POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

GDZIE BIAŁY JELEŃ SZCZĘŚCIE PRZYNOSI - fotoreportaż Danuty Baranowskiej Czytaj dalej »

OSOBOWOŚĆ ŻYCIA I PASJI:

OSOBOWOŚĆ ŻYCIA I PASJI:

NAPARSTKOMANIA Agnieszki Wiechuckiej Czytaj dalej »

W KUCHNI Z KSIĄŻKĄ:

W KUCHNI Z KSIĄŻKĄ:

NATURALNIE I ZDROWO, Sarah Britton Czytaj dalej »

BABSKIE SEKRETY :

BABSKIE SEKRETY :

JAK BYĆ DAMĄ Z CHUDYM PORTFELEM Czytaj dalej »

DZIECKO I WYCHOWANIE:

DZIECKO I WYCHOWANIE:

LOGOPEDA RADZI: O DZIÓBKACH Czytaj dalej »

SZYBKO I PYSZNIE:

SZYBKO I PYSZNIE:

CIASTO - A JEDNAK - ... Czytaj dalej »

ZDROWE ODCHUDZANIE:

ZDROWE ODCHUDZANIE:

DIETA NASZEJ PANI STASI, KTÓRA NAWET GŁÓD UGASI Czytaj dalej »

 

POCZYTAJ MI NA UCHO: “O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra” L. Carroll – recenzja audiobooka

Czy macie ochotę na ponowną wyprawę do przedziwnej krainy, w której nic nie jest takie, jak się niby wydaje? Chcecie na parę godzin przenieść się do świata fantazji, poezji i absurdu? Wystarczy przejść na drugą stronę zwierciadła wraz z Alicją i małym, czarnym kociątkiem. W “magiczny” sposób umożliwi to wydawnictwo Storybox.

http://www.storybox.pl/

Tu znajdziesz wiele dobrych audiobooków

Wyobraźmy sobie… Za oknem ciemno, pada deszcz, huczy wiatr albo szaleje śnieżyca, a w przytulnym, wytapetowanym w różyczki pokoju na stole w kubkach paruje aromatyczna herbata, obok stoi rozstawiona szachownica, w kominku buzuje ogień, obok siedzi kot i dokładnie myje łapką pyszczek… ten sielankowy obraz odbija się w lustrze. Jest tam lustrzany stół, kominek i lustrzany kot… Wszystko na odwrót, a może tak samo?… A co tam widać w głębi? Czyżby to jakaś czarna postać w koronie? Podejdźmy bliżej… Tylko trzeba prześlizgnąć się przez szklaną taflę.. Niemożliwe? Od czego mamy wyobraźnię!?

Opowieść Lewisa Carrolla, matematyka z Oxfordu, o Alicji w Krainie Czarów zdobyła ogromną popularność, toteż nic dziwnego, że kilka lat później napisał dalszą część przygód niezwykłej, ciekawskiej dziewczynki. Tym razem zawitała ona do krainy po drugiej stronie lustra, gdzie w ogrodzie kwitną gadające kwiaty i rozgrywa się nieuchronna partia szachów. Alicja wędruje spotykając coraz to dziwniejsze postaci (m.in. Humpty- Dumty, Czarna Królowa, Biała Królowa, Lew, Jednorożec), uczestniczy w niemniej dziwnych zdarzeniach, na próżno szukając ich sensu i słuchając absurdalnych wierszy. Bierze udział w równie absurdalnych ( choć to zależy z jakiego punktu widzenia) rozmowach. W końcu dociera na Ósme Pole i zostaje Królową. Tylko to wszystko było snem… Ale czyim? I tu na końcu autor znów puszcza do czytelnika oczko.

Warto zaznaczyć, że Carroll  celowo parodiował szkolne wierszyki, jakich mali Brytyjczycy uczyli się w XIX w. Tłumaczenie stanowiło nie lada wyzwanie, bowiem tekst angielskiego matematyka najeżony był neologizmami i np. słynny “Jabberworcky” ( “Dżabbersmok”) uważany jest za najznakomitszy przykład wiersza absurdalnego w historii literatury. W przekładzie Macieja Słomczyńskiego brzmi to tak:
“Było smaszno, a jaszmije smukwijne
Świdrokrętnie na zegwniku wężały,
Peliczaple stały smutcholijne
I zbłąkinie rykoświstąkały.”

Całość ma niepowtarzalny urok, zaskakuje pomysłowością, fantazją, a także humorem. Tu rządzą logika snu, absurd i groteska. To, co realne, miesza się z tym, co fantastyczne, a rzeczywiste elementy układają w nonsensowne całości. Pod baśniową, zwariowaną powłoką ukrywają się poważne treści, filozoficzne, matematyczne, lingwistyczne i jakie tam jeszcze tylko można dostrzec. Zatem mamy dwa w jednym – bajkę dla dzieci i pełen zagadek utwór dla dorosłych.

Założę się, że każdy w dzieciństwie marzył o takiej baśniowej krainie, jak Narnia za drzwiami starej szafy, czy właśnie ta zza lustra, z książki Lewisa Carrola. Dzięki magii audiobooka, prowadzeni głosem Jacka Kissa, możemy przenieść się tam na dokładnie 4 godziny i 45 minut.
Polecam – małym i większym – na długie jesienne wieczory.

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Storybox.pl
autor: Lewis Carroll
Tytuł: O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra
przekład: Maciej Słomczyński
czyta: Jacek Kiss
Czas trwania: 4 godz. 45 min.

Podziel się
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close