FOTOREPORTAŻ Z PODRÓŻY ...

Śladami Bergman i Bogarta Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

Pierwsza noc pod gołym niebem - Dwoje na gigancie, Agata Mańczyk Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

Milion smutnych atomów, Jagoda Wochlik Czytaj dalej »

WYDAWNICZA OSOBLIWOŚĆ :

NIEWIDZIALNE WIĘZIENIE, Adrian Prościak Czytaj dalej »

LETNE PRZEPSY:

Jak upiec sernik i nie rozpuścić się w kuchni z upału Czytaj dalej »

 

POCZYTAJ MI NA UCHO: “Mors, Pinky i archiwum pułkownika Bergmana” Dariusz Rekosz, recenzja audiobooka

23473208_1480032238732070_6270181418396048803_nMors i Pinky wraz z całą klasą jadą na szkolną wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Nie byliby sobą, gdyby nie wpadli na kolejny detektywistyczny trop… Tym razem mają do czynienia z kradzieżą XIX-wiecznego wydania „Króla Leara” Szekspira i tajemnicą z okresu II wojny światowej. Zapowiada się wspaniała przygoda! Posłuchajcie!

Andrzej ma 16 lat. To jest dokładnie dwa razy tyle, ile Wojtek miał lat wtedy, kiedy Andrzej miał tyle ile Wojtek ma teraz. Ile lat ma Wojtek?

Nad takim oto zadaniem główkował do późna Leszek Morszol, zwany Morsem, przez co o mały włos, a spóźniłby się na wyjazd szkolnego autokaru…  Klasa 5b z Cyrklem – nauczycielem matematyki i wychowawcą, wyruszają w Góry Świętokrzyskie, gdzie będą podziwiać piękno Puszczy Jodłowej i poznawać historię regionu. I kto by się spodziewał (ci, którzy znają poprzednie opowieści Dariusza Rekosza, mają słuszne podejrzenia!), że to nie będzie zwyczajna szkolna wycieczka.

Dzieciaki zmierzą się z zagadką z czasów II wojny światowej i wezmą udział w poszukiwaniach zaginionego archiwum pułkownika Ottona Bergmana. Przeżyją przy tym sporo emocjonujących przygód i rozwiążą tajemnicze szyfry. Wykażą się  bystrością, wiedzą, znajomością języka niemieckiego, mitologii słowiańskiej, kalendarza oraz… klasyki literatury światowej.
W akcji oprócz Morsa i Pinky swój ważny udział będą mieli Krzysiek Deja oraz Kamila, zwana Pierożkiem.

Klasa gości w pensjonacie “Baba Jaga” u pana Ryszarda Piątka, który przy ognisku opowiada im ciekawe historie z wojennych partyzanckich czasów,. w tym o prześladowaniach ze strony oddziału dowodzonego przez okrutnego pułkownika Bergmana, który werbował polskich zdrajców, prowadził ich listę, gromadził zrabowane mienie. Po wojnie uciekł do Argentyny, ale miał wrócić po swoje skarby.
Brat Ryszarda, Władysław prowadzi w pobliskim miasteczku sklepik ze starociami, dokonano tam włamania. Uczniowie pomagają w porządkach, stają się świadkami agresywnej napaści na właściciela antykwariatu i kradzieży książki. To nie był jednak zwykły złodziejaszek, to “gość” z Niemiec.
Zaczyna się przygoda…. Będą pościgi, groźny wypadek motocyklowy, akcja policyjno-ratownicza, a także  główkowanie nad “mlekiem” i “drugim królem”. Trop wiedzie do Świętej Katarzyny. Finał, a jakże, z fanfarami i kolejnym sukcesem młodych detektywów.

Fabuła jest iście sensacyjna, dużo się tu dzieje, tempo zwrotów akcji nie pozwala się nudzić.
Muszę przyznać, że to bodajże najciekawsza, najbardziej pasjonująca, według mnie, część cyklu o perypetiach Morsa i Pinky. W dodatku nawiązująca do bogatej  historii ziem świętokrzyskich, z których pochodzę.

Autor zgrabnie wykorzystał popularne motywy literatury przygodowej i sensacyjnej, nie zaniedbał warstwy edukacyjnej i wychowawczej. Warto zauważyć, że choć działają tu dzieci, narażając się na niebezpieczeństwo ze strony “czarnych charakterów” to wszystko odbywa się pod dyskretną opieką i nadzorem dorosłych.

Lektor, Piotr Borowski sprawdził się doskonale, wcielając się w narratora opowieści Leszka Morszola. Czyta  spokojnie, wyraźnie, zwyczajnie, a przy tym potrafi wciągnąć słuchacza w wir przygody i zagadek. Miło się go słucha, a czas upływa niepostrzeżenie.

Polecam nie tylko fanom historycznych sensacji 😉

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawem autorskim

23473208_1480032238732070_6270181418396048803_n

Tytuł: Mors. Pinky i archiwum pułkownika Bergmana

Autor: Dariusz Rekosz

Czyta: Piotr Borowski

Czas trwania: 2 godz 50 minut

Wydawca: Storybox.pl

Podziel się
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *