OSOBOWOŚĆ ŻYCIA I PASJI ...

Jestem zauroczona cudem żucia - rozmowa z Bożeną Mazalik, autorką powieści Ciosy słonia Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻ Z PODRÓŻY ...

Przygoda w tebańskich górach - fotoreportaż Danuty Baranowskiej Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO ... O MIŁOŚCI

ZAKAZANA MIŁOŚĆ – recenzja audiobooka /Dziedzictwo von Becków/ Joanny Jax Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Klasyka dla dzieci w wersji audio. Mitologia w znakomitej interpretacji Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Dla fanów futbolu i nie tylko – /Czerwona kartka dla Sprężyny/ Jacek Podsiadło, Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

Co polecamy na zimę? ANIELSKA ZIMA, ALEKSANDRA TYL Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

Klasyka klasyki: KSIĄŻĘ, NICCOLO MACHIAVELLI w pięknej oprawie Czytaj dalej »

 

SŁÓW KILKA WRÓBLA ĆWIRKA: „Cebula”

aaaCebula. Warzywo, bez którego trudno obyć się w kuchni. Kochają ją mięsożercy, kochają wegetarianie. Kochają nasze babcie i mamy za ratunkową moc przy kaszlu i przeziębieniach. Jednak miłość ta, choć zasłużona, okupiona jest łzami. Czym zaskarbić sobie cebulę, żeby nam nie dokuczała przy obieraniu i krojeniu? Oto sprawdzony sposób na okiełznanie lwa.

Zapalona świeczka, zapałka w ustach, otwarte usta to sposoby, które sprawdzają się raczej słabo przy obieraniu cebuli ze skóry. Trochę lepiej pomoże przetrzymanie jej w lodówce na noc lub wymoczenie pół godziny przed obróbką w zimnej wodzie. Jednak po przekrojeniu cebuli na pół wycieknie z niej sok, więc w efekcie tak czy siak zalejemy się łzami.

Należy wiedzieć, że cebula, jak na prawdziwą królową przystało, jest istotą nielubiącą się zbyt spoufalać z poddanym, o obdzieraniu z szat nie wspominając. Trzeba zatem postarać się zagwarantować jej nietykalność cielesną przy zdejmowaniu swej sukni, a ona odwdzięczy nam się pięknym za nadobne i nie zapłaczemy za karę ani chwili.

Cebulą należy wziąć w lewą dłoń a drugą, małym nożykiem, odciąć delikatnie jej podstawę od korzonka i czubek. Następnie z gracją oraz wdziękiem zdjąć palcami pierwszą warstwę łusek. Jeśli cebula ma udać się do rosołu, wrzućmy ją w pozostałym podkoszulku. Ona będzie szczęśliwa i uwolni nam w zupie wyrazisty smak.

Jeśli mamy inne plany, przekrójmy cebulę w podkoszulku na pół. Potem jeszcze raz na pół, czyli na ćwiartki po prosu. Od czubka, palcami ściągamy skórkę bez jakiegokolwiek oporu, lecz przede wszystkim cebula nie puszcza drażniącego nasze oczy soku. Następnie kroimy już bez żadnego płaczu.

Gdy musimy pokroić ją bardzo drobno, przekrajamy cebulę w podkoszulce na pół a potem delikatnie nacinamy skórkę na środku od góry nożykiem na jakieś dwa centymetry, tak żeby  nie przeciąć wierzchniej warstwy warzywa i nie „wypuścić” soku. Potem ściągamy skórkę bez problemu.

Płaczu nie ma. Powodzenia, Klaudia Maksa
materiał chroniony prawem autorskim. Nie kopiuj go, tylko wykorzystaj w praktyce! :)

źródło: pixabay.com/ foto: rotozld

źródło: pixabay.com/ foto: rotozld

Podziel się
FacebookTwitterGoogle+

One Response to SŁÓW KILKA WRÓBLA ĆWIRKA: „Cebula”

  1. […] PRZECZYTAJ TEŻ: JAK OBRAĆ CEBULĘ NIE PŁACZĄC […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>