POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

TAM, GDZIE DESZCZ NIE PADA... - fotoreportaż Danuty Baranowskiej Czytaj dalej »

KOBIECYM OKIEM

KOBIECYM OKIEM

ODMŁADZAJĄCE PISANIE - esej Urszuli Wojnarowskiej-Curyło Czytaj dalej »

WASZE PASJE:

WASZE PASJE:

MAŁE JEST PIĘKNE - o ogrodach w wersji mini rozmawiamy z Pauliną Kupis Czytaj dalej »

TERAPIA PRZEZ SZTUKĘ :

TERAPIA PRZEZ SZTUKĘ :

AUTYZM - Twoje dziecko też może mieć talent Czytaj dalej »

DZIECKO I WYCHOWANIE:

DZIECKO I WYCHOWANIE:

MAMO, JA NIE CHCĘ MIEĆ ŻADNEGO BRATA! Czytaj dalej »

ŻYCIE I PASJE POLECA:

ŻYCIE I PASJE POLECA:

MÓJ OJCIEC, PAWEŁ JASIENICA , Ewa Beynar-Czeczott – recenzja Czytaj dalej »

DLA DZIECI:

DLA DZIECI:

POGODA DLA PUCHACZY. ZIMA, M. Kozioł. B. Jędrzejak – recenzja Czytaj dalej »

 

POCZYTAJ MI NA UCHO: “Mors, Pinky i tajemnica dyrektora Fiszera” Dariusz Rekosz – audiobook

Mors_Pinky_i_tajemnica_dyrektora_Fiszera_-_plytaDlaczego  klasie 4b odwołano lekcję informatyki? Co oznaczają “biały dym Karola” i “urodzinowy beton”? Kim był Łysy? Gdzie zniknęła Pinky? Tego wszystkiego dowiecie się z pełnej zagadek opowieści o szkolnych detektywach, z którą można zapoznać się także w formie audiobooka.

Mors, Pinky i tajemnica dyrektora Fiszera to pierwszy tom z detektywistycznej serii dla dzieci, którą wymyślił Dariusz Rekosz – z wykształcenia informatyk, ekonomista, specjalista od spraw turystyki, a także animator kultury, pisarz, autor słuchowisk radiowych, pasjonat wielu dziedzin, w tym historii, geografii oraz piłki nożnej. Można podejrzewać – jak się okaże – całkiem słusznie, że przy książkach tego autora nikt nie powinien się nudzić!

Już sam tytuł budzi ciekawość. Kim są Mors i Pinky? Kojarzą się z postaciami z amerykańskiej kreskówki (Pinky i Mózg) Czy to jacyś super tajni agenci albo jakieś kosmiczne stwory? Nie, to całkiem zwyczajne i zarazem nadzwyczajne dzieciaki: Leszek Morszol, zwany Morsem właśnie od nazwiska oraz Ala Pankiewicz, uwielbiająca róż i już.
Leszek nie zawsze uważa na lekcjach, bo pod ławką podczytuje stare komiksy, ale to bystry chłopak i potrafi o wiele więcej niż przysłowiowo “dodać dwa do dwóch”, Alka zaś to typ sympatycznej kujonki, która uwielbia matematyczne zagadki i nawet w trudnych sytuacjach ćwiczy angielski.
Chodzą do jednej klasy, “męczą się” z Cyrklem od matmy, “Jaszczurem” od przyrody”, z utęsknieniem wyczekują dzwonka na przerwę, ot, jak to w szkole….

Pewnego razu w piątek uczniowie klasy 4 b zostali zwolnieni z ostatniej lekcji, jaką miała być informatyka, bowiem w pracowni komputerowej miała być przeprowadzona wymiana okien. Tak się złożyło, że Ala przypadkiem podsłuchała podejrzaną rozmowę rzekomego fachowca, podzieliła się swoimi wnioskami z Morsem i postanowili o tym powiadomić dyrektora. Dyrektor Fiszer jednak sam zachowywał się dość dziwnie.
Leszek, który marzył o tym, by zostać detektywem, odkrył, że kroi się niezła afera i to o grubą kasę, a w dodatku Pinky gdzieś zniknęła… Zaczął więc działać, nie zawsze legalnie, ale skutecznie.
Kto by pomyślał, że do rozwiązania zagadek przyda się chłopcu nie tylko logiczne myślenie oraz umiejętność obsługi komputera i poczty elektronicznej, ale także znajomość matematyki, angielskiego, Biblii, znaków drogowych oraz praw fizyki! Ba, przyda się także wiedza o wydarzeniach takich jak wybór papieża, czy skokach narciarskich.

Nie zabraknie także emocji, Mors stanie bowiem oko w oko z przestępcami i będzie musiał wydostać się z poważnych tarapatów. Grozi mu spędzić noc, a może nawet cały weekend, w zamkniętej na cztery spusty szkole… Czy uda się na czas poinformować policję?
Jak można się domyślać, młody detektyw poradzi sobie znakomicie, krok po kroku rozpracuje zamiary złoczyńców, zdobędzie dowody, odgadnie szyfry i cała akcja zakończy się pomyślnie.

Autor osadził fabułę w szkolnym środowisku, zadbał o ciekawą akcję, posłużył się młodzieżowym językiem (np. “trzym się”, graba, “sorki”), czyniąc opowieść przystępną i “strawną” dla dzieci. Wykreował sympatycznych bohaterów, a narratorem uczynił jednego z nich.
Rekosz nie tylko opowiedział przygodową, fajną, detektywistyczną historię dla dzieci, ale także przemycił ważną wartość, a mianowicie pokazał, że warto się uczyć, zdobywać wiedzę, bo nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie ją wykorzystać w praktyce.

Książka raczej zainteresuje bardziej dzieci w wieku od 10 lat wzwyż, młodsze skupią się na przygodach, nie do końca pojmą matematyczne zadania i logiczne rozumowanie bohatera, starsze będą już dysponowały większą wiedzą, by na wyższym poziomie “ogarnąć” fabułę. Nagranie przetestowałam na sześciolatce, muszę przyznać, że choć ogólnie słuchała z uwagą i zaciekawieniem, to momentami nieco traciła zainteresowanie. Pomagały pauzy i zadawanie pytań odnośnie treści. Mnie, dorosłego odbiorcę, wersja audio powieści Rekosza nie nużyła,a wręcz zaciekawiła, trochę przywodząc na myśl inne lektury o szkolnych detektywach i ich perypetiach, takie jak “Szatan z siódmej klasy”, czy książki Edmunda Nizurskiego.

Audiobook trwa dwie i pół godziny, zatem można go sprawnie wysłuchać “za jednym posiedzeniem”, co nie jest bez znaczenia w przypadku wciągających opowieści, w których koniecznie chcemy wiedzieć “i co dalej?”. Oczywiście długość “seansów” trzeba też dostosowywać do zdolności koncentracji młodego słuchacza. Ułatwi sprawę fakt, iż książka podzielona jest na 8 rozdziałów o średniej długości.

Lektor Piotr Borowski (aktor teatralny i filmowy o urodzie włoskiego amanta, znany m. in. z ról w filmach Quo Vadis, Lejdis, Pibull, czy serialu Fala Zbrodni ) czyta wyraźnie, spokojnie, ale nie monotonnie. Ma spore doświadczenie: w latach 2001-2002 był lektorem książek nagranych na kasetach przez Zakład Nagrań i Wydawnictwo Polskiego Związku Niewidomych:
Słuchając jego głosu, można się poczuć jak by się było w środku wydarzeń, wraz z Morsem odgadując kolejne zagadki, zastanawiając się, o co chodziło z trzema Fiszerami, urodzinowym betonem itp. Po prostu- chce się słuchać dalej…

Mors, Pinky i tajemnica dyrektora Fiszera to pierwsza część cyklu o młodych detektywach, ponoć najlepsza – czy faktycznie, to się okaże, bo na wysłuchanie czeka jeszcze 5 płyt z kolejnymi przygodami.

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawem autorskim

Mors_Pinky_i_tajemnica_dyrektora_Fiszera_-_plyta

 

 

Wydawnictwo: Storybox
Tytuł: Mors, Pinky i tajemnica dyrektora Fiszera
Autor: Dariusz Rekosz
Czyta: Piotr Borowski
Czas trwania: 2 godz. 25 minut
ISBN : 978-83-7927-319-5

Przejrzyj inne propozycje audiobooków (klik w logo)

aaa

AGAAgnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Podziel się
Share

One Response to POCZYTAJ MI NA UCHO: “Mors, Pinky i tajemnica dyrektora Fiszera” Dariusz Rekosz – audiobook

  1. […] rozpoczęła się na terenie szkoły, do której uczęszczają, kiedy wykryli aferę z komputerami (Mors, Pinky i tajemnica dyrektora Fiszera). Potem mieli okazję wykazać się umiejętnościami logicznego myślenia i dedukcji na wakacjach […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *