GPS SZCZĘŚCIA, CZYLI JAK WYDOSTAĆ SIĘ Z CZARNEJ D. – M. WITKIEWICZ, M.GROCHOWSKA – recenzja przedpremierowa

literatura popularnonaukowa, poradniki recenzje

Odsłony: 748

czarna d okładkaTaka zagadka: Brzydko się nazywa, każdy tam czasem bywa. Domyślacie się? Tymczasem to naprawdę nie koniec świata. Udowadnia to znakomity duet pisarki i trenerki, które przygotowały nietypowy poradnik o wychodzeniu z kryzysowych sytuacji. Jego atuty to humor, wiedza, doświadczenie, życzliwość i wyrozumiałość. Warto go przeczytać od deski do deski i wziąć sobie do serca. Premiera – 18 kwietnia. 

Nawigacja potrafi wyprowadzić kierowcę na manowce, ale często się przydaje, choć nie ma to jak klasyczna mapa i własny rozum, pomagające w jeździe. W podróży, prozaicznie zwanej życiem, też potrzebne są drogowskazy, bowiem tak łatwo się zgubić. Niestety, tu nie da się zaprogramować trasy, bywa, że musimy nieźle kluczyć, pokonywać ostre zakręty i wyboiste szlaki zanim dotrzemy do celu wędrówki i nigdy nie wiadomo, co nas spotka po drodze. Sięgamy po różne “pomoce naukowe”, ale nie każda i nie zawsze się sprawdza. Ostatnio popularne, wręcz modne, są wszelkiej maści poradniki podpowiadające jak sprzątać, jak się odżywiać, jak remontować dom, jak żyć długo i szczęśliwie… po amerykańsku, szwedzku, duńsku i japońsku. Czytamy, przeglądamy i cóż, trzeba przyznać, że nie do każdego to trafia. Niby się zgadzamy z propagowanymi treściami, a jednak niekoniecznie one do nas docierają. Może to kwestia stylu autorów, a może “zagramaniczności” przykładów, odcięcia od naszej rzeczywistości, czy innej kultury?

Teraz mamy okazję zmierzyć się z naszym polskim, swojskim, bardzo przyjaznym i nietypowym poradnikiem pióra Magdaleny Witkiewicz i Marzeny Grochowskiej.  Takich trzech jak te dwie, to nie ma ani jednej. Pierwsza to autorka popularnych powieści, specjalistka od szczęśliwych zakończeń, znana z tego, że potrafi pisać w lekkim stylu o poważnych sprawach, bawić i wzruszać do łez. Druga zaś jest trenerem biznesu, coachem, autorką wielu projektów rozwojowych, szkoleniowych a w dodatku ma wykształcenie pielęgniarskie. Dwie panie M. połączyły swoje siły literacko-psychologiczno-trenerskie i oto do rąk czytelników trafia książka będąca swojego rodzaju “receptą na szczęście”. Na pewno wiele osób zżyma się słysząc takie hasła, przecież w życiu nie ma rozwiązań podanych na tacy, nie ma cudownych przepisów ani instrukcji… To tylko “chwyty marketingowe”. Niby tak, ale…. Spróbujmy tę “receptę” przyjąć trochę z przymrużeniem oka, potraktować jako przenośnię, nie jako gotowy model życia, ale jako inspirację, motywację, zmianę perspektywy i nabranie świadomości. Przeczytajcie, a przetrzecie oczy ze zdumienia. Naprawdę warto!

Każdy z 22 rozdziałów tego poradnika ma dwudzielną budowę. Najpierw czytamy fabularną “Bajkę- niebajkę” pióra Magdaleny Witkiewicz o mieszkańcach i gościach niemalowniczej, ponurej miejscowości o symbolicznej nazwie Czarna Dupa oraz równie niewesołych okolic. Poznamy dziennikarkę Wincentynę Zwyczajną-Takąjakty, burmistrza Mieczysława Focha, ogrodnika Maurycego Bylejakiego, Grzymisławę o słomianym zapale, Katarzynę Nonajron i wiele innych ciekawych osobistości. Zajrzymy do Centrum Badań Spraw Beznadziejnych, Domu Rozpaczy i Sklepiku z Niespełnionymi Marzeniami. Potem swoje jakże cenne “trzy grosze”  do literackiego fragmentu dorzuca Marzena Grochowska, z punktu widzenia coacha wyjaśniając “ale jak to tak?“, prostym i przystępnym językiem tłumacząc wiele spraw dotyczących stanów psychicznych, w jakich każdy może się znaleźć, odwołując się do wiedzy, doświadczenia i sytuacji z własnego życia. Opowiada o wychodzeniu z “dołka”, wprowadzaniu zmian, samoakceptacji, wdzięczności, mocy słów, zamienianiu problemów na wyzwania, samospełniających się przepowiedniach, spełnianiu marzeń, a nawet o traktowaniu wdów. Czyni to z rzetelnością, ale niekoniecznie z powagą, na luzie, z uśmiechem, z sympatią do każdej osoby czytającej ten poradnik. Tylko kot Marzenki nikogo nie lubi, trudno 😉

Gdy się już do woli naśmiejemy nad przezabawnymi historyjkami, nazwiskami  (np. doktor Ledwożyw) nazwami (Niepoględzie, Jęczydół, Nędza Wąskotorowa, Samoklęski), humorystycznie użytymi związkami frazeologicznymi ( malować obraz nędzy i rozpaczy, mieć szczęście do pecha itp.), gdy odsapniemy nieco, ze zdziwieniem, a może i zgrozą, skonstatujemy, iż  – tak jak u Gogola – śmiejemy się z samych siebie. W postaciach i ich postawach odnajdziemy siebie, swoich bliskich, znajomych, sąsiadów itp. Czarna Dupa nieopodal Końca Świata Ogromnej Depresji i Wielkiego Dołu to nie wymysł bujnej wyobraźni, to rzeczywistość ubrana w literacki płaszczyk metafory.

GPS Szczęścia, czyli jak się wydostać z Czarnej D.  to książka o niesamowicie pozytywnym ładunku. I nie chodzi tu tylko  o treść, ale o sposób jej podania: z humorem, ciepłem, życzliwością, wyrozumiałością, bez wywyższania się, bez przyjmowania postawy “alfy i omegi”, bez nakazywania odbiorcy “co musi”, co powinien”, a raczej poprzez uprzejmie podsunięte przykłady i wskazówki, oparte na konkretnych doświadczeniach, a nie “wzięte z sufitu”.
Czytelnik może się poczuć zupełnie jak z koleżankami na kawie, a nie na wykładzie przemądrzałego mentora. Nie zostaje ze swoimi problemami, przywarami, błędami postawiony pod pręgierzem i napiętnowany. Otrzymuje przekaz – hej, spokojnie, to się zdarza każdemu, ja też miałam podobnie, rozejrzyj się, przemyśl to, spróbuj…

Autorki pomagają oswoić kryzysowe sytuacje, nie gromią za nieodpowiednie postawy, wprost mowa o tym, że “to nie jest nic złego znaleźć się w Czarnej Dupie, czyli pozornie najgorszym momencie Twojego życia. Każdy może tam zawitać, niezależnie od wieku, wykształcenia, statusu materialnego i miejsca zamieszkania”( s. 28) Każdemu przyznają prawo “pobytu” tam, ale jednocześnie przypominają, że warto przymierzyć szczęście, i nosić je, bo każdemu pasuje niczym idealnie skrojony ciuszek. Tylko trzeba je zacząć dostrzegać. Magdalena Witkiewicz i  Marzena Grochowska podpowiadają jak to zrobić.

Nie znajdziemy tu “psychologicznych dyrdymałów”,  choć pewnie niektóre rzeczy uznamy za banalne, ale przecież skoro już to wiemy, to jesteśmy na dobrej drodze ku szczęściu, tylko czy nasza wiedza przekłada się na praktykę? Czy stosujemy ją w życiu, dokładnie w tym, które od nas samych zależy?

Całość wspaniale zilustrowała Joanna Zagner-Kołat, której kreskę  mogliśmy podziwiać w książkach M. Witkiewicz dla dzieci “Lilka i spółka”, “Lilka i wielka afera”. W jej rysunkach kipi od humoru i aż chce się je pokolorować –  co nie stanowi wobec nich zarzutu, po prostu – wprawiają w dobry nastrój, więc czemu nie pobawić się kredkami?

Na końcu każdego rozdziału znajdziemy miejsce na własne notatki, dla dociekliwych przygotowano solidną bibliografię przedmiotu.

GPS Szczęścia… wspiera,  inspiruje, motywuje, mobilizuje, dodaje skrzydeł.  Od razu wprawia w dobry humor, a to już krok ku lepszemu. Wszak człowiek odstresowany, zrelaksowany łatwiej dostrzega przysłowiową  do połowy pełną szklankę i ma więcej energii do działania.

Serdecznie polecam do wielokrotnej lektury,
Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawem autorskim
czarna d okładka
Wydawnictwo: Od Deski Do Deski
Tytuł: GPS Szczęścia, czyli jak wydostać się z Czarnej D.
Autor: Magdalena Witkiewicz, Marzena Grochowska
data wydania:18 kwietnia 2018
liczba stron:220
ISBN: 9788365157669

AGAAgnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *