POD PODSZEWKĄ, Sylwia Stano, Zofia Karaszewska – recenzja

Odsłony: 203

To dość nietypowa książka, stanowiąca “pokłosie” pewnego projektu, a mianowicie “kolekcji literackiej”, do której stworzenia zaproszeni zostali znani i lubiani pisarze. m.in. Olga Tokarczuk, Katarzyna Bonda, Jacek Dehnel, Jakub Małecki, Michał Rusinek. Zaprojektowane przez nich części garderoby zostały uszyte i sfotografowane, a na tę okoliczność autorki przeprowadziły szereg rozmów o modzie, stylu, wizerunku i zawartości szaf. Ciekawa to publikacja, trzeba przyznać, aczkolwiek trudno określić, komu najbardziej przypadnie do gustu.

Sylwia Stano i Zofia Karaszewska prowadzą literacki blog “Książniczki mają zdanie”, napisały wspólnie książkę “Ada, to wypada”, współpracowały z Polskim Radiem, ich teksty możemy znaleźć w prasie (“Elle”, “Przekrój”). Są niestrudzonymi promotorkami czytelnictwa. Jak można się przekonać obserwując ich działania, pomysłów im nie brakuje, nie boją się podejmować nowych wyzwań.

Kolekcja literacka w ich wydaniu to nie seria książek najlepszych pisarzy, czy zbiór przekładów wybranych opowiadań na języki świata, czy coś podobnego, co mogłoby nam przyjść na myśl. To garderoba, z literackimi/książkowymi motywami, zaprojektowana przez grono znamienitych twórców literatury polskiej, specjalnie dla nich skrojona i uszyta pod czujnym i troskliwym nadzorem Justyny Ołtarzewskiej. Integralny element kolekcji literackiej stanowią także opowieści o modzie i  profesjonalne fotografie, które wykonał Michał Jaworski. Całość możemy podziwiać na kartach książki wydanej nakładem Marginesów.

Autorki zaprosiły do projektu całą plejadę pisarek i pisarzy, wśród nich Olgę Tokarczuk, Grażynę Plebanek, Sylwię Chutnik, Jacka Dehnela, Łukasza Orbitowskiego, Jakuba Małeckiego, Michała Rusinka, Wojciecha Chmielarza.
Towarzyszyły im w procesie tworzenia, zaglądały “pod podszewkę”:
“Moda okazała się dobrym punktem wyjścia do rozmów o poszukiwaniu siebie, wizerunku publicznym i poglądach na życie. Pisarze i pisarki, pokazując nam, co wisi w ich szafach, opuścili gardę”  ( s. 12) 

Te rozmowy okazały się dość ciekawe, pełne dygresji, inspirujące. Mogą zainteresować i miłośników literatury i pasjonatów projektowania i szycia. Dowiemy się co nieco o historii mody,  skubniemy kilka anegdot, a przede wszystkim poznamy pisarki i pisarzy “od podszewki”, ich zwyczaje i poglądy na modowe i wizerunkowe tematy.
Na ciekawego czytelnika czekają m.in. Wszechświat Tokarczuk, nosorożce Orbitowskiego, tojad Zielińskiej, brzytwa Małeckiego, liryczne genitalia w poezji Wolny-Hamkało….i jeszcze kamizelka, Chmielarza, nie Prusa.

Tylko moim zdaniem, z całym szacunkiem, to troszkę taka “Viva!” w książkowym formacie, zbiór “lifestylowych” artykułów, bardzo przyjemnie to wszystko się czyta i ogląda, ale…
… czy naprawdę czytelnik potrzebuje wiedzieć ile  kto ma sukienek, w czym komu najwygodniej się pisze, czy jakie lubi majtki? Albo ile metrów tkaniny zużyto na ręcznie krojone lamówki?
Czy wizerunek pisarza w wpływa na poczytność jego książek? Czy ten słynny “wizerunek pisarza” naprawdę trzeba “odczarowywać”, bo czytelnicy uważają, że twórca ślęczy w łachmanach w ciemnej komnacie? A czy ten rzekomo “prawdziwy” wizerunek nie jest kreacją na potrzeby promocji? Co tak naprawdę z tej całej “kolekcji literackiej” wynika? Czy i komu była potrzebna? Pisarzom? Czytelnikom?

To już pozostawiam do osobistego przemyślenia.

Pozwolę sobie na koniec zacytować bardzo mądre i trafne słowa Jacka Dehnela, z którymi zgadzam się w pełni:
“Prawdę mówiąc, jeśli chodzi o pisarzy, wolę znajdować coś ciekawego w ich książkach niż w garderobie. Fajne ubrania to tylko bonusy. Niech pisarze ubierają się we współczesną wersję pokutnego wora – jeśli piszą pięknie i mądrze, co mi do tego? Na zdrowie”. ( s. 118)

Pod podszewką polecam jako ciekawostkę, coś innego do poczytania niż to, po co sięgamy zazwyczaj. Piękne zdjęcia i niebanalne stroje ucieszą oko. Mam nadzieję, że dzięki tej książce więcej osób sięgnie po twórczość występujących tam literatów.

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Fragment książki znajdziecie /tutaj/

 

Wydawnictwo Marginesy
 Autor: Sylwia Stano, Zofia Karaszewska
Tytuł: Pod podszewką
Projekt okładki: Anna Pol
Data premiery:  listopad 2018
Oprawa: miękka
Format: 165×235
Liczba stron: 392
ISBN 978-83-65973-92-4

 

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *