POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

MAŁY WERSAL NA ŚLĄSKU - fotoreportaż Danuty Baranowskiej Czytaj dalej »

KULTURA:

KULTURA:

PROJEKT PRAWDA, Mariusz Szczygieł Czytaj dalej »

MAGAZYN ŻYCIE I PASJE POLECA:

MAGAZYN ŻYCIE I PASJE POLECA:

BEZSENNE NOCE, Alina Białowąs - przeczytaj na okładce, co pisze o książce nasza redaktor, Agnieszka Grabowska Czytaj dalej »

DZIECKO I WYCHOWANIE :

DZIECKO I WYCHOWANIE :

NA POCZĄTKU JEST CHAOS- EKSPERT ODPOWIADA JAK NAUCZYĆ DZIECKO KORZYSTAĆ Z INTERNETU. Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI  MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI MI NA UCHO:

NARKOTYKI, S.I. Witkiewicz - Witkacy, jakiego być może nie znacie. Recenzja Sylwii Bornos Czytaj dalej »

KOBIECYM OKIEM:

KOBIECYM OKIEM:

PRETENSJE DO MULINY, czyli logopedyczne dywagacje Urszuli Wojnarowskiej-Curyło Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

ZŁE, Michał J. Chmielewski - RECENZJA AUDIOBOOKA Czytaj dalej »

Z GÓRNEJ PÓŁKI:

Z GÓRNEJ PÓŁKI:

ŁAWECZKA KSIĘŻNEJ DAISY, Gabriela Anna Kantor - recenzja Czytaj dalej »

 

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości: “Józef Piłsudski, Myśli i wypsknięcia” – recenzja

“Wytworzyłem całe mnóstwo pięknych słówek i określeń, które po mojej śmierci zostaną (…)” – rzekł ongiś proroczo Józef Piłsudski, żołnierz, polityk i literat w jednym, postać w naszej historii szczególnie ważna, wręcz kluczowa dla niepodległości kraju, niezwykle barwna, wybitna, nierzadko też kontrowersyjna.

Marszałek zostawił po sobie sporą spuściznę literacką, jednak jego pisma nie są jakoś szczególnie popularyzowane, ba, przez szereg lat były zakazane przez cenzurę, wycofane z bibliotek. A może czas je odkurzyć i przywrócić do łask?
Swoją drogą i tak do naszego języka weszło dość dużo powiedzeń i sentencji, stały się skrzydlatymi słowami, które powtarzamy często nawet nie wiedząc, kto był ich właściwym autorem.

Do rąk czytelników trafiła kilka lat temu, a teraz została wznowiona w eleganckim wydaniu, niewielkiej objętości książeczka, prezentująca zaledwie malutki wyimek twórczości Piłsudskiego. W układzie bibliotecznym zapewne znajdziemy ją pod sygnaturą 82-84, czyli, w dziale “Aforyzmy. Przysłowia. Złote myśli”, bowiem nosi tytuł Myśli i wypsknięcia, a zawiera sentencje, uwagi, cytaty z przemówień, jakie padły z ust Marszałka.

Na początku tego skromnego tomiku widnieje reprodukcja fotografii Józefa Piłsudskiego w młodości, uwagę od razu przykuwają sumiaste wąsiska. Cóż spod nich usłyszeć można było? Oj, padały zdania różne, głębokie, filozoficzne, mądre, celne, ostro krytyczne,  ale bywa, że i mocne, dosadne, z użyciem słów uznawanych ogólnie za nieparlamentarne. To właśnie te tytułowe “wypsknięcia”, gdy język “niewyparzony” nie dał się powstrzymać, to one stanowią “smaczek” tego zbioru.

Piłsudski mówił szczerze, prosto, konkretnie, dobitnie, nie przebierając w słowach.  Był krytyczny wobec siebie, bezkompromisowy wobec tego, co uznawał za złe, zdeterminowany, zaangażowany, wierny swoim ideom, a przy tym skromny. Na pewno nie można mu odmówić patriotycznej postawy i charyzmy.

Znajdziemy w tej publikacji przede wszystkim  tzw. “Złote myśli”, uwagi o Polsce i Polakach, wypowiedzi autora o samym sobie, o żołnierskim czynie, cytaty z książki “Jak zostałem socjalistą”, z listów, przemówień, wywiadów. Będą też ciekawe słowa innych o Piłsudskim. Jest nad czym myśleć, zafrasować się, ale i uśmiechnąć.

Całość wieńczy krótka, taka jakby “szkolna”, nota biograficzna, uwzględniono w niej głównie kontekst historyczny. Zawiera podstawowe wiadomości o życiu i działalności Piłsudskiego.

Niestety, pozostaje niedosyt, niejeden chętnie poczytałby więcej, co interesującego miał do powiedzenia ten słynny działacz społeczny i niepodległościowy, który zapisał się złotymi zgłoskami na kartach historii, a także dołożył swoje “trzy grosze” do literatury.

Zabrakło informacji, kto dokonał wyboru tekstów do niniejszego tomiku, jakim przy tym kierował się kluczem, a także kto przygotował notę biograficzną. Można było pokusić się o większą ilość reprodukcji, czy bogatszy zasób cytatów, przydałaby się jeszcze bibliografia – dla zainteresowanych. To wszystko jednak nie dyskwalifikuje publikacji.

Zaskakujące jest to, jak wiele tekstów Piłsudskiego znakomicie pasuje także do współczesnych czasów, jak często są one cytowane w adekwatnych sytuacjach!
Warto się zapoznać z tą skromną, ale wartościową i ciekawą książeczką, elegancko i solidnie wydaną w twardej oprawie przez niezawodne MG.

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo MG
Myśli i wypsknięcia
Józef Piłsudski
Ilość stron: 55
data wydania: listopad 2018
ISBN 978-83-7779-512-5

Podziel się
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close