OSOBOWOŚĆ ŻYCIA I PASJI ...

Jestem zauroczona cudem żucia - rozmowa z Bożeną Mazalik, autorką powieści Ciosy słonia Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻ Z PODRÓŻY ...

Przygoda w tebańskich górach - fotoreportaż Danuty Baranowskiej Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO ... O MIŁOŚCI

ZAKAZANA MIŁOŚĆ – recenzja audiobooka /Dziedzictwo von Becków/ Joanny Jax Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Klasyka dla dzieci w wersji audio. Mitologia w znakomitej interpretacji Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Dla fanów futbolu i nie tylko – /Czerwona kartka dla Sprężyny/ Jacek Podsiadło, Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

Co polecamy na zimę? ANIELSKA ZIMA, ALEKSANDRA TYL Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

Klasyka klasyki: KSIĄŻĘ, NICCOLO MACHIAVELLI w pięknej oprawie Czytaj dalej »

 

KOŚCI PROROKA – Ałbena Grabowska – recenzja premierowa

ced20395b5cd5ac3033de7c9e3850a26_fullWłaśnie wróciłam z Bułgarii. Nie, nie byłam na wycieczce, ale przeniosłam się tam dzięki magii książki – najnowszej powieści autorki m.in. Stulecia winnych, Alicji w krainie czasów, Lotu nisko nad ziemią. Co więcej, odwiedziłam także Ziemię Świętą oraz Cesarstwo Bizantyjskie, odbyłam literacką podróż w czasie i przestrzeni. Uczestniczyłam w nietypowym śledztwie, badając religijne i archeologiczne wątki, dowiadując się ciekawych rzeczy m.in. o symbolach krzyża, sekcie bogomiłów, Janie Chrzcicielu. Przeżyłam przygodę w stylu  Kodu Leonarda Da Vinci, dałam się ponieść emocjom. Po prostu świetna lektura!
 PREMIERA 18 KWIETNIA 2018

„Trzeciego dnia po pierwszym wiosennym nowiu trzydziestego trzeciego roku po ukazaniu się na niebie gwiezdnego drogowskazu opuściłem żonę i ruszyłem za Nauczycielem”  – tak brzmi pierwsze zdanie Kości proroka, powieści, która od samiutkiego początku intryguje i wiele zapowiada. Już za moment opuszczamy rybaka Ariela, późniejszego pisarza, podążającego za naukami Mistrza do Jerozolimy, by poczuć upał i kurz współczesnego Płowdiwu, bułgarskiego miasteczka, gdzie miała miejsce okrutna i niesłychana zbrodnia. W antycznym teatrze znaleziono zwłoki, ukrzyżowanego mężczyzny polskiego pochodzenia z odciętą głową i wymalowanymi na tułowiu tajemniczymi znakami. O konsultację w śledztwie  poproszono Margaritę, Polkę o bułgarskich korzeniach, której matka jest słynną archeolożką. Dla młodej kobiety wyjazd do Bułgarii to nie tylko zaangażowanie w rozwiązywanie kryminalnej zagadki, ale zmierzenie się z własną przeszłością  i skomplikowanymi relacjami uczuciowo-rodzinnymi. Tropy prowadzą do Sozopola, gdzie odnaleziono kości rzekomo należące do Jana Chrzciciela. Przerywamy jednak żmudne i pełne zagadek śledztwo, by przyjrzeć się dziejom Cyryla, mnicha – bogomiła, który  dostąpił zaszczytu wyprawy  do Konstantynopola z tajną misją…

I tak krok po kroku, poprzez przeplatające się ze sobą trzy płaszczyzny fabularne, rozgrywające się w różnych miejscach i czasach, podążamy w głąb fascynującej, wielowątkowej opowieści, której klimat przypomina po części Kod Leonarda da Vinci Dana Browna  oraz Imię Róży Umberto Eco. Niech jednak nikt pochopnie nie szufladkuje Kości proroka, bowiem nie da się tej powieści jednoznacznie sklasyfikować, a porównywanie do innych w sumie mija się z celem.  Ałbena Grabowska odważnie eksperymentuje z gatunkami, zawsze znajdując najlepszą formę dla swojej fabuły i smacznie ją doprawiając.

Autorka zadbała o to, by skutecznie zaintrygować czytelnika, namieszać mu w głowie, wyprowadzić na manowce i zaskoczyć w finale. Odpowiednio zbudowała napięcie, podsuwając stopniowo wcale nie tak oczywiste kawałki układanki. Wykreowała barwnych, prawdopodobnych, ulegających przemianie bohaterów (zarówno tych z przeszłości jak i teraźniejszości), nawet postaci drugo- i trzecioplanowe zaznaczyła w wyrazisty sposób.
W doskonale skonstruowanej, z rozmachem poprowadzonej fabule zgrabnie połączyła wątki kryminalno-sensacyjne, obyczajowe,  historyczne, religijne, archeologiczne. Nie obyło się także bez wątków romantycznych, które pięknie dopełniły całości.
Na kartach powieści ożyły biblijne historie i apokryfy, średniowieczne dzieje chrześcijaństwa i rozmaitych odłamów religijnych. Rozkwitła pod piórem autorki bułgarska kultura i kuchnia, pełna sugestywnie opisanych potraw.
Z pewnością  bałkańska sceneria to ogromny atut tej książki, wyróżniający ją na tle innych, podobnie jak tematyka, bowiem mało kto chyba słyszał o bogomiłach i ich tajemnej księdze, mało kto zna się na rodzajach krzyż itp.

Wiele emocji, oprócz tych dotyczących śledztwa w sprawie zbrodni, dostarcza wątek głównej bohaterki, której  tragiczny w skutkach romans sprzed kilku lat położył się cieniem na dalszym życiu. Gitka, można powiedzieć, że dojrzewa do zmian, do decyzji, do dania sobie szansy.

Znając dotychczasową twórczość Ałbeny Grabowskiej ( zbieżność nazwisk przypadkowa) spodziewałam się dobrej,  wciągającej, dopracowanej pod każdym względem prozy, rzetelnej merytorycznie, z mocnymi akcentami psychologicznymi,. Słowem – byłam pewna wysokiej jakości. Nie sądziłam jednak, że najnowsza powieść aż tak bardzo mnie zaskoczy swoim rozmachem, wielowątkowością, bogactwem treści i towarzyszących im emocji.

Dodatkowe plusy stawiam za Leonarda Cohena, który w jakimś stopniu także zaistniał w tej powieści, za Dimityra (oficera wydziału kryminalnego) oraz za wielce frapujące danie, jakim są flaczki na mleku.

Kości proroka nie tylko stanowią intrygującą, trzymającą w napięciu lekturę,  ale inspirują do bliższego poznania historii i kultury Bułgarii. Nie pozostaje nic innego jak zaprosić do sięgnięcia po tę książkę, jak też w ogóle po twórczość Ałbeny Grabowskiej. Satysfakcja czytelnicza gwarantowana!

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

ced20395b5cd5ac3033de7c9e3850a26_full
Wydawnictwo Marginesy
Autor: Ałbena Grabowska
Tytuł Kości proroka
Data wydania: 18 kwietnia 2018
Ilość stron: 560
ISBN 9788365973115

AGAAgnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Podziel się
FacebookTwitterGoogle+

One Response to KOŚCI PROROKA – Ałbena Grabowska – recenzja premierowa

  1. Lui pisze:

    Dziękuje za opinię. Jestem szczerze zaintrygowana tą książką. Liczę, że się nie rozczaruje. Takie bałkańskie klimaty bardzo mnie kręcą. A połączenie wątków: kryminalnego, historycznego i mistycznego zapowiada się obiecująco.Trochę przychodzi mi na myśl Dan Brown, ale liczę, że jest lepsza :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>