POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

Z WIZYTĄ U MUSZKIETERÓW - fotoreportaż Danuty Baranowskiej Czytaj dalej »

OSOBOWOŚĆ ŻYCIA I PASJI:

OSOBOWOŚĆ ŻYCIA I PASJI:

UŚMIECH, TO MÓJ KLUCZ DO WSZYSTKICH SERC - rozmowa z Urszulą Wojnarowską-Curyło Czytaj dalej »

WIEMY CO JEMY:

WIEMY CO JEMY:

PAPRYKARZ DOMOWY JAK SZCZECIŃSKI Czytaj dalej »

BABSKIE SEKRETY :

BABSKIE SEKRETY :

ŻELAZO W DONICZCE, CZYLI UPRAWA PIETRUSZKI NACIOWEJ W DOMU Czytaj dalej »

PODPOWIEDZ MI NA UCHO:

PODPOWIEDZ MI NA UCHO:

MEGA HIT NA MATORĘ: BIOLOGIA Czytaj dalej »

WARSZTATY WYCHOWAWCZE

WARSZTATY WYCHOWAWCZE

TRZEBA BYĆ TWARDYM, MAMO! Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

ZŁE, Michał J. Chmielewski - RECENZJA AUDIOBOOKA Czytaj dalej »

Z GÓRNEJ PÓŁKI:

Z GÓRNEJ PÓŁKI:

LEONARDO DA VINCI. ZMARTWYCHWSTANIE BOGÓW, Dmitrij Mereżkowski - recenzja patronack Czytaj dalej »

 

POCZYTAJ MI NA UCHO: “Mors, Pinky i trzynasta komnata” Dariusz Rekosz – RECENZJA AUDIOBOOKA

mors-pinky-i-trzynasta-komnata-Pamiętacie parę szkolnych detektywów: Alę i Leszka, którzy udaremnili kradzież sprzętu komputerowego, a potem dzielnie spisali się podczas wycieczki do Londynu odnajdując historyczny sztandar? Oto kolejna, trzecia już część ich przygód, napisana przez Daniela Rekosza, a przeczytana głosem Piotra Borowskiego w wydawnictwie Storybox.storybox

Państwo Morszolowie i Pankiewiczowie zaprzyjaźnili się na tyle, by wspólnie zagospodarować wakacyjny czas swoich pociech. Rodzice Leszka zaoferowali, że zabiorą Alę ze sobą na wyjazd w góry, ale najpierw “Mors” został zaproszony do leśniczówki dziadka Pankiewicza, do Bobrowic.
W planach był typowy pobyt na łonie natury. Las, rzeka… cóż więcej potrzeba do szczęścia latem… Ewentualnie zwiedzanie miejscowego  zabytkowego kościoła i ruin średniowiecznego zamku w okolicach. Zagadki detektywistyczne jednak lubią pojawiać się tam, gdzie zawitają Mors i Pinky. Zatem w wakacje na pewno nie będą beztrosko leniuchować.

Już w drodze, w pociągu przyszło im się zmierzyć z przygodą: Ali skradziono z plecaka discmana. Dzięki dedukcji Leszka szybko i sprawnie udało się wykryć sprawcę przestępstwa.
Pan Adam Pankiewicz okazał się przemiłym, gościnnym gospodarzem, od razu poprosił, by Leszek też mówił do niego “dziadku”. Opowiedział dzieciom o historii rodu Pankiewiczów, pokazał rodzinną kronikę. Według legendy, jeden z ich przodków w XVII wieku ukrył gdzieś w zamku drogocenny skarb.
I to właśnie stanowi główny temat tej opowieści – odnajdowanie tajemniczych wskazówek, odczytywanie szyfrów  i poszukiwanie tytułowej “trzynastej komnaty”. Przydał się tu bystry umysł i znajomość heraldyki, rozpoznawanie rodowych herbów oraz łacina.

Autor ubarwił tę historię przydając jej trochę wątku sensacyjnego. Otóż w leśniczówce pokój wynajmuje pewien osobnik, nazwiskiem Szczygieł, podający się za pisarza. To on, jak łatwo się domyślić, będzie “czarnym charakterem”, który chce wytropić skarb Pankiewiczów. Niejako dla przeciwwagi występuje też postać poczciwego księdza Góreckiego, serdecznie podejmującego gości czereśniami prosto z sadu i troszczącego się o miejscową świątynię i jej remont.
Nie zabraknie emocji oraz chwil grozy, bowiem jedna z postaci zostanie… postrzelona. To brzmi naprawdę groźnie!

Śledząc przygody Morsa i Pinky, nie można się nudzić, wręcz przeciwnie – można słuchać z zafascynowaniem, a przy okazji co nieco dowiedzieć.
Fabuła jest ciekawa, akcja dynamiczna, trzymająca w napięciu. Nastrój – tajemniczy, deszczowy, z nutką grozy, momentami można naprawdę poczuć ciarki na plecach – zwłaszcza, jeśli ma się tylko kilka lat.

Motyw poszukiwania skarbu, dość popularny w literaturze, jest bardzo atrakcyjny dla młodych czytelników.
Nie  sposób nie przywołać  nasuwających się skojarzeń z Szatanem z siódmej klasy Kornela Makuszyńskiego, czy nawet z serią powieści o Panu Samochodziku Zbigniewa Nienackiego. Tak, to ten kierunek, choć “wykonanie” nie aż tak znakomite jak u wspomnianych autorów.  Trzeba też zauważyć, że Dariusz Rekosz kieruje swoje opowieści do młodszych odbiorców, zatem z założenia muszą być mniej skomplikowane, krótsze,  wartkie i emocjonujące.

Lektor Piotr Borowski sprawdził się po raz kolejny. Czyta spokojnie, wyraźnie. Nie “odgrywa” postaci, nie przesadza z emocjami, ma taki wyważony sposób lektury. Pozwala słuchaczowi wczuć się wystarczająco w fabułę i wraz z bohaterami przeżywać przygody.

Mors, Pinky i trzynasta komnata to coś w sam raz dla małych fanów detektywistycznych zagadek i wakacyjnych przygód z historią w tle.  “Douszne” podanie literatury okazuje się przyjemne i skutecznie zasiewa książkowego bakcyla.

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawem autorskim

mors-pinky-i-trzynasta-komnata-

Tytuł:  Mors, Pinky i trzynasta komnata
Autor: Dariusz Rekosz
Czyta: Piotr Borowski
Czas trwania:  2 godziny 48minut
Wydawca: Storybox.pl

Podziel się
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close