Hortensja i cień, Natalia i Lauren O’Hara – recenzja

literatura dla dzieci i młodzieży recenzje

Odsłony: 464

Hortnesja.i.cien..1.Czasem trafiają się takie książki dla dzieci, których szata graficzna woła o  pomstę do nieba. W przypadku publikacji Prószyński Media nie ma mowy o kiczu i tandecie. Choć wydawnictwo nie specjalizuje się typowo w literaturze dziecięcej, to o tę dziedzinę  dba wyjątkowo i wypuszcza na rynek dopieszczone perełki.

Taka właśnie jest książka Hortensja i cień – prześlicznie zilustrowana współczesna baśń o dziewczynce i zbójcach. Jej autorkami są dwie siostry z Wielkiej Brytanii, pisarka Natalia i graficzka Lauren O’Hara, które właśnie po raz pierwszy złączyły swoje siły we wspólnym projekcie.  Inspiracją do tej książki były baśnie, jakie opowiadała im w dzieciństwie w śnieżne noce babcia, Polka.

Hortensja nie znosi swojego wszędobylskiego cienia. Za wszelką cenę chce się go pozbyć. W budzących grozę okolicznościach przekonuje się jednak, że jest on bardzo ważny, przydatny i stanowi jej nieodłączną część.
“czymże jest papier bez atramentu, jelonek bez plamek albo księżyc bez nocy? Jesteś moją częścią cieniu. Proszę cię, wróć!”

Fabuła opowieści jest prosta, ale wzbogacona ilustracjami, które dodają jej “życia”. O wiele więcej możemy sobie dopowiedzieć.  Książka nie tylko urzeka swoją nastrojowością, zawiera także wyraźne przesłanie. Uczy postrzegania siebie całościowo,  akceptacji, także ostrożności. To opowieść o świetle i ciemności.

Ilustracje  wykonane akwarelami przez Lauren O’Hara są po prostu prześliczne, utrzymane w bielach, brązach, szarościach i beżach. Wywierają niesamowite wrażenie, przy czym są skromne, subtelne, niezwykle klimatyczne, tajemnicze, baśniowe, takie “zimowe”. Znakomicie uzupełniają, czy raczej współtworzą opowieść.

Hortensja i cień to wydawnicze cacko, które ucieszy nie tylko małych odbiorców łasych na nowe historyjki. Zachwyci także dorosłych, którzy należycie docenią wysoki poziom artystyczny tego dzieła.

Zapraszamy na stronę internetową autorek,tam można podejrzeć kilka ilustracji:
nataliaandlauren.squarespace.com/hortense-and-the-shadow

 

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Hortnesja.i.cien..1.Wydawnictwo:Prószyński i S-ka
Autor: Natalia i Lauren O’Hara
Tytuł: Hortensja i cień
Tytuł oryginału: Hortense And The Shadow
Data wydania: 24.04.2018
Format: 217mm x 286mm
Liczba stron: 32
ISBN: 978-83-8123-243-2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *