POCZYTAJ MI NA UCHO: “Wyprawa na wiking, czyli Kroniki Archeo tom 6” – recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje

Odsłony: 678

aaaAustralia pozostanie we wspomnieniach Gardnerów i Ostrowskich na długo. Mrożące krew w żyłach przygody na szczęście zakończyły się dla nich szczęśliwie. Ale przygoda nie śpi! Szykuje kolejną porcję wrażeń dla młodych detektywów i słuchaczy. Tym razem na polskiej i duńskiej ziemi. Macie ochotę na skandynawską przygodę? Ruszajmy zatem na wiking razem z audiobookiem Zaginiony klucz do Asgardu, szóstym tomem serii Kroniki Archeo Agnieszki Stelmaszyk.

Pies tropiciel z pewnością nam  się przyda

Na wyspie Wolin prowadzone są wykopaliska archeologiczne. To dla Ani i Bartka wspaniały czas! Są w swoim żywiole! Pewnego dnia poznają Helenkę i jej psa Broka. Sprawy przybierają zaskakujący obrót, gdy rodzeństwo Ostrowskich dowiaduje się od Helenki o obcych ludziach kręcących się po wyspie, którzy znaleźli skarby wikingów – kamień runiczny i relikwiarz. To od razu zainteresowało Anię. Dziewczynka zaczęła w głowie układać plan kolejnego archeologicznego śledztwa, choć do wyjazdu na dwutygodniowe wakacje na Bornholm zostało niewiele czasu.

Wikingowie lubili zakopywać swój majątek

W międzyczasie mali Ostrowscy dowiedzieli się z gazet o niezwykłym skarbie znalezionym przez pastora w lesie na Bornholmie. Wakacje zapowiadały się bardzo obiecująco! A wakacje z Gardnerami tym bardziej! Emocji nie brakuje, zwłaszcza gdy… nieznajomy mężczyzna na oczach dzieci rzuca się z klifu do wzburzonego morza!Przerażenie i niedowierzanie dzieci, tajemnicza torba wciśnięta im w ręce przez nieszczęśnika, a na dodatek dziwni mężczyźni wybiegający z lasu… Ten nieszczęśnik to brat porwanego profesora Rangara Storma. Profesor, studiując stare księgi nordyckie, rozszyfrował klucz do mitycznej, zaginionej krainy – Asgardu. Tymczasem Helenka informuje Anię, że na Wolinie ci sami obcy ludzie, którzy szukali łodzi jarla, wyciągnęli z rzeki skrzynie… Tajemnice się mnożą!

Ale nie zamierzam się już wdawać w żadne kłopoty!

Tymczasem Panna Ofelia też jest na tropie zagadki! Od kiedy przerzuciła się z romansów na kryminały, to podciągnęła się w umiejętnościach detektywistycznych. Czy aby na pewno? Trzeba się przekonać, bo jak dotąd panna Ofelia miała talent do wplątywania się w kłopoty. Teraz coraz częściej znika. Nawet dzieci zauważyły jej zniknięcia, a to stało się już dla nich podejrzane. Mają sprawdzić, co się tak naprawdę dzieje z ich opiekunką.

To zaginiony klucz do zaginionej krainy

W szóstym tomie Kronik Archeo mali słuchacze poznają skandynawskie wierzenia i obyczaje wikingów. Dowiedzą się, kto to jarl, troll, co to wiking, runy; poznają najpotężniejszych bogów wikingów oraz mityczny Asgard, będą uczestniczyli w działaniach policji duńskiej… na rowerach! A wszystko to w niezwykłej atmosferze grozy, tajemniczości i magii w pobliżu ponurych skandynawskich zamczysk. Nawet przyroda budzi niepokój – mgły otulające bezkresne pustkowia, ogromne klify, wzburzone morze, gwałtowne porywy wiatru. I coś jeszcze…! Coś, co i mnie przeniosło w inny wymiar.

Obrońcie klucz!

Lektorski duet – Maksymilian Bogumił i Wojciech Żołądkowicz – sprawdził się po raz kolejny. Przez 5 godzin i 5 minut mali słuchacze uczestniczą w wydarzeniach toczących się na dwóch wyspach – polskiej Wolin i duńskiej Bornholm. Zawitają też do Kopenhagi. Ich wyobraźnię pobudzą odkryte skarby i ten największy, który jeszcze nie został odkryty. Nawet główny lektor ulega emocjom związanym z wydarzeniami i daje się porwać dynamicznej akcji pełnej zaskakujących zwrotów. Czuć napięcie w jego głosie i chęć pomocy dzieciom. Pannie Ofelii również. W tym audiobooku Storybox groza miesza się ze śmiechem, niedowierzanie ze wstydem oraz amatorszczyzna z zawodowstwem,a wszystko owiane jest mgłą tajemniczości.

Los jednak znowu się do nich uśmiechnął

Do słuchaczy też, bowiem kolejna detektywistyczna zagadka będzie czekała na rozwiązanie w gorącej Sewilli. To w tym mieście znajdują się prochy Krzysztofa Kolumba. To tu rzeką Gwadalkiwir przypływały galeony przywożące skarby z Nowego Świata. To tu ulicami przemyka dziwaczna postać, która niedawno otrzymała tajne zdjęcia z satelity szpiegowskiego. Fotografie fascynowały, lecz jednocześnie przerażały… Czym? O tym w kolejnej recenzji audiobooka Storybox z cyklu Kroniki Archeo Agnieszki Stelmaszyk.

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawami autorskimi

martaMarta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

 

aaa

Tytuł: Zaginiony klucz do Asgardu
Autor: Agnieszka Stelmaszyk
Czyta: Maksymilian Bogumił, Wojciech Żołądkowicz
Czas trwania: 5 h 5 min.
Wydawca: Storybox.pl
ISBN: 978-83-7927-878-7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *