OSOBOWOŚĆ ŻYCIA I PASJI ...

STRZELA Z ŁUKU NIE ROBIĄC HUKU - wywiad z Magdaleną Jankowską Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻ Z PODRÓŻY

NAKA SUBA SI – fotoreportaż z Dakaru Danuty Baranowskiej Czytaj dalej »

A DZISIAJ NAPISZĘ WAM ...:

SPRAWDZONE SPOSOBY NA (NIE)PEWNY SUKCES PISARSKI – felieton Iwony Banach Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO :

Powiem wam jak zginął JOE ALEX – polecamy audiobooka Czytaj dalej »

Z GÓRNEJ PÓŁKI:

MASZ NA IMIĘ KAMILA ... Czytaj dalej »

LEKTURACJE:

PEREŁKA WYDAWNICZA: Moja pierwsza mitologia, Katarzyna Marciniak-audiobook Czytaj dalej »

BIOGRAFIE:

GEORGE MICHEL Czytaj dalej »

 

POCZYTAJ MI NA UCHO: „Moja pierwsza mitologia. Księga 1″ Katarzyna Marciniak – audiobook

Moja_pierwsza_mitologia-Ksi_ga_I-plytaMasz ochotę na ponadczasowe i uniwersalne a do tego piękne i niezwykłe opowieści? Nic prostszego! Wystarczy sięgnąć po audiobook Moja pierwsza mitologia Katarzyny Marciniak. Autorka (filolog klasyczny i italianistka) to prawdziwa znawczyni tematu, która zabierze cię w świat pełen magii i niesamowitości. Będziesz świadkiem narodzin świata, kłótni a nawet walk toczonych między bogami, fascynujących wypraw ponadludzkich herosów; dowiesz się, skąd  (według starożytnych) biorą się fale i sztormy na morzu, dlaczego Etna zieje ogniem do dziś.

W dodatku nawet nie musisz czytać. Wystarczy, że usiądziesz wygodnie na kanapie, zamkniesz oczy i wsłuchasz się w bardzo miły i melodyjny głos  Macieja Więckowskiego (aktora teatralnego, filmowego i dubbingowego), który przeniesie cię w świat początków kultury greckiej, gdzie wędrujący po świecie aojdowie raczą ludzi pięknymi opowieściami. Tak, moi państwo. Nie znano wtedy Internetu radia ani telewizji, nie czytywano gazet. Wieści ze świata docierały bardzo powoli, często w zmienionej postaci, ale przez to były bardziej tajemnicze i wyczekiwane.

Okazuje się, że „postacie z mitologii wciąż żyją wśród nas”, trzeba się tylko uważnie rozejrzeć, ale wcześniej poznać mity, bo skąd będziesz wiedzieć, że starszy pan z głową pełną wodorostów i trójzębem w ręku, to nikt inny jak sam Posejdon – władca mórz i oceanów?

Autorka zastosowała tu ciekawy zabieg. Oprócz wędrownych aojdów o wielu mitologicznych wydarzeniach mówią bowiem… zwierzęta. Oto babcia sowa opowiada swojej wnuczce o narodzinach bogini Ateny. Dlaczego właśnie sowa? Tego już nie zdradzę. Powiem tylko, że nieprzypadkowo czyni to właśnie ona.

Ogromnym plusem książki jest wyjaśnienie (w bardzo prosty i przystępny sposób) funkcjonujących  do dziś zwrotów i wyrażeń mitologicznych. Zresztą autorka nie tylko je wyjaśnia, ale podaje konkretne  przykłady ich zastosowań, opowiadając króciutką historyjkę dotyczącą współczesnego życia, w której użyty jest omawiany zwrot.

Opowiadając o fascynującym świecie greckich bogów (kolejnym plusem jest dodanie do nich ich rzymskich odpowiedników) K. Marciniak przemyca wiele życiowych prawd, mądrych rad, wskazówek. Czyni to jednak mimochodem i absolutnie nie ma się wrażenia, że jest się pouczanym, np. przy okazji kukułczego jaja w gnieździe orła, mówi po prostu; „To, że ktoś różni się od ciebie, nie ma żadnego znaczenia” lub w innym miejscu „Inny wcale nie znaczy brzydki”.

Opowiadając o czasach najdawniejszych (zwanych mitologicznymi) autorka stara się nawiązywać do świata dzieci; mamy zatem Zeusa  w kozim żłobku, chaos w przedszkolu czy Dionizosa w inkubatorze.  Czyż to nie kolejny walor? A może ktoś znajdzie jeszcze jakiś inny?

Książka przeznaczona jest dla najmłodszych dzieci. Może również służyć jako świetna pomoc na lekcjach języka polskiego (w klasie V) podczas omawiania wybranych mitów.

Zachęcam do słuchania, Beata Grzywacz

 materiał chroniony prawem autorskim

 Audiobooki polecane przez nasz magazyn znajdziesz na:

aaa

Moja_pierwsza_mitologia-Ksi_ga_I-plyta

autor – Katarzyna Marciniak
tytuł – Moja pierwsza mitologia; księga I
czyta – Maciej Więckowski
czas trwania – 5 godzin 40 minut
wydawca – Storybox.pl

BEATABeata Grzywacz – absolwentka filologii polskiej na UJ, wieloletnia nauczycielka, liderka kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, pomysłodawczyni Szkolnego Klubu Przyjaciół Książki, który prowadzi od 3 lat, autorka bloga „Tarnobrzeskie kobiety”. Lubi, gdy się coś dzieje, dlatego wciąż podejmuje nowe wyzwania – im trudniejsze, tym lepiej.

Podziel się
FacebookTwitterGoogle+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>