POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

DRZEWA UMIERAJĄ STOJĄC Czytaj dalej »

PODRÓŻE:

PODRÓŻE:

BIAŁORUŚ DLA POCZĄTKUJĄCYCH, Igor Sokołowski Czytaj dalej »

PORADY:

PORADY:

JAK UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH? Czytaj dalej »

DZIECKO W SZKOLE :

DZIECKO W SZKOLE :

KIEDY NAUKA STAJE SIĘ PROBLEMEM... Czytaj dalej »

ZDROWIE:

ZDROWIE:

JAK SIĘ KLUJE GŁÓD? Czytaj dalej »

ALCHEMIA PRANIA:

ALCHEMIA PRANIA:

GADŻETY POMOCNE W PRANIU Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO (DO MATURY):

POCZYTAJ MI NA UCHO (DO MATURY):

ŚCIĄGA Z JĘZYKA POLSKIEGO. POWTARZAJ WIADOMOŚCI Z AUDIOBOOKIEM Czytaj dalej »

CIEKAWOSTKI NAUKOWE:

CIEKAWOSTKI NAUKOWE:

JAK DZIAŁA PAMIĘĆ? Czytaj dalej »

KSIĄŻKA NA WAKACJE:

KSIĄŻKA NA WAKACJE:

PODUSZKA W RÓŻOWE SŁONIE Czytaj dalej »

AUDIOBOOK NA WAKACJE:

AUDIOBOOK NA WAKACJE:

SERCE Z SZUFLADY, Agnieszka Jeż Czytaj dalej »

 

POCZYTAJ MI NA UCHO: “Detektywów para: Jacek i Barbara. Naszyjnik królowej” Dariusz Rekosz – recenzja audiobooka

admin-ajaxZeszłego lata wraz z córką z przyjemnością słuchałyśmy czytanych przez Piotra Borowskiego perypetii Morsa i Pinky, szkolnych detektywów. Recenzje wszystkich sześciu części cyklu możecie znaleźć na naszej stronie. Teraz przyszła pora poznać nowych bohaterów wykreowanych przez Dariusza Rekosza także w detektywistycznej odsłonie.

Za nami całkiem fajne słuchowisko o Jacku i Barbarze, parze nie zakochanej, jak głosi dziecięca rymowanka, ale zaprzyjaźnionej. Dzieciaki mieszkają nieopodal siebie, chodzą do jednej klasy, razem przeżywają różne przygody, węszą spiski, odkrywają zagadki i tajemnice. W końcu są jakby detektywami!

“To nie jest opowieść dla maminsynków i różowych księżniczek, to opowieść o złodziejach i policjantach” – może niezbyt dokładnie przytaczam ze słuchu słowa z początku powieści – uważam, że pasują idealnie na krótką, acz treściwą rekomendację. Tekst ten wypowiada narrator, a jest nim… a nie, tym razem nie żadna z tytułowych postaci, a emerytowany śledczy, Leon Filipiak.

Opowiada on o tym, co wydarzyło się w ostatni weekend wakacji w miejscowości Niwka, przy ulicy Czeremchowej… A wszystko zaczęło się od feralnej środy, jak nazwał ten dzień Jacek.
Jak podano w mediach, do miasteczka miała zawitać królowa angielska Elżbieta II, by ofiarować tamtejszemu kościołowi cenny naszyjnik w podzięce za bohaterski czyn pochodzącego z Niwki obywatela. Rozpoczęły się przygotowania do uroczystości, w tym także nieco podejrzane remonty budynków. Atmosfera zaczęła być napięta. Tymczasem rodzinę Basi odwiedził dawno nie widziany wujek, który zabrał dzieci do zoo…. Jacek i Barbara okazali się bardzo spostrzegawczy i oczywiście wywęszyli aferę…
Co się wydarzyło? Tego już nie zdradzę, zachęcam, abyście przekonali się na własne uszy.

Fabuła nie jest skomplikowana, dla starszych raczej okaże się przewidywalna, ale dla młodszych odbiorców będzie w sam raz. Utwór przeznaczony jest przecież dla dzieci, i nie chodzi o to, że musi być prosty i naiwny, ale nie może być przekombinowany, bo mali słuchacze/czytelnicy powinni mieć frajdę z tego, że razem z bohaterami wpadają na trop, rozwiązują zagadki i rozszyfrowują “podejrzanych typów”. W przypadku prozy Rekosza tak właśnie się dzieje.

Autor skupia się na opisywaniu codzienności bohaterów (np. zakupy, obiady, znajdziemy nawet niemal dokładny przepis na kopytka), co może być zaletą lub wadą, w zależności od preferencji odbiorcy. Na pewno nie można odmówić realizmu i ogromnej plastyczności opisywanych scen. Sympatyczne postaci, zabawne oraz intrygujące sytuacje to kolejne plusy, jakie mogę wymienić.

Dowiedziałam się, że Naszyjnik królowej to trzeci tom cyklu o przygodach Jacka i Barbary, ale bez problemu można sięgnąć po niego bez znajomości poprzednich części.

Piotr Borowski jako lektor sprawuje się bez zarzutu, opowieść w jego wykonaniu płynie lekko, przyjemnie, trudno się od niej oderwać. Sprawdzone na siedmiolatce – absolutnie nie chciała zrobić przerwy, wolała wysłuchać historii do samego końca, a trwa ona półtorej godziny. Całkiem zgrabny audioseans! Idealny na wakacyjną podróż albo domowe wieczorne słuchowisko.

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

http://www.storybox.pl/

Tu znajdziesz wiele dobrych audiobooków

admin-ajax

Tytuł: Detektywów para, Jacek i Barbara. Naszyjnik królowej

Autor:  Dariusz Rekosz

Czyta:  Piotr Borowski

Czas trwania: 1 godz. 35 min

Wydawca: Storybox.pl

Płyta ISBN 978-83-8146-074-3

Data premiery: 10 lipca 2018 r.

 

 AGAAgnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

(Visited 26 times, 1 visits today)
Podziel się
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close