RODZINNE CZYTANIE W ŚWIĘTA: Wiersze na Boże Narodzenie

życie i pasje

Odsłony: 1308

aaaKochani! Nasza redaktor Beata, szukając w bibliotece zupełnie innej książki, natknęła się na wiersze na Boże Narodzenie. Nie mogła jej nie wziąć 🙂 Dzisiaj rano przeczytała i szybciutko napisała dla was krótką recenzję. Jeśli uznacie, że może jeszcze się przydać na prezent pod choinkę, żeby w czasie Świąt rodzinnie poczytać, bo wspólne czytanie bardzo integruje, to bardzo proszę!

„Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi,
wstańcie pasterze, Bóg się wam rodzi …”

Już za kilka dni zabrzmią słowa tej pięknej kolędy, która wprowadzi nas w radosny nastrój Bożego Narodzenia. To piękne święto, które powinniśmy spędzać w rodzinnym gronie, przy blasku migocącej, pięknie wystrojonej choinki. Boże Narodzenie to doskonały czas na zatrzymanie się, na zabawę z dziećmi. To czas, który możemy wykorzystać na wspólne czytanie. Zachęcam do przeczytania wierszy zebranych w książce „Wiersze na Boże Narodzenie”.

Znajdziemy w niej kilkanaście utworów znanych i mniej znanych polskich poetów, dla których grudniowe święta to magiczny czas, pełen nieprawdopodobnych rzeczy. Wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię i spojrzeć na świat oczami dziecka. Na pewno dostrzeżemy wtedy, jak bardzo są zmęczone bombki, które przez całą noc tańczyły na balu („Bombka na balu” Agnieszka Frączak)) albo ile roboty ma św. Mikołaj („Św. Mikołaj patron dzieci” Władysław Bełza).

A w ogóle po co jest Boże Narodzenie i dlaczego, zanim zasiądziemy do wigilijnego stołu, wypatrujemy na niebie pierwszej gwiazdki?

Na te i inne pytania w nieco zabawny sposób odpowie nam ks. Jan Twardowski oraz Bronisława Ostrowska.
Noc wigilijna to noc, kiedy zdarzają się cuda, kiedy zwierzęta mówią ludzkim językiem, kiedy odwiedzają nas różni tajemniczy goście. I tym, razem wcale nie chodzi o św. Mikołaja ani jego pomocników. Kim zatem jest ów gość? O tym dowiecie się z wiersza „Kolęda” Wandy Chotomskiej.

O wigilii, kolędowaniu i pobożnych życzeniach, by nikogo nie zabrakło przy wigilijnym stole opowiada Wanda Chotomska w „Kolędzie domowej”.

Wśród wierszy nie mogło oczywiście zabraknąć tych o najbardziej wyczekiwanym gościu, jakim jest św. Mikołaj. Ale, ale – wszyscy otrzymujemy od niego prezenty, ale czy zastanawiał się ktoś, czy i on je dostaje? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w wierszu Doroty Geller.

Obok wielu żartobliwych wierszy mamy też kilka powaznych, do których bez wątpienia należy utwór wspomnianego już poety, ks. Jana Twardowskiego „Pomódlmy się w Noc Betlejemską”. O co mamy się modlić? Ot, chociażby o to,

„Oby się wszystkie trudne sprawy
Porozkręcały jak supełki…
By wszystko nam się rozplątało,
Węzły, konflikty, uwikłania”.

Ogromnym atutem książki są piękne ilustracje. Ich autor (Marcin Południak) spojrzał na świat oczami dziecka i bez zbędnych udziwnień i skomplikowanej symboliki, ukazał piękno i magię Bożego Narodzenia. Obrazki są duże, realistyczne i mienia się całą paletą barw.

Myślę, że wspólne czytanie z dziećmi pozwoli nam dorosłym wyciszyć się, zapomnieć o kłopotach dnia codziennego i po prostu pobyć z dziećmi, porozmawiać z nimi o tym, co tak naprawdę ważne w życiu. Dzieci zaś, mając obok siebie rodziców, dziadków czy starsze rodzeństwo, poczują się ważne i bezpieczne.

Tę książeczkę najtaniej kupisz TUTAJ

Wesołych Świąt.
Beata Grzywacz

materiał chroniony prawami autorskimi

aaa

Wiersz. Na Boże Narodzenie
Wydawnictwo Wilga S.A.
Warszawa 2011
Ilustracje Marcin Południak
ISBN 978-83-259-0363-3
Stron 25

BEATABeata Grzywacz – absolwentka filologii polskiej na UJ, wieloletnia nauczycielka, liderka kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, pomysłodawczyni Szkolnego Klubu Przyjaciół Książki, który prowadzi od 3 lat, autorka bloga „Tarnobrzeskie kobiety”. Lubi, gdy się coś dzieje, dlatego wciąż podejmuje nowe wyzwania – im trudniejsze, tym lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *