POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

Z WIZYTĄ U MUSZKIETERÓW - fotoreportaż Danuty Baranowskiej Czytaj dalej »

OSOBOWOŚĆ ŻYCIA I PASJI:

OSOBOWOŚĆ ŻYCIA I PASJI:

UŚMIECH, TO MÓJ KLUCZ DO WSZYSTKICH SERC - rozmowa z Urszulą Wojnarowską-Curyło Czytaj dalej »

WIEMY CO JEMY:

WIEMY CO JEMY:

PAPRYKARZ DOMOWY JAK SZCZECIŃSKI Czytaj dalej »

BABSKIE SEKRETY :

BABSKIE SEKRETY :

ŻELAZO W DONICZCE, CZYLI UPRAWA PIETRUSZKI NACIOWEJ W DOMU Czytaj dalej »

PODPOWIEDZ MI NA UCHO:

PODPOWIEDZ MI NA UCHO:

MEGA HIT NA MATORĘ: BIOLOGIA Czytaj dalej »

WARSZTATY WYCHOWAWCZE

WARSZTATY WYCHOWAWCZE

TRZEBA BYĆ TWARDYM, MAMO! Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

ZŁE, Michał J. Chmielewski - RECENZJA AUDIOBOOKA Czytaj dalej »

Z GÓRNEJ PÓŁKI:

Z GÓRNEJ PÓŁKI:

LEONARDO DA VINCI. ZMARTWYCHWSTANIE BOGÓW, Dmitrij Mereżkowski - recenzja patronack Czytaj dalej »

 

POCZYTAJ MI NA UCHO: Co można znaleźć w szafie? – recenzja audiobooka „Tajemnicza szafa” Dariusza Rekosza

Bywa tak, że nie dzieje się nic. Jednak bywa i tak, że w najbliższym otoczeniu dzieje się tak wiele, że człowiek ledwo nadąża. Czasami wystarczy dobry zmysł orientacyjny, spostrzegawczość i kojarzenie faktów. Nie wierzysz? Przekonaj się sam i posłuchaj audiobooka Tajemnicza szafa, pierwszej części serii Detektywów para Jacek i Barbara Dariusza Rekosza.

 

Znam osobiście i Jacka, i Basię.

Nastolatkowie Jacek Michalski i Barbara Staszewska od jakiegoś czasu pasjonowali się rozwiązywaniem zagadek, chcieli zostać prawdziwymi detektywami. Pewnego dnia w markecie ich rozmowę o książce detektywistycznej usłyszał pan Leon Filipiak. Wkrótce Jacek i Basia stali się jego stałymi gośćmi, których raczył historiami ze swojego życia – kiedyś pracował w biurze prokuratora i był śledczym, więc miał ich wiele w zanadrzu. Z kolei nastolatkowie zwierzali mu się z przygód w szkole. Pan Leon niektóre z nich spisał. A dziś opowie Ci jedną z nich, historię opartą na faktach – o tajemniczej szafie.

Zapowiadało się, że wakacje będą nad wyraz nudne.

Zapowiadało, ale tak się nie stało, choć początek wakacji naprawdę był nieciekawy. Pogoda nie rozpieszczała, znajomi Jacka wyjechali, ale była jeszcze Baśka. Wszystko zaczęło się od coli, która ponoć psuje zęby. Jacek zapytał o to swego tatę, lecz ten za bardzo nie wiedział, co odpowiedzieć, więc zadał synowi zagadkę: ile razy w czasie doby spotykają się wskazówki zegara? Tym pytaniem zabił synowi ćwieka. Jacek szukał pomocy u Basi, lecz i ona nie znała rozwiązania. Poszli zatem do zegarmistrza Euzebiusza Sekundy. On miał dla nich inną zagadkę, o ogryzkach jabłek, a że akurat wychodził na przerwę obiadową, to nie pomógł młodym detektywom.

Detektyw musi szybko kojarzyć pewne fakty.

Zanim pan Sekunda otworzył sklep, pod kamienicę podjechała ciężarówka. Dwaj mężczyźni wynieśli na chodnik wielką szafę. Pies Basi zaczął się dziwnie zachowywać, ale tragarze wyjaśnili dlaczego. Szafę mieli wnieść na drugie piętro, do pana Bączka. Na szczęście Jackowi się przypomniało, że sąsiad wyjechał na wczasy. Jeden z tragarzy poszedł sprawdzić i po chwili ciężarówka odjechała z szafą. Wkrótce okazało się, iż zegarmistrz został okradziony. Policja, szukanie tropów, przesłuchania. Nic. Złodzieje zniknęli. Nawet Jacek i Basia byli podejrzewani, ale to oni z Atosem niebawem wpadli na trop przestępców…

Dariusz Rekosz to znany autor prozy przygodowo-detektywistycznej dla dzieci i młodzieży. Tajemnicza szafa to pierwsza część serii Detektywów para Jacek i Barbara. Nieco nudnawy początek, potem niewinna zagadka taty chłopca i akcja zaczyna gwałtownie przyspieszać. Zwykła ciężarówka taką nie jest, zabytkowa szafa kryje w swym wnętrzu tajemnicę, tylko pies jest psem. Oprócz rozwiązania prawdziwej sprawy kryminalnej, nastolatkowie mają do rozwiązania dwie zagadki. Na wszystko jedynie godzina i 46 minut. Mało czasu, ale może pomoże lektor Piotr Borowski?

Musicie mieć oczy i uszy otwarte.

Ty także, młody słuchaczu. Wsłuchaj się bacznie w opowieść pana Leona, zwracaj uwagę na każdy szczegół, by razem z Jackiem i Barbarą znaleźć złodziei. I pamiętaj, że masz jeszcze dwie zagadki do samodzielnego rozwiązania – o wskazówkach zegara i ogryzkach jabłka. Powodzenia!

 

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

 

 

Tytuł: Detektywów para Jacek i Barbara. Tajemnicza szafa
Autor: Dariusz Rekosz
Czyta: Piotr Borowski
Czas trwania: 1 h 45 minut
Wydawca: Storybox.pl
ISBN: 978-83-8146-072-9

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Podziel się
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close