HISTORIA ŚWIĄTECZNEJ CHOINKI, ks. J. Naumowicz – recenzja

życie i pasje

Odsłony: 730

Naumowicz_Historia swiatecznej choinki_mZa kilka dni Boże Narodzenie, którego nieodłącznym atrybutem jest choinka. Dziś nikt z nas nie wyobraża sobie, by nagle zabrakło tego pięknie przystrojonego drzewka.
Nie zawsze jednak tak było. Gdzie zatem szukać początków tego zwyczaju? Kiedy choinka stała się jednym z symboli Bożego Narodzenia? Jaką pełniła rolę? Na te i wiele innych pytań odpowiedź daje nam ks. Józef Naumowicz w swojej książce Historia świątecznej choinki.

Kiedy weźmiemy ją do ręki, naszą uwagę przykuje już okładka. Wykorzystano na niej obraz Franza Ignaza Pollingera Der erste Christbaum in Ried z 1848 r. Oto na świątecznym stole stoi pięknie przystrojona  niewielka choinka. Wokół stołu widzimy licznie zgromadzoną rodzinę, która ubrana jest w odświętne stroje.

Zasadniczym celem tej książki jest przedstawienie historii choinki, która dla każdego z nas znaczy co innego. „Dla jednych to drzewko wigilijne, świąteczne, rajskie, Chrystusowe. Dla innych to po prostu nieodłączna część Gwiazdki. Są i tacy, którzy uważają, że to tylko zwykłe drzewo, prosta ozdoba albo pozostałość dawnego kultu drzew, relikt obrzędów agrarnych, a nawet bałwochwalczy zabobon.” (str. 12)

Książka podzielona jest na 7 rozdziałów, dzięki czemu łatwiej się ją czyta. Ksiądz Naumowicz swoje rozważania o świątecznym drzewku zaczyna od opowieści o tym, jak rajskie drzewo stało się choinką. Przy tej okazji dowiadujemy się, dlaczego w wigilię Bożego Narodzenia obchodzimy imieniny Adama i Ewy.

Niezwykle ciekawa historia choinki poparta jest licznymi odwołaniami do historycznych pism, diariuszy, pamiętników i innych tekstów.

Niewątpliwą zaletą tej książki jest fakt, iż ks. Naumowicz nie moralizuje i – mimo iż rozprawia się z wieloma mitami, które narosły wokół choinki i licznych zwyczajów bożonarodzeniowych – nie krytykuje i nie wyśmiewa żadnego z nich.

Wraz z kolejnymi rozdziałami przenosimy się na królewskie i książęce dwory różnych państw europejskich i nie tylko. Tam bowiem świąteczne drzewka ubierane były najwcześniej; dopiero potem zwyczaj ten przejęli mieszczanie i chłopi.

Historii choinki towarzyszy również opowieść o jej zdobieniu i innych bożonarodzeniowych zwyczajach. Autor wiele miejsca poświęcił nie tylko sensu stricte historii choinki. Zajrzał również do wielu literackich tekstów, w których ten motyw odnajdziemy. „Te literackie świadectwa nie ograniczają się do zachwytów nad niezwykłym drzewkiem, ale zawierają opisy jego wystroju i ukazują, jakie miało ono znaczenie w danym miejscu i czasie.” (str. 169)

Niewątpliwym atutem są tu również ilustracje. Znajdujemy tu liczne miedzioryty, drzeworyty, rysunki znanych i mniej znanych twórców. O profesjonalizmie autora świadczą również liczne przypisy, które – podobnie jak spis ilustracji – znajdują się na końcu książki.

Myślę, że Historia świątecznej choinki to doskonała lektura dla całej rodziny nie tylko na zbliżające się święta ale cały okres bożonarodzeniowy, który przecież trwa aż do 2 lutego.

Szczerze polecam – naprawdę warto!

 Beata Grzywacz
materiał chroniony prawem autorskim

Naumowicz_Historia swiatecznej choinki_m

Wydawnictwo Literackie
 Tytuł: Historia świątecznej choinki
Autor: Ks. Józef Naumowicz
Data wydania:  2017
Ilość stron: 337
ISBN 978-83-08-06253-1

BEATABeata Grzywacz – absolwentka filologii polskiej na UJ, wieloletnia nauczycielka, liderka kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, pomysłodawczyni Szkolnego Klubu Przyjaciół Książki, który prowadzi od 3 lat, autorka bloga „Tarnobrzeskie kobiety”. Lubi, gdy się coś dzieje, dlatego wciąż podejmuje nowe wyzwania – im trudniejsze, tym lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *