“Skandynawski sekret. 10 prostych rad jak żyć szczęśliwie i zdrowo” Dr Bertil Marklund – recenzja

życie i pasje

Odsłony: 1316

1c4560bbee0fdf87a37173595527cb35_fullJedni z entuzjazmem rzucają się na wszelkie poradniki, drudzy podchodzą do nich z dystansem i sceptycyzmem. Przyznam, że należę raczej do tej drugiej grupy i rzadko sięgam po literaturę tego typu. Muszę jednak przyznać, że ta niewielka, ślicznie wydana książka pióra szwedzkiego lekarza wyjątkowo przypadła mi do gustu. 

Na pewno słyszeliście o duńskim “hygge”, teraz czas na szwedzki “lagom”, czyli zasadę umiaru, osobiście bardzo mi bliską. I tak się uśmiecham, że to przecież nic nowego, to starożytne “aurea mediocritas”, czyli “złoty środek”. Tym razem ta zasada została przyłożona do jakże ważnej dziedziny, jaką jest zdrowie.

Autor książki, Bertil Marklund to doświadczony lekarz, specjalista medycyny ogólnej. Zaniepokojony przedwczesną śmiercią swoich rodziców, zaczął analizować jak styl życia wpływa na jego długość.
Najpierw studiował czynniki ryzyka prowadzące do chorób i śmierci, potem przeszedł do czynników warunkujących zdrowie. Wnikliwie przyglądał się badaniom, zgłębiał najnowszą wiedzę.
Doszedł do wniosku, że geny genami, ale to my sami poprzez styl życia, nawyki znacząco wpływamy na swoją kondycję i długość życia. To my w pewnym stopniu decydujemy. Możemy zyskać nawet 10 lat więcej “na liczniku”. Warto więc wziąć swoje życie w swoje ręce.

Co wyróżnia ten poradnik? Jest krótki, zwięzły, nie przytłacza ogromem wiadomości, podaje to, co najważniejsze, samo sedno. Napisany został lekkim stylem, bez naukowej terminologii.
Marklund nie zakłada wprowadzania radykalnych zmian i skrajnych rozwiązań. Nie obiecuje “cudów na kiju”, nie daje gotowych recept. Nie wywiera presji na odbiorcy, nie straszy konsekwencjami, raczej tłumaczy, sugeruje, podpowiada.
“To właśnie małe i proste zmiany powodują, że żyjemy szczęśliwiej i zdrowiej” (s. 9)
Nie trzeba przeprowadzać rewolucji, wystarczy dostosować się do paru zaleceń, skorzystać z wybranych wskazówek, małymi krokami zmierzać ku celowi. Ważne, by zrozumieć, dlaczego, chcemy coś zmienić.
Według Marklunda przejście do zdrowego tryby życia nie powinno wiązać się z żadną męczarnią, musi być dla nas pozytywne i sensowne. Wówczas łatwiej zachować nowe nawyki.

Autor podkreśla ogromne zagrożenie dla zdrowia wynikające ze stanów zapalnych, często podstępnie się ukrywających w naszym organizmie. Zwraca uwagę na budowanie odporności, higienę jamy ustnej, zdrowy sen. Zaleca przede wszystkim ruch, zwalczanie wolnych rodników za pomocą antyoksydantów, unikanie stresu, opalanie z umiarem, optymizm, kontrolowanie wagi…
Niby wszystko takie oczywiste, ale to właśnie miały być proste rady, nie żadne “mecyje”. Dla niektórych to nie będzie nowość, zaskoczenie. Jeśli żyją tak, jak zaleca Marklund, to tym lepiej – utwierdzą się mocniej w przekonaniu, że postępują dobrze dla zdrowia. Dla wielu ten zbiór przystępnie i logicznie omówionych zasad zdrowego stylu może okazać się początkiem zmiany prowadzącej ku zwiększeniu długości życia.

Warto zapoznać się ze “Skandynawskim sekretem…” i praktykować podane w nim wskazówki. Nie jest to wcale takie trudne, zważywszy, że nadrzędną zasadą jest UMIAR.
Bardzo przemawiające jest także na przykład przesłanie “jedzcie dużo tego, co zdrowe, resztę jakoś przetrzymacie” (rada profesora Nilssona). Wreszcie  jakaś szczypta rozsądku w tym natłoku trendów arcyzdrowego odżywiania.

W książeczce zamieszczono przydatne tabele, zestawienia, przykłady, zdjęcia. Wszystko zgrabnie ujęte, bez przesady, bez wymądrzania się. Informacje opierają się na wiedzy i doświadczeniu doktora Marklunda z dwudziestu lat praktyki oraz kolejnych dwudziestu lat badań naukowych z zakresu medycyny ogólnej i ochrony zdrowia. Autor korzystał z wielu artykułów i publikacji naukowych, zestawień, wypowiedzi szanowanych naukowców i pisarzy. Na końcu zamieszczono szczegółową bibliografię.

Na uwagę zasługuje prześliczne wydanie: twarda oprawa, miętowa okładka ze złoceniami, wyklejka. Atutem jest poręczny format. Książeczka przykuwa uwagę wyglądem, a jej treść – dla jednych będzie banalna, dla drugich – może nie odkrywcza, ale konkretna i bardzo przydatna. Często bywa tak, że znamy te zasady “jak żyć szczęśliwie i zdrowo”, ale ze stosowaniem ich na co dzień już gorzej. Zatem może poradnik dr Bertila Marklunda stanie się impulsem do działania i zmian. Wiedzy o zdrowym stylu życia nigdy nie za wiele.

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawem autorskim

1c4560bbee0fdf87a37173595527cb35_full

Wydawnictwo: Marginesy
Autor: Dr Bertil Marklund
Tytuł: skandynawski sekret. 10 rad jak żyć szczęśliwie i zdrowo
Tytuł oryginału: 10 Tips – Må bättre och lev 10 år längre
Tłumaczenie: Agata Teperek

Data wydania: maj 2017
Ilość stron: 224
ISBN: 9788365780263

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *