ZIMOWA WYPRAWA – gra planszowa, recenzja

Odsłony: 1477

gra-rodzinna-zimowa-wyprawa-b-iext42023892Każde pokolenie ma swoją kultową bajkę, a niekwestionowanym hitem ostatnich lat jest znana na całym świecie Kraina lodu wyprodukowana przez The Walt Disney Company. Choć od jej premiery minęły już 4 lata, to nadal cieszy się dużą popularnością, podobnie jak wszelkie  przedmioty z wizerunkami głównych postaci, kolorowanki, zabawki, puzzle, gry. Właśnie o jednej z gier opartych na motywach Krainy lodu chciałabym dziś opowiedzieć.

Podstawowe informacje
Zimowa wyprawa to gra planszowa polskiego przedsiębiorstwa Trefl, przeznaczona dla dzieci powyżej 3 lat. Mogą w nią grać 2- 4 osoby.
Gra zawiera kartonową, sztywną planszę, kostkę, 4 tekturowe pionki przedstawiające postaci Anny, Kristoffa, renifera Svena i bałwanka Olafa oraz 4 plastikowe podstawki pod pionki.  Załączona jest instrukcja z  przebiegiem rozgrywki oraz krótkim wprowadzeniem.

Aby przywrócić lato w królestwie Arendelle, księżniczka Anna musi wyruszyć w góry i odnaleźć swoją siostrę Elsę, która swoją mocą zamroziła całą krainę.  W drodze do zamku spotyka przyjaciół, Kristoffa ze Svenem i Olafa. Muszą dotrzeć do zamku – i to jest właśnie zadanie graczy.

Zasady gry
Uczestnicy wybierają pionki z postaciami, w które chcą się wcielić.
Grę rozpoczyna najmłodszy. Kolejni gracze po kolei rzucają kostką i o tyle pól przesuwają swój pionek, ile oczek wypadło. Na planszy znajdują się kolorowe śnieżynki, kwiatki i bałwanki. Stając na którymś z tych pól, gracz traci kolejkę, zyskuje dodatkowy rzut kostką albo przesuwa się do przodu, zgodnie z poleceniem w instrukcji. wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do mety – lodowego zamku.

Refleksje użytkowników
Gra  ma proste, zrozumiałe zasady. Rozgrywka trwa kilkanaście minut, w sam raz, by najmłodsi gracze nie zdążyli się znudzić. Przebieg gry za każdym razem może być inny, zależy od “szczęścia” przy wyrzucaniu oczek na kostce. Czasami bardzo szybko udaje się dotrzeć do mety, innym razem – krok po kroku, omijając pola dające dodatkowe uprawnienia.
Dzieci zafascynowane Krainą lodu mają niesamowitą frajdę bawiąc się w Zimową wyprawę z ulubionymi bohaterami, wybierając pionki z postacią, w jaką chcą się wcielić.

Drugie życie gry
Teoretycznie trudno wykorzystać grę planszową inaczej niż grając zgodnie z instrukcją. Można jednak zmodyfikować  jej zasady. Np. gdy grają tylko  2 osoby, to  każda porusza się dwoma pionkami, a rozgrywka kończy się dopiero wtedy, gdy wszyscy dotrą na metę. Można grać samemu urządzając wyścig wszystkich postaci.
Kartoniki z postaciami mogą “zagrać” swoje role w zupełnie innych zabawach opartych na motywach Krainy lodu. Wyobraźnia dziecka nie ma granic.

Wartości edukacyjne i wychowawcze
Zimowa wyprawa jest grą planszową, a zatem  – losową, gdzie  rzut kostką determinuje to, co się wydarzy. Dzieci uczą się więc, że nie zawsze mogą mieć wpływ na przebieg rozgrywki. Uczą się cierpliwości – gdy oczekują na swoją kolejkę, przestrzegania zasad, uczciwego współzawodnictwa i konieczności dostosowania się do reguł gry. Poznają własne reakcje na  różne emocje towarzyszące grze: pozytywne (związane z wygraną) i negatywne (wynikające z  przegranej).

Gra rozwija wyobraźnię, pamięć (zaskakująco szybko dzieci zapamiętują, co oznacza dane pole, bez podpowiedzi z instrukcji), pomaga w nauce liczenia, ćwiczy także koncentrację, umiejętność analizowania sytuacji.

Czas spędzony wspólnie przy grze planszowej wpływa na podtrzymanie rodzinnych więzi i umocnienie pozytywnych relacji z dzieckiem, a także wspiera integrację między rówieśnikami.

Podsumowanie
Planszówka oparta  na motywach popularnej produkcji Disneya okazała się bardzo sympatyczną, lubianą przez dzieci grą. Proste zasady i atrakcyjne pionki sprawiają, że mali gracze chcą często do niej wracać. Produkt jest starannie wykonany, a szata graficzna nie budzi zastrzeżeń. Zimowa wyprawa to wspaniała rozrywka dla całej rodziny.

 Tę grę najtaniej kupisz TUTAJ
Ogromny wybór gier planszowych w najniższych cenach znajdziecie TUTAJ

gra-rodzinna-zimowa-wyprawa-b-iext42023892

Oprac.  Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawem autorskim

 

Podziel się

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *