POCZYTAJ MI NA UCHO: “Przeklęte diamenty”, czyli Kroniki Archeo tom 5 – recenzja audiobooka

Odsłony: 836

aaaPo przygodach w Japonii Boże Narodzenie upłynęło rodzinie Ostrowskich w spokoju. Wspomnienia wojowników ninja to już przeszłość, choć są i tacy, którzy wciąż chętnie by posłuchali o japońskich przygodach Ani i Bartka. Pewnego dnia zadzwoniła ciocia Barbara Lawson i zaprosiła swoich siostrzeńców na ferie zimowe na… A tego dowiecie się z recenzji audiobooka Zagadka Diamentowej Doliny, piątego tomu serii Kroniki Archeo Agnieszki Stelmaszyk.

Moglibyśmy razem poszukać żyły złota!

Ferie zimowe zapowiadają się ciepło, słonecznie i egzotycznie. Ale to nie wszystko! Jest szansa na małą przygodę. Ciocia Basia jest dziennikarką, a ostatnio bada sprawę pewnego poszukiwacza złota. Zaplanowała dla dzieci wyjątkową atrakcję – poszukiwanie złota! I to gdzie? W Australii!

Czyli nie odnalazł Diamentowej Doliny?

Ale, ale… Ciocia opowiedziała rodzinie przez telefon, że przy okazji śledztwa poszukiwacza złota wpadła na jeszcze bardziej intrygującą zagadkę. W pewnym lokalnym muzeum natrafiła na mapę sprzed dwóch wieków. Prowadziła ona do… Diamentowej Doliny. Najbliżej jej odkrycia był pewien angielski lord, Szalony Lord! Nawiedzał go duch małego chłopca. Lord doszedł do wniosku, że diamenty są przeklęte… Tylko najpierw Ania i Bartek pod opieką mamy i panny Ofelii muszą dotrzeć na Tasmanię. Tam przygotują kamper do długiej podróży. W towarzystwie cioci i wombata tasmańskiego Feliksa ruszają w nieznane.

Odjechali. Będą szukać Diamentowej Doliny!

Polscy turyści nie zdają sobie sprawy, że na ich tropie jest ktoś, kto również chce trafić do tejdoliny, kto bardzo pragnie diamentów.Ta osoba zdaje sobie sprawę, że rodzinka Ostrowskich dokonała kilku spektakularnych odkryć, a dzieci są bardzo cwane i niejednego dorosłego wywiodły do tej pory w pole… Tymczasem Ania prosi w e-mailu Mary Jane, by znalazła informacje o Szalonym Lordzie, bo coś jej nie pasuje w całej tej historii.Rodzinna wycieczka zamienia się w dochodzenie, które prowadzi Ostrowskich do tragedii sprzed 200 lat.

To nie byle jakie muzeum!

Na trasie wakacyjnej trasy Ostrowskich znajdują się tasmańskie i australijskie krajobrazy. Także owe lokalne muzeum, ale już… bez mapy. Za to z innymi cennymi wskazówkami. Jednak ktoś cały czas depcze im po piętach i naraża ich zdrowie i życie na niebezpieczeństwo na lądzie, na morzu oraz w powietrzu. I to tak skutecznie, że z Polski przybywają na ratunek bracia Ostrowscy Adam i Ryszard, zaś z Wielkiej Brytanii rodzina Gardnerów. Sytuacja jest bardzo poważna.
No i ta Diamentowa Dolina!

Zagadka Diamentowej Doliny, piąta część Kronik Archeotrwa wprawdzie tylko 5 godzin i 2 minuty, ale jest najbardziej emocjonującym i najbardziej niebezpiecznym tomem z całej serii. I to nie tylko dla bohaterów. Także dla młodych słuchaczy, których uwagę na początku każdego z 38 rozdziałów przykuje oryginalna aborygeńska muzyka, a potem głos dwóch zawodowych lektorów – Maksymilian Bogumiła i WojciechaŻołądkowicza. Będzie tak niebezpiecznie i tak groźnie, że nawet lektor w trakcie czytania będzie przeżywał wydarzenia i ulegnie emocjom. Jego głos, intonacja, a także tempo czytania oddadzą wszystkie uczucia towarzyszące bohaterom i jemu samemu. Niepokój udzieli się słuchaczowi, który też będzie drżał o bezpieczeństwo Ani, Bartka, panny Ofelii i pilota Griffina w środku australijskiej dżungli. Tym razem nawet wombat Feliks, chodzący za dziewczynką jak wierny psiak i pilnujący jej na każdym kroku, zawiedzie. Czytelnikowi nie pozostanie nic innego, jak ruszyć na poszukiwania razem z innymi. Jednak duchy przeszłości nie ułatwią poszukiwań. Za to zakończenie na pewno zaskoczy słuchacza.

Czasem duchy śpiewają.

Dużym atutem tego audiobooka są wszelkie odgłosy i dźwięki charakterystyczna dla Tasmanii i Australii oraz ciekawostki o antypodach. Australia to nie tylko kontynent, to także olbrzymi kraj, w którym kiedyś żyli Aborygeni, a potem różni biali przestępcy. Australijskie bezdroża ciągną się niemal w nieskończoność, na drogach można spotkać pociągi drogowe. Za to Wielka Rafa Koralowa zachwyca swą różnorodnością i kolorami. Nie dajcie się zwieść, bo rafa jest równie piękna, jak i niebezpieczna. Fauna australijska jest tak odmienna od polskiej czy europejskiej, że od początku fascynuje słuchaczy. Bo kto by nie chciał przytulić koalę lub zobaczyć diabła tasmańskiego. Ale o tym i o wielu innych ważnych rzeczach na temat Australii i Anglii dowiecie się od lektora, czytającego dodatkowe informacje po zakończeniu rozdziałów.

Przygoda nie śpi.

Wprawdzie jedna przygoda się skończyła, ale na horyzoncie pojawia się nowa. W maju na wyspie Wolin grupka ludzi znalazła przedmiot znany ze skandynawskiej sagi. W 982 roku przywiózł go ze sobą jarl Olaf Trygason, gdy przybił do brzegów Wendlandii. Kamień runiczny krył w sobie wielką tajemnicę, a poznacie ją z kolejnego audiobooka Storybox – Zaginiony klucz do Asgardu Agnieszki Stelmaszyk.

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawami autorskimi

aaa

Tytuł: Zagadka Diamentowej Doliny
Autor: Agnieszka Stelmaszyk
Czyta: Maksymilian Bogumił, Wojciech Żołądkowicz
Czas trwania: 5 h 2 min.
Wydawca: Storybox.pl
ISBN: 978-83-7927-852-7

martaMarta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

 

Author: Klaudia Maksa

Blabla bla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *