JANUSZ MAJEWSKI. FILM – KOBIETA JEGO ŻYCIA, ZOFIA TUROWSKA, recenzja

Odsłony: 1296

548945-352x500Lwowskie korzenie, krakowska młodość, łódzka filmówka i cały ten jazz… tak w skrócie można by przedstawić sylwetkę jednego z najlepszych polskich reżyserów – Janusza Majewskiego, twórcy takich filmów jak Zaklęte rewiry, C. K. Dezerterzy, Excentrycy, czyli po słonecznej stronie życia, serialu Siedlisko, a także autora powieści m. in. Czarny mercedes, Glacier Expres 9.15, Zima w Siedlisku i wspomnień Retrospektywka.

Wśród publikacji wydawnictwa Marginesy nie brakuje barwnych opowieści o prawdziwych pasjonatach. Taka właśnie jest książka Zofii Turowskiej, dziennikarki prasowej i telewizyjnej, która zgłębiła życie i twórczość Janusza Majewskiego, popularnego reżysera.

Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia zawiera nie tylko informacje biograficzne i dotyczące poszczególnych filmów, ale też barwny obraz środowiska, w jakim obracał się reżyser, niełatwego dla artystów okresu PRL. Znajdziemy tu  wiele anegdot i wzmianek o kulisach powstawania dzieł kinowych, pracy nad nimi, problemach z cenzurą, współpracy z aktorami.

Autorka zebrała bogaty materiał w postaci dokumentów, wypowiedzi, zdjęć, artykułów prasowych, fotosów itp. Nie napisała jednak typowej biografii, nie wchodziła “z butami” w życie prywatne bohatera książki, wybierając tylko najistotniejsze epizody, skupiła się na jego działalności zawodowej.

Przedstawiła Majewskiego jako niezwykłego pasjonata, oddanego całym sercem pracy filmowca, twórcę inteligentnego, ambitnego, unikającego schematów i dróg na skróty, eleganckiego zafascynowanego muzyką jazzową i literaturą. W jego twórczości znajdziemy liczne ekranizacje powieści (np. Zazdrość i medycyna, Zaklęte rewiry, Lekcja Martwego języka). Reżyser sięgał też po wątki historyczne (np. Królowa Bona), kryminały, komedie sensacyjne, realizował spektakle teatru telewizji. Prywatnie – mąż znanej fotografki Zofii Nasierowskiej, razem pracowali nad pełnym ciepła i uroku serialem Siedlisko.

Książkę czyta się bardzo dobrze, nawet jeśli nie zna się wszystkich filmów Majewskiego. Z tym, że nabiera się ochoty do nadrobienia braków.
Ogromną zasługą Turowskiej jest takie prowadzenie  tej opowieści, by czytelnik ciągle z zainteresowaniem przewracał kolejne kartki, chłonął podane treści. Tu nie ma nadmiaru zbędnych szczegółów, wielu dat, plotek, sensacji. Całość prezentuje się rzetelnie i sympatycznie.

Jedynym mankamentem jest brak podziału na rozdziały, które ułatwiłyby poruszanie się wśród treści, odnajdowanie  wybranych informacji. Mogłaby też pojawić się pełna lista filmów Majewskiego.  Zamieszczono natomiast spis odznaczeń i wyróżnień przyznanych artyście oraz nagród filmowych.

Polecam tę publikację miłośnikom kina, ale także tym, którym bliski jest świat wartości Janusza Majewskiego i czasy, w których dorastał i tworzył. Mam nadzieję, że reżyser jeszcze nie powiedział ostatniego słowa i uraczy nas kolejnym filmem.

Tekst: Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawem autorskim

548945-352x500 Wydawnictwo Marginesy
Autor:Zofia Turowska
Tytuł: Janusz Majewski. Film-Kobieta jego życia
Projekt okładki: Anna Pol
Data wydania:  luty 2017
Oprawa: twarda
Format: 165×235
Liczba stron: 416
ISBN 978-83-65586-73-5

AGAAgnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. Po ośmiu godzinach spędzonych zawodowo w zupełnie innej dziedzinie – zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia. 

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *