POCZYTAJ MI NA UCHO: “Kłopotliwe zachowania dzieci. Mądre reakcje w trudnych sytuacjach” J. Korzeniewska – recenzja audiobooka

Odsłony: 429

Tym razem prezentujemy nie beletrystykę, a poradnik z dziedziny pedagogiki, dokładnie dotyczący wychowywania dzieci, poruszający wiele zagadnień,  nad którymi niejeden rodzic głęboko się zastanawia. Czy publikacja Justyny Korzeniewskiej okaże się pomocna? Na pewno nie rozwiąże problemów niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale warto się z nią zapoznać. Zajętym rodzicom w sukurs idzie wydawnictwo Storybox, książkę w wersji audio czyta Joanna Domańska.

Rodzicielstwo to nie tylko trud, poświecenie i radość, ale też wyzwanie intelektualne, do którego niezbędne jest ciągłe poszerzanie wiedzy, wyzwanie wymagające umiejętności szybkiego i skutecznego reagowania w konfliktowych sytuacjach. Często rodzic musi wchodzić w rolę negocjatora i rozjemcy, a przede wszystkim “skazany jest” bycie przewodnikiem dziecka w świecie emocji, zasad, zachowań i norm społecznych. A to wcale nie łatwa sztuka, zważywszy na fakt, że nieodłącznym  atrybutem dzieciństwa są zachowania określane jako kłopotliwe, np. żadania, wywieranie presji ,upór itp.

“Celem książki jest urealnienie obrazu dzieciństwa oraz wyjaśnienie istoty problematycznych zachowań maluchów oraz nastolatków” – takie zdanie pada we wstępie i sądzę, że autorka ten cel zrealizowała profesjonalnie, zgodnie z założeniami.

Justyna Korzeniewska  to doktor nauk humanistycznych, psycholog, która pracuje z dziećmi (także  niepełnosprawnymi) oraz z ich rodzicami,  propaguje relacje oparte na szacunku min. w Centrum Zdrowia Dziecka, artykułach parentingowych oraz w programach telewizyjnych: „Zaklinacz dzieci”, „Wielki świat małych odkrywców”.  Współpracuje z Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym w Warszawie.
W książce Kłopotliwe zachowania dzieci. Mądre reakcje w trudnych sytuacjach skupiła się na zagadnieniach takich jak karmienie, usypianie, trening czystości, zachowanie w konkretnych, często problematycznych sytuacjach ( np. sprzątanie, zakupy, konflikty z rodzeństwem i rówieśnikami), przybliżyła przyczyny i mechanizmy dziecięcych zachowań, pokazała świat emocji  i perspektywę małego człowieka.  Podała konkretne przykłady,  wplotła także anegdoty.

Poradnik cechuje się skondensowaną (“w pigułce”), jasno wyłożoną treścią, podaną przystępnym językiem, na końcu każdego rozdziału znajduje się krótkie podsumowanie, gdzie wypunktowano najważniejsze kwestie.

Publikacja ogólnie skierowana jest dla rodziców maluchów, czy wręcz osób dopiero przygotowujących się do roli rodzica, ale pomocna może okazać się także dla rodzin starszych dzieci. Autorka propaguje troskliwe kierownictwo rodzica w wychowaniu dziecka, to nie ono powinno “rządzić”. Podkreśla wagę stałych rytuałów, ale wiadomo, że nadmierna sztywność zasad nie zawsze jest dobra. Ważne i cenne są uwagi o emocjach oraz indukcji słownej.

Na pewno nie jest to poradnik w duchu popularnego rodzicielstwa bliskości, nie z każdą teorią przyjdzie się nam zgodzić, ze niektórymi wskazówkami można polemizować. Nie o to jednak chodzi, by wcielać w życie wszystko, co tylko przeczytamy (tu: wysłuchamy), ale  by zaczerpnąć to, czego potrzebujemy, co odpowiada naszej sytuacji, poglądom, wreszcie to, co pasuje według naszej intuicji.

Tak naprawdę nie ma żadnego poradnika, który podsuwałby jednoznaczną, sprawdzoną i skuteczną metodę wychowywania dzieci, nie powinno się żadnej książki, programu telewizyjnego czy artykułu traktować jako wyrocznię, wszak każdy przypadek jest inny, każde dziecko ma inne potrzeby, inną osobowość itp. i nie można wszystkich traktować “pod linijkę”. Warto jednak zapoznawać się z aktualną wiedzą o rozwoju dzieci, ich psychice, szukając informacji u ekspertów i konfrontując z własnym doświadczeniem. Każdy bowiem rodzic jest “badaczem własnego dziecka”,  dopiero połączywszy wiedzę i doświadczenie można liczyć na wychowawczy sukces i satysfakcję.

Lektorką tego audiobooka jest Joanna Domańska, aktorka znana m.in z filmu  “Wszystko, co najważniejsze” w reż. R. Glińskiego, czy ról w serialach  “Lokatorzy”, “M jak miłość”, “Klan”. Czyta z należytą powagą, wyraźnie i dobitnie, odpowiednio skupiając uwagę słuchacza na merytorycznej warstwie tekstu.

Sprawdź, GDZIE kupisz tego audiobooka najtaniej

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskim

 

 

 

Tytuł: Kłopotliwe zachowania dzieci
Autorka: Justyna Korzeniewska
Czyta: Joanna Domańska
Czas trwania: 3 godz. 5 min
Wydawca: Storybox.pl, Wydawnictwo RM
Wydanie 2
Data premiery: 6 listopada 2018 r.
Płyta ISBN 978-83-8146-319-5

 

 

 

 

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *