POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

DRZEWA UMIERAJĄ STOJĄC Czytaj dalej »

PODRÓŻE:

PODRÓŻE:

BIAŁORUŚ DLA POCZĄTKUJĄCYCH, Igor Sokołowski Czytaj dalej »

PORADY:

PORADY:

JAK UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH? Czytaj dalej »

DZIECKO W SZKOLE :

DZIECKO W SZKOLE :

KIEDY NAUKA STAJE SIĘ PROBLEMEM... Czytaj dalej »

ZDROWIE:

ZDROWIE:

JAK SIĘ KLUJE GŁÓD? Czytaj dalej »

ALCHEMIA PRANIA:

ALCHEMIA PRANIA:

GADŻETY POMOCNE W PRANIU Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO (DO MATURY):

POCZYTAJ MI NA UCHO (DO MATURY):

ŚCIĄGA Z JĘZYKA POLSKIEGO. POWTARZAJ WIADOMOŚCI Z AUDIOBOOKIEM Czytaj dalej »

CIEKAWOSTKI NAUKOWE:

CIEKAWOSTKI NAUKOWE:

JAK DZIAŁA PAMIĘĆ? Czytaj dalej »

KSIĄŻKA NA WAKACJE:

KSIĄŻKA NA WAKACJE:

PODUSZKA W RÓŻOWE SŁONIE Czytaj dalej »

AUDIOBOOK NA WAKACJE:

AUDIOBOOK NA WAKACJE:

SERCE Z SZUFLADY, Agnieszka Jeż Czytaj dalej »

 

W ŚWIECIE KÓŁEK – ORIGAMI Z KOŁA

Hits: 4710

Postacie z bajek

W pracy z najmłodszymi dziećmi  trzeba mieć pełną kieszeń pomysłów, na szczęście na rynku jest wiele książeczek z ciekawymi propozycjami, które możemy wykorzystać zarówno w domu, jak i w przedszkolu, szkole, czy świetlicy. Jedną z nich są “Bajkowe kółeczka, czyli origami płaskie z koła” Doroty Dziamskiej. Wystarczą papier, klej, nożyczki oraz nieograniczona wyobraźnia, by “wyczarować” piękne wzory, zwierzęta i postaci z bajek. Zrobimy Małą Syrenkę i Harrego Pottera? Pomoc dydaktyczną prezentuje redaktor Marta Korycka.

Origami to japońska sztuka wykonywania kunsztownych składanek z papieru. Kunsztownych, bowiem wszelkie zagięcia papieru należy wykonać precyzyjnie, z artyzmem, aby efekt końcowy był mistrzowski i budził podziw.

Wieczory są jeszcze długie, więc wolny czas można wykorzystać na wspólne składanie origami w rodzinnym gronie. Jednak nie tych powszechnie znanych typu tulipan, pingwin czy żuraw, ale zupełnie nowych – origami z kółek. I tu pomoże książeczka Doroty Dziamskiej Bajkowe kółeczka, czyli origami płaskie z koła, wydana w serii ABC origami.

Technika płaskiego koła polega na składaniu kolorowych pól i modelowaniu z nich form, które potem trzeba delikatnie podkleić na kolorowym kartonie.

Autorka zaproponowała swym czytelnikom gotowym do zmierzenia się z nożyczkami i kółkami przeniesienie się do świata ulubionych bajek dzieciństwa. Spotkamy tu Królewnę Śnieżkę, Mała Syrenkę, Babę Jagę, krasnoludki, czarownicę, Jasia i Małgosię, a także bardziej współczesnych bohaterów Pippi Langstrump, Harrego Pottera i Hermionę oraz zwierzęta. A zamiast rysować znane postacie, można je złożyć z papieru.

Postacie z bajek

Postacie z bajek

aaa

Świat krasnoludków

Uczenie cierpliwości i dokładności poprzez zabawę

Zanim dziecko przystąpi do składania kółek, musi je powycinać, i to precyzyjnie. Koło musi być kołem, regularną płaszczyzną, gdyż jest to podstawowy warunek sukcesu w składaniu form origami. Samo wycinanie wymaga czasu i cierpliwości. Autorka na wstępie daje wskazówki – wyjaśnia dziecku, co to jest średnica, cięciwa, promień.

Te matematyczne pojęcia są niezbędne przy składaniu, zginaniu i zaginaniu kółek. Wbrew pozorom sztuka składania nie jest taka prosta na początku. Zrobienie oczu kota wymaga nieco pracy.

AAA

Zrobienie oczu kota wymaga trochę pracy 🙂

Każde origami w książeczce jest dokładnie opisane: ile i jakich kolorowych kółek należy wyciąć, jak zginać poszczególne koła elementy, jak je łączyć, by powstała wierna kopia zaprezentowana na zdjęciu. To przepis na Małą Syrenkę:

AAA

Zabawa jest przednia, choć wymaga cierpliwości i dokładności. Za to efekt końcowy zaskakujący!

A gdy zostaną nam różnej wielkości i koloru kółka, można je twórczo wykorzystać. Na różne sposoby! Tu jest pole do popisu wyobraźni! Kółka można przyklejać do kartki papieru i przekonać się, co z czasem wyjdzie…

Kwiatek z kółek

Kwiatek z kółek

Postać z kółek

Postać z kółek

 

Podwodny świat

Podwodny świat

Można kółka i ich pozaginane części sklejać ze sobą, a nawet dorysowywać im elementy, by upiększyć nasze origami.

"Ożywiona twarz" :)

“Ożywiona twarz” 🙂

aaa

Origami rozwija wyobraźnię i kreatywność/ “Zobacz, jaki efekt uzyskasz po rozłożeniu?”

Wartości dydaktyczne i wychowawcze 

Origami nie tylko bawi, ale i uczy. Rozwija zdolności manualne dziecka, kształtuje estetykę i precyzję wykonania pracy, ćwiczy skupienie uwagi i cierpliwość. Pozwala też pójść krok dalej i kształtować kreatywność, rozwijać wyobraźnię. A przy tym pozwala miło spędzić czas w rodzinnym gronie i zacieśnić więzy z najbliższymi.

Polecam, Marta Korycka

tekst i fotografie Marta Korycka
materiał chroniony prawami autorskimi

AAA

Autor: Dorota Dziamska
Tytuł: Bajkowe kółeczka, czyli origami płaskie z koła
Wydawnictwo: BIS
Data wydania: 2004 (data przybliżona)
ISBN 8389685035
Liczba stron: 80

Strona Autora: www.atramentowomi.blogspot.com

Strona Autora:
www.atramentowomi.blogspot.com

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

(Visited 1111 times, 1 visits today)
Ciekawie się czytało? Polub post!
fb-share-icon13
6
Podziel się
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial