POCZYTAJ MI NA UCHO – Japońska klątwa, czyli Kroniki Archeo tom 4. – recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje

Odsłony: 780

22499281_1616252061773551_6837437792960827445_oTo jak? Macie ochotę na rozwiązanie kolejnej zagadki i poszukiwania ukrytych skarbów wraz z małymi Ostrowskimi i Gardnerami? Jeśli tak, to zapraszam Was do Polski, Wielkiej Brytanii i… Japonii! I nie z książką Agnieszki Stelmaszyk Klątwa złotego smoka, tylko z audiobookiem. To już czwarty tom Kronik Archeo! Będzie się  dużo działo!

To byli ninja! Jestem pewien!

W Londynie, w domu aukcyjnym Christie’s trwa licytacja kolekcji sześciu japońskich obrazów z XVII wieku. Cena doszła do 100 milionów. Licytująca kobieta nie zdążyła po raz trzeci uderzyć młotkiem i zakończyć aukcję, gdy nagle przez okno wpadło na linach trzech zamaskowanych na czarno osobników. Z rzuconych przez nich puszek zaczął się wydobywać gęsty dym gryzący w oczy. Tak jak się pojawili, tak i nagle zniknęli, a wraz z nimi obrazy. Następnego dnia z British Museum zamaskowani osobnicy podobni do wojowników ninja ukradli na oczach zwiedzających jeden japoński obraz. Londyn huczy od plotek! Podejrzenia padają na japońską mafię…

Ostatni skarb nasze dzieci odkryły pół roku temu.

Dochodzenie w sprawie zuchwałych kradzieży powierzono najlepszemu detektywowi ze Scotland Yardu – Gordonowi Archerowi. Odznaczał się on wybitną inteligencją oraz oryginalnymi metodami śledczymi. Tymczasem Mary Jane, Martin i Jim Gardnerowie mają na ten temat swoją teorię. Przez internet skontaktowali się ze swoimi polskimi przyjaciółmi – Bartkiem i Anią Ostrowskimi. Ci w tajemnicy przed rodzicami i panną Ofelią zajęli się sprawą skradzionych japońskich obrazów. Ania rozpoczęła nawet prowadzenie czwartego tomu Kronik Archeo, a to oznaczało jedno – przygoda nabierała tempa!

Chcesz powiedzieć, że moje wnuki znowu zwietrzyły jakiś skarb?

Ostrowscy studiują ukradzione obrazy w katalogach. Wspólnym mianownikiem okazuje się być…, a tego dowiecie się z audiobooka. Śledztwo trwa, mali detektywi intensywnie pracują nad zagadką kradzieży – Mary Jane, Jim i Martin w Wielkiej Brytanii, zaś Ania i Bartek w Polsce. Niestety, Gardnerowie muszą się opiekować przebiegłym 5-letnim kuzynkiem, a Charlie, hm… we własnej kuzyninej osobie jest gorszy niż wszystkie plagi egipskie razem wzięte! Oczywiście wtedy, gdy nie ma przy nim mamy. Dziadek Gardnerów też ma swoje tajemnice, a i Jack Fox również jest zaplątany w tę sprawę. Ten marynarz, poszukiwacz skarbów i awanturnik w jednym jest niebezpieczną osobą. I robi się groźnie…! Wkrótce rodzina Gardnerów znika! Polscy przyjaciele ruszają im na ratunek… do Japonii! A Boże Narodzenie tuż tuż…

I znowu ci ninija!

To nie przelewki! Nie tylko wrogowie są przeciwko bohaterom, także przyroda stanowi duże niebezpieczeństwo. Nie ma chwili wytchnienia. Czas nagli. Nie wiadomo, ile go zostało. Tempo jest zawrotne, a lektor przenosi słuchacza z miejsca na miejsce i nie daje mu chwili na odpoczynek. Trzyma go w napięciu, czytając o japońskich baśniach, mieczach samurajów, okrutnych ninja, nieustraszonych piratach i o przygodach rodzin Gardnerów i Ostrowskich. Tym razem dzieci musiały połączyć siły z dorosłymi, gdyż czarnych charakterów jest więcej, a zagrożenie czyha na nich z każdej strony. O co toczy się gra? Czego wszyscy szukają? Kto jest Watsonem,? Skąd te origami? Jaka znowu klątwa? Co się stało ze skarbem?

Na te pytania i wiele innych młodzi słuchacze znajdą odpowiedź w trakcie słuchania audiobooka – muzyki japońskiej na początku każdego rozdziału i głosu dwóch zawodowych lektorów. Duet Maksymilian Bogumił i Wojciech Żołądkowicz sprawdził się po raz kolejny. Wyraźne czytanie, eleganckie, ze staranną dykcją sprawi, że słuchacze od razu wezmą udział w wydarzeniach i sami staną się detektywami. Zasłuchani w przygody na angielskiej i japońskiej ziemi mimowolnie dowiedzą się wiele o Japonii, jej mieszkańcach i… smakołykach, które czasem próbują uciec z talerza. Nie obejrzą się, kiedy minie 5 godzin i 31 minut słuchania audiobooka z wydawnictwa Storybox.

Nuda? Nie z Ostrowskimi i Gardnerami! Za to podróże, przygody, mnóstwo emocji, wiele zagadek do rozwiązania i skarbów do odszukania. A gdzie czeka na Was kolejny skarb? O tym w kolejnej recenzji audiobooka z serii Kroniki Archeo, autorstwa Agnieszki Stelmaszyk.

Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

 

22499281_1616252061773551_6837437792960827445_o

 

Tytuł: Klątwa złotego smoka

Autor: Agnieszka Stelmaszyk

Czyta: Maksymilian Bogumił, Wojciech Żołądkowicz

Czas trwania: 5 h 31 min.

Wydawca: Storybox.pl

ISBN: 978-83-7927-834-3

 

martaMarta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *