WYWIAD:

WYWIAD:

ROWEREM PRZEZ ŚWIAT - rozmowa z podróżnikiem Piotrem Strzeżyszem Czytaj dalej »

KIM JESTEŚ, CZYTELNIKU?

KIM JESTEŚ, CZYTELNIKU?

O sowach, e-bookach i nie tylko – rozmowa z Marią Skibińską Czytaj dalej »

JEDZENIE W DOBREJ CENIE...

JEDZENIE W DOBREJ CENIE...

… czyli jak oszczędzać na zakupach Czytaj dalej »

BOMBONIERKOWA APLIKACJA ...

BOMBONIERKOWA APLIKACJA ...

… czyli jak pracodawca demaskuje fałsz w twoim CV Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

EKSPLOZJE, Janusz Leon Wiśniewski i inni – recenzja

Hits: 1966

WisniewskiEksplozje Autor S@motności w Sieci wraz z ośmioma kolegami po piórze przygotował dla czytelników prawdziwą bombę emocjonalną. Zbiór 16 opowiadań ukazał się nakładem wydawnictwa Wielka Litera.

Opowiadania nie cieszą się dużą popularnością wśród czytelników, rzadziej są publikowane, giną w zalewie powieści. Krótka forma literacka stawia przed autorem wiele wymagań.  Na kilku bądź kilkunastu stronach wcale nie tak łatwo jest przedstawić  jakąś zwięzłą historię i nakreślić bohaterów w taki sposób, by  zachować właściwe proporcje, nie przegadać tekstu, by przykuć uwagę czytelnika i wywołać w nim emocje. Napisać dobre opowiadanie – to jest sztuka. Niemniej wielu twórcom udaje się ona znakomicie.

Janusz Leon Wiśniewski to prawdziwy człowiek renesansu: magister fizyki i ekonomii, doktor informatyki, doktor habilitowany chemii, rybak dalekomorski, a także jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy współczesnych. Znany jest  m.in. z felietonów publikowanych w  magazynie “Pani”.  Jego debiutancka powieść S@motność w Sieci zrobiła furorę, została zekranizowana. Kolejne książki m.in. Bikini, Łóżko, Na Fejsie z moim synem, Grand, Miłość i inne dysonanse, Ślady – również zdobyły spore uznanie odbiorców.

Autor nie stroni od ciekawych projektów literackich. Martyna to zbiór trzech opowiadań,  powstałych we współpracy z internautami,  którzy układali zakończenia do tekstów Wiśniewskiego. Efektem kolejnygo pomysłu były Kulminacje  –  do  ośmiu opowiadań Janusza L. Wiśniewskiego, znanych z tomiku Zespoły napięć, swoje osiem groszy wtrąciło osiem autorek min. Marika Krajniewska, Magdalena Witkiewicz, Małgorzata Warda, tworząc własne teksty na ich podstawie.
Teraz przyszedł czas na panów.  Znowu te same opowiadania wzięli na warsztat Tomasz Jastrun, Daniel Odija, Alek Rogoziński, A. J. Gabryel, Igor Brejdygant, Jacek Melchior, Paweł Paliński, Ashan Ridha Hassan.  

Każdy z nich podszedł do zadania inaczej, dopisując  do danej historii ciąg dalszy, przedstawiając ją z perspektywy innej postaci, rozwijając dany wątek, tworząc literackie dopowiedzenie, bądź lustrzane odbicie.  Autorzy poradzili sobie z zadaniem bardzo dobrze. Ciekawe, czy sami wybierali, do którego z utworów Wiśniewskiego chcą stworzyć własną odpowiedź, czy im te teksty przydzielono.

W efekcie otrzymaliśmy Eksplozje – zbiór łącznie 16 tekstów na wysokim poziomie, opowiadających o relacjach damsko męskich w różnych aspektach, o różnych odcieniach miłości, ale także o śmierci, tęsknocie, zdradzie, chorobie, cierpieniu, przemocy. Opowiadania te są dość ciężkie, smutne, przytłaczające,  pełne łez i krwi. Dużo w nich emocji. Ich eksplozja może nas zranić.  Nie da się  tej książki czytać jednym tchem, lepiej dawkować sobie tę prozę stopniowo.

Każdy czytelnik ma inne oczekiwania.  Zapoznając się z Eksplozjami, każdy na co innego zwróci uwagę. Kto wie, może po tej lekturze będzie miał ochotę poznać bliżej twórczość któregoś z autorów? Wśród nich bowiem – do wyboru, do koloru m.in.  pisarz dwukrotnie nominowany do Nagrody Nike, bloger – autor powieści erotycznej, reżyser/scenarzysta filmów kryminalnych, czy poeta i eseista publikujący w “Zwierciadle” felietony.

Nie sposób przybliżyć tu każdego z twórców i każdego z opowiadań.  Chciałabym jednak jeszcze kilka zdań poświęcić parze tekstów, które wywarły na mnie największe wrażenie. A są to mianowicie: Anorexia Nervosa J. L. Wiśniewskiego i oparte  na nim Jeden dzień w Sarajewie Alka Rogozińskiego.  To piękna opowieść o  wyjątkowej miłości Ady i Andrzeja, o związku dwóch idealnie dopasowanych dusz,  brutalnie przerwanym przez tragiczne zdarzenie w czasie wojny w Jugosławii, o niewiarygodnej tęsknocie, histerii, bólu psychicznym, który doprowadza do fizycznej choroby.

Opowiedziane piórem Rogozińskiego dalsze losy bohaterki  dają czytelnikowi nadzieję, poczucie, że uczestniczy w romantycznej, pogmatwanej historii dwojga ludzi, którym los dał kolejną szansę, albo chociaż jej namiastkę… Tymczasem zakończenie burzy to, co sobie już wyobraziliśmy, zaskakuje niesamowicie. I jest tak, jakby kwiaty, które dopiero co zakwitły, nagle zwiędły…

Co najmniej dla tych dwóch tekstów warto przeczytać Eksplozje.

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawem autorskim

 WisniewskiEksplozje

 Tytuł: Eksplozje
Autor: Janusz Leon Wiśniewski i inni
Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 1 luty 2017
Ilość stron: 352

AGA Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. Po ośmiu godzinach spędzonych zawodowo w zupełnie innej dziedzinie – zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

(Visited 16 times, 1 visits today)
Ciekawie się czytało? Polub post!
fb-share-icon13
6
Podziel się
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial