MÓZG RZĄDZI, KAJA NORDENGEN – recenzja

życie i pasje

Odsłony: 1455

5759802d07f0bc3eb347d1950cd586a1_fullDo niedawna  bestsellerami były skandynawskie kryminały, teraz swoje “pięć minut” ma literatura popularnonaukowa. Książka Kai Nordengen zdobywa szczyty popularności,  prawa do przekładu nabyły wydawnictwa z kilkunastu krajów. Nic dziwnego, bo mózg – niezastąpiony narząd, genialny “komputer”  sterujący naszym organizmem, odpowiedzialny zza komunikację, uczucia,  pamięć,   nadal skrywający wiele tajemnic i możliwości –  od zawsze fascynował zarówno naukowców, jak i “zwykłych użytkowników”.

Spotkałam się już z opinią o tej publikacji, że stanowi ona streszczenie podręczników i nie jest nowatorska. Ale czy musi być? Nie każdy przecież na co dzień studiuje literaturę z dziedziny biologii i psychologii, nie każdy ma wystarczającą wiedzę na temat budowy i funkcjonowania mózgu, a jeśli chciałby takową zdobyć, to potrzebuje książki popularnonaukowej, napisanej przystępnym językiem, zawierającej przykłady z życia wzięte i ilustrowanej.  I właśnie to zapewnia książka Kai Nordenger, młodej  norweskiej lekarki, specjalizującej się w neurologii, którą od zawsze fascynował  mózg i komunikacja między komórkami.

Autorka popularyzuje wiedzę na temat budowy, mechanizmów i funkcji mózgu, łącząc naukowe fakty i badania z anegdotami  i sytuacjami znanymi z codziennego życia. Stara się udzielić odpowiedzi na wiele pytań, jakie nas często nurtują np. kim jesteśmy, co sprawia, że mamy taką, a nie inną osobowość, jak to się dzieje, że zapamiętujemy, uczymy się,  reagujemy w dany sposób itp. W jasny sposób tłumaczy nam “jak działa” mózg. Zestawia dawne przekonania i teorie z współczesnymi odkryciami i osiągnięciami nauki. Unika jednak przeładowania informacjami,  otrzymujemy ich kwintesencję. Niekiedy jednak zbytnia ogólnikowość może irytować bardziej dociekliwych czytelników. Na końcu zamieszczono jednak bogatą bibliografię. Ta publikacja może stać się punktem wyjścia do dalszego zdobywania wiedzy na temat mózgu, początkiem fascynacji, a kto wie, może i wyboru ścieżki zawodowej.

Całość została podzielona na 13 rozdziałów, w ramach których wyróżniono krótkie podrozdziały. Posługując się spisem treści łatwo odszukać potrzebne wiadomości. Na początku znajdziemy niezbędne treści o ewolucji, mózgu gadzim i ssaczym, budowie i funkcjach poszczególnych części organu (szyszynka hipokamp, płat czołowy itp.). W kolejnych rozdziałach Kaja Nordengen pochyla się nad kwestiami osobowości, pamięci, wspomnień, uczenia się, inteligencji, uczuć, kultury.  Z fragmentu “GPS mózgu” dowiemy się m.in. czy to prawda, że mężczyźni wykazują lepszą orientację przestrzenną niż kobiety. Poznamy także jaki związek ma mózg  z odżywianiem, jak wpływa na odbiór kolorów, jak to w ogóle bywa z percepcją. Wielokrotnie podczas lektury znajdowałam wyjaśnienie czegoś, nad czym się kiedyś zastanawiałam – np. dlaczego łatwiej mi coś zapamiętać , jeśli wypowiem to na głos, jak koordynujemy nasze ruchy, by nie wejść w ścianę, jak to się dzieje, że pamiętamy zapachy, rozpoznajemy twarze, dokonujemy takich a nie innych wyborów.

Autorka obala mity, podsuwa fakty, prowadzi  merytoryczny wykład, ale nie z pozycji profesora na katedrze, a kogoś, kto dzieli się z innymi swoją pasją, tłumacząc w prosty sposób skomplikowane sprawy. Odwołuje się także do przykładów ze świata filmu i literatury, specjalistyczną terminologię ogranicza do minimum.

Ilustracje zamieszczone w książce są proste, schematyczne, pomocne w zrozumieniu treści.  Nie ma ich jednak zbyt dużo i nie wywierają szczególnego wrażenia. Wykonała je siostra autorki, inżynier, do niej skierowane są podziękowania za profesjonalizm i cenne uwagi przy pracy nad książką.

Porcja wartościowej wiedzy i ciekawostek podana w lekkiej, przystępnej formie  – tak najkrócej mogłabym określić tę lekturę. Nie nazwałabym jej szczególnie porywającą, fascynująca będzie nie dla wszystkich, ale  uważam ją za ciekawą i wiele wnoszącą. To nie jest specjalistyczny podręcznik do neurologii, to podręczna książka dla laików, czytelników w każdym wieku, którzy chcą zgłębić tajemnice mózgu. Warto  sięgać po literaturę popularnonaukową.

Na “smak” proponuję zapoznać się z fragmentem / Czytaj/.

Polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawem autorskim

5759802d07f0bc3eb347d1950cd586a1_full
Wydawnictwo Marginesy;
Autor: Kaja Nordengen;
Tytuł: Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd
Tytuł oryginału: Hjernen er stjernen. Ditt eneste uerstattelige organ
Przełożyła: Milena Skoczko;
Data wydania 17 stycznia 2018;
Liczba stron: 240.
oprawa twarda
ISBN 978-83-65780-84-3

AGAAgnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *