POCZYTAJ MI NA UCHO: “Nowele wybrane” Henryk Sienkiewicz – recenzja audiobooka

Odsłony: 256

Kto współcześnie z własnej i nieprzymuszonej woli, wyjąwszy obowiązek szkolny i prawdziwych pasjonatów, sięga po twórczość Henryka Sienkiewicza? Lasu podniesionych rąk raczej się nie spodziewam, ale o ile jego powieści historyczne w miarę cieszą się poczytnością, to nowelistyka pozytywistyczna leży odłogiem. A może by tak spróbować powrócić do tych krótkich, ale jakże treściwych utworów i odnaleźć w nich coś, czego wcześniej nie znajdowaliśmy? Czy też, jeśli wcześniej było nam “nie po drodze”, odważyć się i jednak zapoznać z nowelami, w których autor porusza wiele problemów społecznych swej epoki? Pozwólmy czasem odpocząć oczom, posłuchajmy audiobooka. Nowele wybrane Henryka Sienkiewicza czyta Ryszard Nadrowski.

http://www.storybox.pl/
Tu znajdziesz wiele dobrych audiobooków

W szkolnych latach, jako uczniowie, nowele Sienkiewicza zazwyczaj traktujemy się jak “zło konieczne”, odbieramy je  przeważnie jako utwory smutne, nudne, przestarzałe, niezrozumiałe, odczytujemy ich wymowę zgodnie z pozytywistyczną ideologią. Jako dorośli – bardziej doceniamy kunszt naszego noblisty, więcej rozumiemy, mamy większą wiedzę, ale – wyjąwszy pasjonatów – nie zagłębiamy się w nowelistykę, nie darzymy jej zbyt wielkim entuzjazmem i sympatią. Znać, znamy, ale czy na pewno?
Któż z nas nie uronił łzy nad losem Janka Muzykanta, czy nie zadumał się nad dziejami emigranta Skawińskiego! Ale kto pamięta fabułę Szkiców węglem,  kto zna treść Wspomnienia z Maripozy, kto – nie mając takiego obowiązku – zaglądał do “teki Worszyłły”? No właśnie…

Wśród dziewięciu nowel Henryka Sienkiewicza zebranych na płycie wydanej przez Storybox.pl znalazły się zarówno  te najbardziej znane, obecne na szkolnej liście lektur utwory (Janko Muzykant, Latarnik, Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela), jak też te mniej popularne ( Za chlebem, Bartek Zwycięzca, Dwie drogi, Nikt nie jest prorokiem między swemi). Otrzymujemy  zatem  szeroki przekrój problematyki poruszanej przez pisarza, który szczególnie pochylał się nad niedolą  chłopów, krzywdą dzieci,  losem emigrantów, doskonale portretując różne warstwy społeczne i charakteryzując jednostki ludzkie. Ważną wartością był też dlań patriotyzm, zachowanie polskości, nieugięcie się pod polityką zaborców.

Szczególną uwagę zwróciłam na Dwie drogi,  mało popularną wczesną nowelę pochodzącą ze zbiorku Humoreski z Teki Worszyłły ( 1872 r.), która opowiada o rywalizacji inżyniera Macieja Iwaszkiewicza oraz utracjusza Jana Złotopolskiego o rękę pięknej panny Franciszki. Jeden z absztyfikantów buduje fabrykę, zatrudnia polskich robotników, drugi – sprzedaje majątek  niemieckim kolonistom. Ich losy reprezentują dwie różne drogi życia: jedna z nich prowadzi przez ciężką pracę do sukcesu, druga – wiedzie lekko, ale “w dół”. Utwór tendencyjnie wpisuje się w pozytywistyczne ideały, ale jednak w swej ogólnej wymowie nie traci na aktualności. Nie brakuje tu humoru, dowcipu, postaci są świetnie ujęte. Sienkiewicz, choć w tym gatunku może nie aż tak bardzo doceniany, był naprawdę mistrzem krótkim form.

Lektorem tym razem jest Ryszard Nadrowski, aktor teatralny starszego pokolenia,  występował scenach w Rzeszowie, Częstochowie, w Teatrze Narodowym i Teatrze Polskim w Warszawie. Ogólnie mało znana twarz, ale jako lektor – sprawdza się znakomicie, trzeba przyznać, że czyta z pełnym zaangażowaniem, a jego poważny, dostojny i miły głos, w moim odczuciu, doskonale pasuje do dziewiętnastowiecznej literatury.

Audiobook Nowele wybrane Henryka Sienkiewicza niewątpliwie przyda się w celach “szkolnych” – edukacyjnych, ale polecam go nie tylko uczniom, studentom i nauczycielom. To również znakomita propozycja dla wszystkich, którzy lubią sięgać do klasyki, także do tej mniej znanej, chcą ją sobie przypomnieć, a może i odkryć na nowo. Zawsze warto spróbować.

Sprawdź, GDZIE kupić tego audiobooka najtaniej

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Autor: Henryk Sienkiewicz
Tytuł: Nowele wybrane
Czyta: Ryszard Nadrowski
Czas trwania: 15 godzin 26 minut
ISBN : 978-83-8146-313-3

Wydawca: Storybox.pl

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *