MĄDRY PODARUNEK – prezent dla dziecka, jaki najlepiej wybrać

Odsłony: 2263

Sklepy z zabawkami oferują niezliczone pomysły na prezenty dla dzieci. Jednak wybrać te właściwe nie zawsze jest łatwo. Bo dobra zabawka jest nie tylko ładna, czy droga, ale przede wszystkim użyteczna. Oto kilka wskazówek, którymi możesz się kierować kupując prezent dla swojej pociechy.

– To cześć. A, tylko nie zapomnij kupić też coś Konradowi. Ma już 5 lat, więc może mu być przykro jak przyniesiesz coś tylko dla małej. Zresztą jutro jest Mikołaj. Tym bardziej wypada mu też dać jakiś prezent. No pa. Pa. – Dorota cmoknęła w komórkę i wrzuciła ją do torebki.

– Kojarzysz Martę? Moją znajomą ze studiów?

– Yhyy, przytaknęłam na odczepnego analizując kserówki.

– W środę urodziła córeczkę. A wiesz, że na badaniu USG wyszło, że będzie miała syna? Ale się zdziwili..

– Doris, litości! Ja mam jutro expose. Daj popracować  – przerwałam bezlitośnie monolog koleżanki.

– No dobrze, dobrze. Idę na dół coś zjeść. Kupić ci coś?

– Proooszę!

– Oj idę już, idę.

Zostałam sama w pokoju i zagłębiłam się w treść materiałów. Kiedy wyłączałam się z tego świata zadzwoniła komórka Doroty.  Udałam sama przed samą sobą, że nie słyszę, ale telefon nie miał zamiaru przestać dzwonić. Westchnęłam i wygrzebałam z torebki aparat. Na wyświetlaczu był napis „mąż”.

– Tak słucham? – odezwałam się chcąc nie chcąc

– Dorota?

– Nie. Twoja żona wyszła coś zjeść. Przekazać jej coś od ciebie?

– Tak. Chociaż ty też mi możesz doradzić. Co ja mam tym dzieciakom kupić. Znaczy Konradowi. Bo Julce kupiłem misia.

– Misia? Niemowlakowi? Trochę bez sensu.

– Klaudia, wszystko, cokolwiek kupię, jest bez sensu. Bo co można kupić niemowlakowi? Przecież on tylko je i śpi. Doradź mi coś.

– Czekaj… wiesz co? Napiszę ci pokrótce w mailu, czym się kierować przy kupowaniu zabawek. Czyli co o zabawkach rodzic wiedzieć powinien.

– O, dobrze! Przyda mi się teraz i na „zaś”. To czekam.

„Kacprze, kupując zabawkę dziecku musisz przede wszystkim sugerować się jego wiekiem, ponieważ procesy poznawcze inaczej będą przebiegały u kilkumiesięcznego dziecka a inaczej u kilkulatka.
Pomysły na prezenty dla dzieci, odpowiednie dla ich wieku:

PRZECZYTAJ WIELE ARTYKUŁÓW, PORAD ORAZ RECENZJE GIER I KSIĄŻEK DLA DZIECI

Jeśli chcesz ofiarować prezent z okazji narodzin, nie wpadaj w stereotyp kupowania czegoś „dla sztuki”, jak na przykład misia, który zaraz wyląduję na półce. Lepiej kup solidną grzechotkę lub gryzaka wyraźnego koloru, na przykład czerwonego, ponieważ ten kolor najsilniej przyciąga wzrok dziecka. Pamiętaj przy tym, aby zabawka była z atestem Instytutu Matki i Dziecka. Jest to bardzo ważne, bo będzie gryziona i brana do buzi. Kilkumiesięczne dziecko bowiem każdy przedmiot poznaje właśnie w ten sposób.

Dzieci roczne, dwu- i trzyletnie tłuką się  przedmiotami, żeby sprawdzić jaki dźwięk swoim działaniem wywołają. Burzą budowle  z klocków, rozrzucają poukładane przedmioty z ciekawości, co się z tymi przedmiotami będzie działo. Robią dziury w pluszakach, rozbijają, rozbierają zabawki dla chęci sprawdzenia, co jest w środku. Toteż zabawki dla dzieci w tym wieku muszą być wykonane z bardzo solidnego materiału, żeby się nie rozpadły zaraz po pierwszym dniu. Przy zakupie należy także zwracać uwagę, czy w zabawce nie ma żadnych małych lub kruchych elementów, które mogły być przez dziecko połknięte.
Dzieciom w tym wieku zabawki po prostu kupuje się po to, żeby mogły eksperymentować i dzięki nim poznawać siły natury . Dlatego dobrze sprawdzają się wszelakie klocki, plansze z przyciskami wydającymi różne dźwięki, mini instrumenty itp.

Czterolatki zaczynają zwracać większą uwagę na świat zewnętrzny. Zaczynają naśladować członków najbliższej rodziny. Dziewczynki zaczynają się bawić w dom, chłopcy zaczynają się interesować samochodami i majsterkowaniem. Oczywiście może się zdarzyć odwrotnie, że dziewczynki polubią zabawę samochodami, ale na ogół dzieci utożsamiają się z rodzicem tej samej płci. Dlatego dobrym prezentem będą lale i akcesoria dla lalek, samochody, narzędzia, garaże, pociągi itp. Trzeba tylko pamiętać, żeby wybierając zabawkę postawić sobie pytanie „czy i w jaki sposób dane dziecko będzie się nią bawić”. Unikniemy w ten sposób zakupu niepotrzebnej rzeczy, zagracającej jedynie pokój dziecka.

W wieku pięciu i sześciu lat dziecku sprawią radość gry logiczne. Pamiętaj przy tym, że dziecko w tym wieku uczy się poprzez zabawę. Dlatego należy wybierać gry obrazkowe, pobudzające wyobraźnie a nie stricte edukacyjne typu „poznajemy litery i liczby”. Oczywiście gry edukacyjne, dostosowane dla małych dzieci są dobre, ale bardziej z doskoku – raz, dwa razy w tygodniu. Na naukę jako taką będzie czas w szkole, a w domu wskazane jest rozwijanie wyobraźni i umiejętności kojarzenia.

Dzieciom w wieku wczesnoszkolnym możemy zacząć kupować zamiast zabawek książki i komiksy. Pamiętajmy, że w tym wieku ważna jest nie tylko treść, ale i forma. Książki niech mają kolorową okładkę i duże litery. Niech mają także ilustracje. Można także zacząć kupować im gry komputerowe, przy czym przy ich zakupie należy zwracać uwagę na ich recenzje i przedział wiekowy.

Pamiętajmy również o rozwijaniu sprawności fizycznej. W każdym domu powinna być piłka, rower, czy skakanka. Wychodźmy z dziećmi na spacery nie tylko po to, by zaczerpnęły świeżego powietrza. Sprawmy, by dziecko biegało i skakało. I czyńmy to nie tylko od święta.”


Klaudia Maksa
materiał chroniony prawami autorskimi

źródło: pixabay.pl/ foto: blickpixel
źródło: pixabay.pl/ foto: blickpixel

Author: Klaudia Maksa

Blabla bla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *