OSOBOWOŚĆ ŻYCIA I PASJI ...

Jestem zauroczona cudem żucia - rozmowa z Bożeną Mazalik, autorką powieści Ciosy słonia Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻ Z PODRÓŻY ...

Przygoda w tebańskich górach - fotoreportaż Danuty Baranowskiej Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO ... O MIŁOŚCI

ZAKAZANA MIŁOŚĆ – recenzja audiobooka /Dziedzictwo von Becków/ Joanny Jax Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Klasyka dla dzieci w wersji audio. Mitologia w znakomitej interpretacji Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Dla fanów futbolu i nie tylko – /Czerwona kartka dla Sprężyny/ Jacek Podsiadło, Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

Co polecamy na zimę? ANIELSKA ZIMA, ALEKSANDRA TYL Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

Klasyka klasyki: KSIĄŻĘ, NICCOLO MACHIAVELLI w pięknej oprawie Czytaj dalej »

 

POCZYTAJ MI NA UCHO: „Mors, Pinky i trzynasta komnata” Dariusz Rekosz – RECENZJA AUDIOBOOKA

mors-pinky-i-trzynasta-komnata-Pamiętacie parę szkolnych detektywów: Alę i Leszka, którzy udaremnili kradzież sprzętu komputerowego, a potem dzielnie spisali się podczas wycieczki do Londynu odnajdując historyczny sztandar? Oto kolejna, trzecia już część ich przygód, napisana przez Daniela Rekosza, a przeczytana głosem Piotra Borowskiego w wydawnictwie Storybox.storybox

Państwo Morszolowie i Pankiewiczowie zaprzyjaźnili się na tyle, by wspólnie zagospodarować wakacyjny czas swoich pociech. Rodzice Leszka zaoferowali, że zabiorą Alę ze sobą na wyjazd w góry, ale najpierw „Mors” został zaproszony do leśniczówki dziadka Pankiewicza, do Bobrowic.
W planach był typowy pobyt na łonie natury. Las, rzeka… cóż więcej potrzeba do szczęścia latem… Ewentualnie zwiedzanie miejscowego  zabytkowego kościoła i ruin średniowiecznego zamku w okolicach. Zagadki detektywistyczne jednak lubią pojawiać się tam, gdzie zawitają Mors i Pinky. Zatem w wakacje na pewno nie będą beztrosko leniuchować.

Już w drodze, w pociągu przyszło im się zmierzyć z przygodą: Ali skradziono z plecaka discmana. Dzięki dedukcji Leszka szybko i sprawnie udało się wykryć sprawcę przestępstwa.
Pan Adam Pankiewicz okazał się przemiłym, gościnnym gospodarzem, od razu poprosił, by Leszek też mówił do niego „dziadku”. Opowiedział dzieciom o historii rodu Pankiewiczów, pokazał rodzinną kronikę. Według legendy, jeden z ich przodków w XVII wieku ukrył gdzieś w zamku drogocenny skarb.
I to właśnie stanowi główny temat tej opowieści – odnajdowanie tajemniczych wskazówek, odczytywanie szyfrów  i poszukiwanie tytułowej „trzynastej komnaty”. Przydał się tu bystry umysł i znajomość heraldyki, rozpoznawanie rodowych herbów oraz łacina.

Autor ubarwił tę historię przydając jej trochę wątku sensacyjnego. Otóż w leśniczówce pokój wynajmuje pewien osobnik, nazwiskiem Szczygieł, podający się za pisarza. To on, jak łatwo się domyślić, będzie „czarnym charakterem”, który chce wytropić skarb Pankiewiczów. Niejako dla przeciwwagi występuje też postać poczciwego księdza Góreckiego, serdecznie podejmującego gości czereśniami prosto z sadu i troszczącego się o miejscową świątynię i jej remont.
Nie zabraknie emocji oraz chwil grozy, bowiem jedna z postaci zostanie… postrzelona. To brzmi naprawdę groźnie!

Śledząc przygody Morsa i Pinky, nie można się nudzić, wręcz przeciwnie – można słuchać z zafascynowaniem, a przy okazji co nieco dowiedzieć.
Fabuła jest ciekawa, akcja dynamiczna, trzymająca w napięciu. Nastrój – tajemniczy, deszczowy, z nutką grozy, momentami można naprawdę poczuć ciarki na plecach – zwłaszcza, jeśli ma się tylko kilka lat.

Motyw poszukiwania skarbu, dość popularny w literaturze, jest bardzo atrakcyjny dla młodych czytelników.
Nie  sposób nie przywołać  nasuwających się skojarzeń z Szatanem z siódmej klasy Kornela Makuszyńskiego, czy nawet z serią powieści o Panu Samochodziku Zbigniewa Nienackiego. Tak, to ten kierunek, choć „wykonanie” nie aż tak znakomite jak u wspomnianych autorów.  Trzeba też zauważyć, że Dariusz Rekosz kieruje swoje opowieści do młodszych odbiorców, zatem z założenia muszą być mniej skomplikowane, krótsze,  wartkie i emocjonujące.

Lektor Piotr Borowski sprawdził się po raz kolejny. Czyta spokojnie, wyraźnie. Nie „odgrywa” postaci, nie przesadza z emocjami, ma taki wyważony sposób lektury. Pozwala słuchaczowi wczuć się wystarczająco w fabułę i wraz z bohaterami przeżywać przygody.

Mors, Pinky i trzynasta komnata to coś w sam raz dla małych fanów detektywistycznych zagadek i wakacyjnych przygód z historią w tle.  „Douszne” podanie literatury okazuje się przyjemne i skutecznie zasiewa książkowego bakcyla.

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawem autorskim

mors-pinky-i-trzynasta-komnata-

Tytuł:  Mors, Pinky i trzynasta komnata
Autor: Dariusz Rekosz
Czyta: Piotr Borowski
Czas trwania:  2 godziny 48minut
Wydawca: Storybox.pl

Podziel się
FacebookTwitterGoogle+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>