYTELNIKU?

KIM JESTEŚ, CZYTELNIKU?

O sowach, e-bookach i nie tylko – rozmowa z Marią Skibińską Czytaj dalej »

JEDZENIE W DOBREJ CENIE...

JEDZENIE W DOBREJ CENIE...

… czyli jak oszczędzać na zakupach Czytaj dalej »

BOMBONIERKOWA APLIKACJA ...

BOMBONIERKOWA APLIKACJA ...

… czyli jak pracodawca demaskuje fałsz w twoim CV Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

KOBIETY NIEIDEALNE. IZA, Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles – recenzja

Hits: 21

W drugim tomie cyklu o czterech nieidealnych przyjaciółkach autorki nie spuszczają z tonu. Ta powieść tak jak poprzednia jest zaskakująco przewrotna, mądra, zabawna, życiowa, błyskotliwa. Życie Izy wywróciło się do góry nogami. Zanim znów jako tako je poukłada, będzie musiała zmierzyć się z tajemnicą z przeszłości i odnaleźć swoje korzenie, by lepiej poznać i zrozumieć siebie samą. Na szczęście u boku ma wierne, szalone “psiapsiółki”, z którymi można konie kraść. Będzie coś do śmiechu i do łez, barwnie, ciekawie, nieszablonowo. Dzięki Magdalenie Kawce i Małgorzacie Hayles określenie “literatura kobieca” nabiera nowych walorów i kolorów. Polecam gorąco!

Po bardzo udanym czytelniczym spotkaniu z “Magdą”, nie mogłam doczekać się drugiej części cyklu Kobiety nieidealne. Bywa, że kolejne tomy są słabsze od pierwszego, ale nie tym razem. Autorki stanęły na wysokości zadania, znów dostarczając czytelnikom porcję świetnej lektury, przy której i zdrowo się uśmiać, i wzruszyć, i zadumać można. Lekko, zgrabnie, błyskotliwie, z humorem, z życiowym doświadczeniem, przełamując stereotypy i unikając lukru opisały perypetie bohaterek, które mają swoje mocne strony, ale także słabości, wcale się jednak ich nie wstydzą, bowiem nic, co ludzkie nie jest im obce.

Tym razem główną postacią, jednocześnie narratorką jest Izaura, zwana Izą. Czterdziestolatka, niczego  jej nie wypominając. Straciła właśnie intratną posadę w międzynarodowej korporacji, zamieszkał u niej jej nastoletni japoński syn, obecnie poruszający się o kulach, a dodatkowo na głowę zwaliła się jej mamusia, prosto z USA, dość kontrowersyjna w obyciu, trudna z charakteru. Nie ma co ukrywać, że relacje rodzinne jak i samopoczucie Izy, swoją drogą także charakternej babki, nie są najlepsze.
Zanim jednak bohaterka poczyni kroki w celu zabezpieczenia przyszłości sobie i dziecku (pomysł założenia restauracji serwującej sushi nabiera kolorów), musi rozliczyć się z przeszłością, poznać rodzinne sekrety, zweryfikować relacje z matką. U boku ma wierne przyjaciółki, które wspierają się nawzajem, nie szczędząc sobie szczerych słów, bywają złośliwe, czy też, jak to się mówi – “walą prosto z mostu” albo “nie owijają w bawełnę”.
Z Magdą, Joaśką i Baśką (ta ostatnia jako “ciężarówka” jest rewelacyjnie napisaną postacią, a scena z – pardon le mot – sikaniem na zakorkowanej szosie –  kapitalna, naprawdę do bólu życiowa, jak też inne perypetie z udziałem bohaterki w “dwupaku”) można konie kraść i zawsze na nie liczyć.

Przed Izą “babska misja” – wyprawa do Kruszynian, zwariowana majówka ze szpitalnym akcentem, typowe i nietypowe “przejścia” z nastolatkiem, nowe znajomości, otwarcie własnego biznesu. Okazuje się, że ta silna i niezależna kobieta też ma swoje wady, słabości, musi stawić czoła problemom i odnaleźć się w całkiem nowej życiowej sytuacji.

Brzmi to może banalnie, ale autorki zadbały o to, by nie było schematycznie i przewidywalnie, po raz kolejny przełamały schematy i stereotypy. Wątek miłosny, owszem jest obecny, ale nie wersji słodko-romantycznej.

To książka o sile przyjaźni, o poszukiwaniu siebie i swojego miejsca na ziemi, napisana z polotem, z pazurem, momentami wzruszająca, zadziwiająca, ale także rozbawiająca do łez. Atutem są barwne, nieidealne ( jak my) postaci, zabawne dialogi, nieprzeciętne sytuacje. Z całą pewnością to nie lektura dla sztywniaków i ponuraków. I nie tylko na majówkę!

Polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Replika
Tytuł: Kobiety nieidealne. Iza
Autor:  Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles
Data wydania: 2018
ilość stron: 400
ISBN: 978-83-7674-736-1

(Visited 6 times, 1 visits today)
Ciekawie się czytało? Polub post!
fb-share-icon13
6
Podziel się
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial