POCZYTAJ MI NA UCHO: “Herbata z jaśminem” Agnieszka Gil – recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje

Odsłony: 328

diabelska przypadlosc - ver04-plyta-300Dla młodzieży, ale nie tylko. Dorośli też mogą wyciągnąć wartościową naukę z tej powieści. Poznajcie Kurę, życie jej nie rozpieszcza… Czarna wizja nastolatki uwikłanej w toksyczne relacje ma jednak szanse nabrać barw. Wbrew pozorom w wakacje też jest czas na poruszanie poważnych tematów. W wersji audio Herbatę z jaśminem – czyta sama autorka. Polecam!

Tytuł Herbata z jaśminem budzi pozytywne skojarzenia. Przywodzi na myśl coś ciepłego, pachnącego, przyjemnego, przytulnego, urzekającego… Tymczasem powieść Agnieszki Gil to gorzka, smutna, realistyczna, do bólu życiowa, współczesna opowieść o trudnych sprawach wieku dorastania, kłopotach rodzinnych, skomplikowanych relacjach, o mierzeniu się ze słabościami, o poszukiwaniu akceptacji i ciepła.

Akcja powieści dzieje się we Wrocławiu, autorka dość szczegółowo przedstawiła jego topografię, warte obejrzenia miejsca i zabytki. Ten “turystyczny”, warty odnotowania aspekt nie przesłonił jednak ciekawej fabuły.

Bohaterką jest siedemnastoletnia Martyna, zwana Kurą. Poznajemy ją, gdy wraca z obozu wioślarskiego, wakacje dobiegają końca. W domu nikt na nią nie czeka. Jej ojciec i macocha za kołnierz nie wylewają, często sprowadzają gości, warunki domowe nie sprzyjają nauce i dobremu samopoczuciu nastolatki. Jej przyjaciółka mieszka dość daleko, sama też ma własne problemy (opowieść  wakacyjnej pracy i zabawie, która wyrwała się spod kontroli, a także o możliwych konsekwencjach – godna przeczytania ku rozwadze). Kurą interesuje się kolega Grzegorz ( dość “ciapkowaty” trzeba przyznać), a także maturzysta Leon, z którym zwiedza miasto, muzea. Ona jednak pozostaje wobec obu amantów nieufna, niezdecydowana. Obiektem jej westchnień staje się student Maciej, który pomaga jej w nauce i staje się jakby światełkiem w tunelu, motywując zagubioną dziewczynę do wzięcia się w garść. Odświeżenie relacji z babcią i prababcią także staje się szansą na poprawę bytu Martyny.

Sercowe rozterki nie stanowią głównego tematu powieści. Na pierwszy plan wysuwają się sprawy rodzinne, które, choć już i tak trudne, komplikują się jeszcze bardziej. Okazuje się bowiem, że… rodziny się nie wybiera, ale…

Kura musi zmierzyć się z rodzinnymi tajemnicami z przeszłości, pogodzić się z teraźniejszością oraz stawić czoła przyszłości. Zmieniła się w przeciągu ostatnich miesięcy, wiele doświadczyła, dojrzała. Świadczy o tym także symboliczna zmiana koloru włosów oraz ubrań, Kura “przejaśniała”, zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i o psychikę. Dużo pracy przed nią, ale otwarte zakończenie pozostawia i bohaterkę i czytelników z dobrą myślą..

Obraz rodziny odmalowany przez autorkę daleki jest od jeżycjadowych sielanek, za to boleśnie autentyczny, nie da się bowiem udawać, że nie istnieją rodziny patologiczne, osoby z problemami alkoholowymi, czy dzieci z FAS. Tak samo jak zagubione nastolatki, które nie radzą sobie z emocjami, potrzebują autorytetów, zrozumienia i oparcia w rodzinie, przyjaciołach, a często tego nie mają i szukają erzacu u obcych.

W powieści znajdziemy sporo dobrze pojętej psychologii: ważnych i ciekawie pokazanych problemów, bez moralizowania. Dobrze byłoby, aby z Herbatą z jaśminem zapoznali się także dorośli (rodzice, opiekunowie, nauczyciele, wychowawcy), dzięki tej książce lepiej poznają, zrozumieją świat nastolatków, przyczyny buntów i burz.
Dodam jeszcze, że trzeba się nastawić na to, że trudno będzie polubić główną bohaterkę, jej zachowanie może być irytujące. Przy bliższym poznaniu zaczniemy jednak nie tyle pałać sympatią, co lepiej rozumieć, co tak a nie inaczej ukształtowało tę postać, co wpływa na jej postępowanie. Nasza ocena już nie będzie taka jednoznaczna. A emocji nie zabraknie do ostatnich kart książki…

Po raz pierwszy spotykam się z sytuacją, gdy sam autor bierze na siebie rolę lektora. Czy to dobry pomysł?
Na początku nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że Agnieszka Gil jest zestresowana czytaniem. Potem to odczucie gdzieś zniknęło, im bardziej wsiąkałam w fabułę, tym mniej skupiałam się na jej przekazie, a jednocześnie nie czułam podczas słuchania dyskomfortu. Osobiście wolę męskie głosy, ale szczerze powiedziawszy, nie wyobrażam sobie Herbaty z jaśminem w takim  wykonaniu. W obecnej interpretacji tekst brzmi delikatnie, spokojnie,  czasem zbyt monotonnie, choć treść porusza i daje do myślenia, to przydałoby się dodać więcej ekspresji w przekazie. Może zabrakło umiejętności aktorskich?

Podsumowując, mimo małych zarzutów co do lektorki, warto posłuchać tej mądrej, nie stroniącej od ciężkich tematów psychologicznej powieści dla młodzieży. To niekoniecznie będzie rozrywka, ale przecież nie tylko tego szukamy w książkach. Zatem zachęcam do zrobienia sobie dzbanka herbaty i włączenia audiobooka.

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

diabelska przypadlosc - ver04-plyta-300

Tytuł: Herbata z jaśminem

Autorka: Agnieszka Gil

Czyta: Agnieszka Gil

Czas trwania: 11 godz. 45 min

Wydawca: Storybox.pl, Nasza Księgarnia

Płyta ISBN 978-83-8146-044-6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *