POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

DRZEWA UMIERAJĄ STOJĄC Czytaj dalej »

PODRÓŻE:

PODRÓŻE:

BIAŁORUŚ DLA POCZĄTKUJĄCYCH, Igor Sokołowski Czytaj dalej »

PORADY:

PORADY:

JAK UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH? Czytaj dalej »

DZIECKO W SZKOLE :

DZIECKO W SZKOLE :

KIEDY NAUKA STAJE SIĘ PROBLEMEM... Czytaj dalej »

ZDROWIE:

ZDROWIE:

JAK SIĘ KLUJE GŁÓD? Czytaj dalej »

ALCHEMIA PRANIA:

ALCHEMIA PRANIA:

GADŻETY POMOCNE W PRANIU Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO (DO MATURY):

POCZYTAJ MI NA UCHO (DO MATURY):

ŚCIĄGA Z JĘZYKA POLSKIEGO. POWTARZAJ WIADOMOŚCI Z AUDIOBOOKIEM Czytaj dalej »

CIEKAWOSTKI NAUKOWE:

CIEKAWOSTKI NAUKOWE:

JAK DZIAŁA PAMIĘĆ? Czytaj dalej »

KSIĄŻKA NA WAKACJE:

KSIĄŻKA NA WAKACJE:

PODUSZKA W RÓŻOWE SŁONIE Czytaj dalej »

AUDIOBOOK NA WAKACJE:

AUDIOBOOK NA WAKACJE:

SERCE Z SZUFLADY, Agnieszka Jeż Czytaj dalej »

 

WŚRÓD MIEJSKICH ULIC I ZAUŁKÓW – fotoreportaż Danuty Baranowskiej

kwiatowa gitara przed Teatrem MuzycznymCodzienny pośpiech, upływający w niesamowitym tempie czas, wieczna gonitwa za ważnymi i mniej ważnymi sprawami oraz wielkomiejski zgiełk pozbawiają nas umiejętności znajdowania wokół siebie rzeczy może nieistotnych, ale ciekawych, nierzadko historycznych, odnoszących się do rodzimych legend i podań, o których niejednokrotnie nie mamy pojęcia. Nie zauważamy interesujących elementów wpisanych w pejzaż miasta, często nietuzinkowych i godnych uwagi. A przecież każda miejscowość skrywa jakieś ciekawostki.

 

Którejś słonecznej i leniwej niedzieli wybrałam się na spacer po moim mieście. Pierwsze kroki skierowałam na rynek, na którym stoi wspaniała fontanna z 1794 roku przedstawiająca postać Neptuna siedzącego na delfinie. Każdemu nasuwa się pytanie – co Neptun robi na Górnym Śląsku w Gliwicach? Przecież rzeźby Neptuna zwyczajowo miały tylko te miasta, które posiadały dostęp do morza a Gliwice nie mają żadnego związku z morzem. Nic bardziej mylnego. Gliwice mają połączenie z morzem a to za sprawą Kanału Gliwickiego łączącego się z Odrą, umożliwiającego prowadzenie żeglugi na drodze wodnej, aż do morza.

Neptun

Neptun

 Nieopodal rynku znajduje się urokliwy skwer z zachwycającą rzeźbą Chłopca z Łabędziem z drugiej połowy dziewiętnastego wieku autorstwa Theodora Kalide. Posąg ten, jak i inne jego egzemplarze, zostały wykonane w Królewskiej Odlewni Żeliwa w Gliwicach. Chłopca z Łabędziem można znaleźć między innymi w Chorzowie, Wrocławiu, w Warszawie, w Mińsku i na angielskiej wyspie Wight.

Chłopiec z Delfinem - Kalide

Chłopiec z Łabędziem – Kalide

Kalide był mocno związany z Gliwicami, tu uczęszczał do gimnazjum, tu podjął pracę w gliwickiej Odlewni Żelaza jako pracownik modelarni i w Gliwicach został pochowany. W latach dwudziestych XIX wieku Kalide zyskał sławę plastyka. Specjalizował się w tworzeniu postaci zwierzęcych, szczególnie śpiących i czuwających lwów.

Lew Śpiący - Kalide

Lew Śpiący – Kalide

 Jeden z takich niezwykłych lwów – Lew Czuwający pilnuje gliwickiego muzeum, inny lew – Lew Śpiący znajduje się na skwerze w pobliżu Urzędu Miejskiego i jest kopią pierwowzoru, który zaginął w latach powojennych.

Lew Czuwający - Kalide

Lew Czuwający – Kalide

Inne lwy strzegą wejścia do Palmiarni. Zostały odlane w Królewskiej Odlewni Żeliwa, ale  autorem rzeźb jest nauczyciel Theodora Kalide – Johann Gottfried Schadow.

lwy przed Palmiarnią

lwy przed Palmiarnią

W ścisłym centrum znajduje się najsłynniejsza gliwicka fontanna będąca wizerunkiem miasta. To trzy trzymające się za ręce Tańczące Fauny, zwane przez mieszkańców diabełkami, autorstwa Hansa Dammana. Rzeźba została odlana w Odlewni Żeliwa w Gliwicach w 1928 roku i obecnie zdobi skwer przed gmachem Urzędu Miejskiego.

Trzy Fauny

Trzy Fauny

Ale Gliwice to nie tylko rzeźby i zabytki. Podczas spaceru można natknąć się na nowoczesną twórczość nawiązującą do historii miasta.

Nie wszystkim wiadomo, że kiedy w 1683 roku Król Jan III Sobieski maszerował na Wiedeń, zatrzymał się na nocleg w ówczesnym klasztorze Franciszkanów w Gliwicach (obecnie klasztor Redemptorystów i kościół Podwyższenia Świętego Krzyża).

Dla upamiętnienia tego wydarzenia na murze klasztornym powstał graficzny malunek przedstawiający podobiznę króla Jana III Sobieskiego i mapę przemarszu jego wojsk na tzw. „Odsiecz Wiedeńską”.

Mural z Sobieskim

Mural z Sobieskim

 Innym muralem autorstwa znanego artysty Ryszarda Paprockiego jest trójwymiarowa grafika  nawiązująca do gliwickiej legendy z XVII wieku.

 Legenda mówi, że zimą, podczas oblężenia Gliwic przez wojska hrabiego Ernesta von Mansfelda, miasto uratowały kobiety, lejąc wrzątek na zamarzniętą fosę. Gorąca woda rozpuściła lód i konnica wroga nie mogła przedrzeć się do miasta.

mural ze gliwicką legendą

mural ze gliwicką legendą

I na koniec mojej wędrówki po Gliwicach coś dla miłośników kwiatów. W wielu punktach miasta można znaleźć kwiatowe rzeźby związane tematycznie z miejscem w którym się znajdują. I tak przy Teatrze Muzycznym można podziwiać instrumenty muzyczne. Przy dużej przelotowej ulicy na zieleńcu stoi kolorowy kabriolet, a w Parku Chopina króluje gigantyczna pszczoła.

Kwiatowa harfa przed Teatrem Muzycznym

Kwiatowa harfa przed Teatrem Muzycznym

kwiatowy kabriolet

kwiatowa gitara przed Teatrem Muzycznym

kwiatowa gitara przed Teatrem Muzycznym

pszczoła w Parku Chopina

pszczoła w Parku Chopina

Tekst i fotografie Danuta Baranowska
materiał chroniony prawami autorskimi

danusiaDanuta Baranowska – stuprocentowy zodiakalny baran, niespokojny duch, aktywnie i entuzjastycznie nastawiona do życia. Jak przystało na znak żywiołu ognia, uwielbia kolor czerwony. Kocha książki w każdej ilości, przyrodę, góry, kawę z kardamonem i koty. Jest właścicielką, a właściwie niewolnicą kota ragdolla o imieniu Misiek. Jej pasją są podróże, zwiedzanie niezwykłych miejsc, poznawanie ciekawych ludzi oraz fotografia.

(Visited 24 times, 1 visits today)
Podziel się
Share

One Response to WŚRÓD MIEJSKICH ULIC I ZAUŁKÓW – fotoreportaż Danuty Baranowskiej

  1. Ewa pisze:

    Moje miasto… tęsknię za nim. Sporo się dowiedziałam pani Danusiu i powspominałam – dziękuję i pozdrawiam 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close