LEKTURACJE: W zamku krzyżackim – recenzja książki „Sekret Wielkiego Mistrza” Agnieszki Stelmaszyk

Odsłony: 992

204753-352x500W tym tygodniu wakacji młodzi czytelnicy wyjeżdżają z Olsztyna i udają się w kierunku Żuław. Po kolejnej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem Agnieszka Stelmaszyk zabiera ich do miasta nad Nogatem, do największego zamku krzyżackiego w Europie. Przewodnikiem będzie jej powieść Sekret Wielkiego Mistrza, trzeci tom cyklu Kroniki Archeo. W tej podróży towarzyszyć będzie piątka dzieci.

Nasze rodziny przyjaźnią się od bardzo dawna. (s. 85)

Poznajcie Bartka i Anię Ostrowskich z Zalesia Królewskiego oraz ich przyjaciół z Wielkiej Brytanii – Mary Jane oraz bliźniaków Jima i Martina Gardnerów. To oni od małego przesiąknięci są historią, a z zabytkami są za pan brat. Zawdzięczają to swoim rodzicom archeologom, wujkowi kasztelanowi Ryszardowi Ostrowskiemu oraz swej opiekunce bibliotekarce Ofelii Łyczko.

SAM_7293(1)

Wykradziony pergamin zawierał dokładny rysunek relikwiarza. (s. 64)

Wujek Ani i Bartka poinformował ich wcześniej telefonicznie o odkryciu w trakcie prac konserwatorskich na zamku zagadkowego pergaminu. Bohaterowie szwendają się po zamku i zwiedzają komnaty. Aby odszukać tajną skrytkę po pergaminie, muszą wejść sekretnym wejściem za szafą, przejść schodami wewnątrz murów, by znaleźć się w małej, tajnej komnacie. Przez przypadek Jim znajduje ozdobny, mosiężny walec oraz kwadratową kostkę terakotowej mozaiki. Dzieciaki mają zagwozdkę! W dodatku ktoś ich zamknął i zasunął sztabę na drzwi.

Dokument zawierał list Wielkiego Mistrza Ulricha von Jungingena. (s. 64)

Wkrótce okazało się, że zginął pergamin z sejfu i ktoś próbował schwytać kasztelana w Wiedniu. Mali detektywi ruszają tropem legendarnego relikwiarza Wielkiego Mistrza Hermana von Salzy, aby rozwiązać zagadkę. Nie wiedzą, czy zaprowadzi ich on do skarbca Zakonu Krzyżackiego, czy sekret Wielkiego Mistrza okaże się pułapką i co wspólnego ma z tym autentyczna, współczesna postać Bruno Plattera. A niebezpieczeństwo rośnie!

SAM_7304

Przyjaciele stali pod murami dawnej stolicy Zakonu Krzyżackiego. (s. 159)

Akcja Sekretu Wielkiego Mistrza rozgrywa się głównie w Polsce na zamkach krzyżackich i dotyczy Zakonu Krzyżackiego, czyli Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Ostrowscy i Gardnerowie przemierzają zamek malborski wzdłuż i wszerz, poznają życie na zamku w średniowieczu, historię Zakonu Krzyżackiego, a przy okazji bawią się.

SAM_7291

Gdy nadszedł dzień turnieju, wszyscy byli ogromnie podekscytowani. (s. 69)

W międzyczasie dzieci szykują się do Wielkiego Turnieju Rycerskiego. Babcia szyje dziewczętom wełniane suknie średniowieczne, Bartek przygotowuje się do turnieju rycerskiego, a towarzyszą mu bliźniacy. W dniu Turnieju stawiły się drużyny rycerskie z całej Europy. W programie są pokazy walk średniowiecznych, turnieje bojowe, turniej konny, turniej kuszniczy i łuczniczy, walki toporem i włócznią, rzut toporem, bieg dam, pokazy sokolników… Atrakcji nie brakuje! Bohaterowie czynnie w nich uczestniczą, a także kibicują sobie nawzajem.

SAM_7300

W powieści dużo się dzieje. Wartka akcja i perypetie młodych bohaterów wciągają w wir wydarzeń, a przy tym okraszone są sporą dawką grozy i humoru. Wpisy i rysunki z kroniki prowadzonej przez dzieci, fragmenty starych dokumentów, artykuły prasowe urozmaicają akcję i uwiarygodniają ją. Dużym plusem jest przystępnie podana wiedza z różnych dziedzin nauki. Na marginesach znajdują się wyjaśnienia nowych terminów, biografie wspominanych postaci, rysunki z elementami ubioru damy i zbroi rycerskiej, plany bitew oraz dane techniczne samolotu. A do tego kolorowe ilustracje, ułatwiające wczucie się w akcję, przybliżające postacie powieści, miejsca.

SAM_7282

W imieniu bohaterów zapraszam do Malborka, Gniewu i innych miejscowości z zamkami krzyżackimi, bo to część historii Polski. Szczególnie warto odwiedzić zamek w Malborku, największy na świecie zamek gotycki, wpisany na listę UNESCO. A po lekturze powieści pełnej zagadek, przygód, historii i wiedzy na pewno znajdzie się czas i miejsce na zabawę w średniowiecznym stylu. Wakacje w Polsce to czas turniejów rycerskich, inscenizacji różnych bitew, jarmarków średniowiecznych. To kawałek historii, żywej historii, w której można wziąć aktywny udział.

Cóż mogę rzec… Na zamek!

 Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

 204753-352x500

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Autor: Agnieszka Stelmaszyk
Tytuł: Sekret Wielkiego Mistrza
Ilustracje: Jacek Pasternak

Data wydania: 2011
Ilość stron: 256
ISBN: 978-83-265-0020-6

Strona Autora: www.atramentowomi.blogspot.com

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

1 thought on “LEKTURACJE: W zamku krzyżackim – recenzja książki „Sekret Wielkiego Mistrza” Agnieszki Stelmaszyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *